طراحی داخلی کافه تریا

طراحی داخلی کافه تریا

نمونه هایی از طراحی داخلی کافه تریا در شهر های مختلف جهان

“طراحی داخلی کافه سلامت Freshco در شهر وادودارا، هندوستان”
وقتی چند دوست با هم به سفر رفتند، در هنگام سفر ایده راه اندازی یک کافه تریا به ذهن آن ها رسید. بعد از گذشت شش ماه پس از بازگشت سفر این ایده در ذهن بعضی از آن ها جان دوباره گرفت. یکی از افراد گروه بودم که معمار بود طراحی داخلی کافه تریا را بر عهده گرفت اما هنوز این سوال باقی بود که چه چیزی آن ها را از دیگر کافه ها مجزا می کند؟ امروزه جوان ها به سلامت خود بیشتر اهمیت می دهند. مردم قبل از خوردن غذاهای فرآوری شده کمی تامل می کنند. به نوشیدنی و آب میوه های طبیعی بیشتر از نوشیدنی های گازدار و کربنات دار اهمیت می دهند. با توجه به این مسائل ایده “کافه سلامت” به ذهنشان رسید. اولین کافه سلامت شهر برای نسل سالم امروزی. این روزها افراد ترجیح می دهند جرعه های سالم زنجبیل بنوشند تا الکل های مضر. برای برقراری عدالت در فضا اصول مشخصی به وجود آوردند که در طراحی داخلی کافه از آن استفاده شوند.

برای تمایل بیشتر به محصولات تازه و سالم، مقدار زیادی گیاه سبز داخلی به کار برده شد. باتوجه به مساحت کوچک کافه تریا، بسیاری از ایده های مکان آشپزخانه و فضای مرکزی داخلی بارها و بارها تجدید نظر شد. نقشه ساختمان اجازه می دهد مشتری ها به راحتی عبور و مرور کنند، همچنین صاحبان و کارمندان هم می توانند به طور روزمره بارگیری مواد و محصولات را انجام بدهند. پنج میز با رویه شیشه ای براق، با ترکیبی از مشکی و صندلی هایی با پارچه های رنگارنگ طوری داخل کافه چیده شده که رنگ ها را خنثی کند. انتخاب متعادل صندلی ها اهمیت بسیاری داشت چون در غیر این صورت میز و صندلی ها بر طراحی داخلی کافه غالب می شدند.

طراحی داخلی کافه تریا

باکس های گل طرف راست، حاوی گیاهان سبز رنگی هستند که به سرسبزی فضا اضافه می کنند. این جعبه ها طوری طراحی شده اند که گیاه را به راحتی در خود نگه دارند، چراغ هایی که در زیر آن ها تعبیه شده نوری محیطی به دیوارهای طوسی می دهند. طراحی باکس ها هم طوری است که در صورت نیاز به راحتی از جا بلند می شود، درنتیجه نگهداری از گیاهان کار سختی نخواهد بود. ارتفاعات مختلف این گنجه ها، تشعشع کافه را چند برابر می کند. گیاهان پیچکی که از بالا آویزان شده اند المانی برای خوشامدگویی بوده که به زیبایی گیاه اضافه می کند. دیوار راست نمایشی از رنگ های پاشیده شده است که یکی از مهم ترین ویژگی های غالب کافه به شمار می رود.

طراحی داخلی کافه تریا

دکوراسیون داخلی کافه تریا

پیشخوان عمدا مشکی شده و نورپردازی زیبایی دارد که نام کافه را مشخص می کند، نام کافه با حروف لیزری و رنگ لیمویی طراحی شده. گنجه جیبی طرف چپ شامل گیاهانی است که با نور چراغ مناسب خود را نمایان می کند. پیشخوان مشکی ساده به طراحی داخلی کافه اضافه کرده و بدون طراحی پیچیده، آن را باشکوه نشان می دهد.

یکی از مهم ترین و باارزش ترین ویژگی های طراحی داخلی کافه ۱۸ چراغ آویز آن است (۹ چراغ سمت چپ و ۹ چراغ سمت راست).

“طراحی داخلی کافی  Houndstooth در تگزاس”
برای طراحی داخلی کافه تریا در شهر تگزاسی، مدیران از الگوی اصلی شرکت استفاده کردند تا المان های طراحی را معرفی کنند. معروف ترین نمونه آن سردر کافه است که با چوب های قانون مورب پوشیده شده، این عصاها طرحی شبیه دندان نیش را تشکیل داده اند، یک طرح ۴ گوشه قفل که معمولا در منسوجات سیاه و سفید یافت می شود. موسسان رسمی این کافی شاپ زنجیره ای گفته اند : “می خواستیم از موفقیت و الگوی کلامی شعب قبلی در طراحی کافی شاپ استفاده کنیم اما به طوری که همچنان منحصر به فرد باشد”. این پنجره ها یک پاسیوی پوشیده شده را نمایش می دهند که محل نشستن مشتری های خیابانی است. در سالن اصلی میزهای بیشتری به چشم می خورد، این سالن یک فضای عمدتا سفید است که از ۳ سمت تشکیل شده.

طراحی داخلی کافه

محل خدمت رسانی در مرکز زیر یک جسم بزرگ قرار دارد که معماران به آن “ابر” می گویند. این المان از عناصر چوبی سفیدی تشکیل شده و به طرفی که مشتری ها سفارش می دهند متمایل شده تا آن ها را راهنمایی کند. پرنور بودن فضا به همراه فراز بودن آن، باعث دلباز بودن شده و این ابر نیز نقطه کانونی ای محسوب می شود که ایجاد تعادل می کند. در طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ از چوب گردو، بلوط، سدر اسپانیایی، فلز خام و رنگ شده، فلز سوراخ شده و سنگ چینی استفاده شده.

در پشت این کافه، یک سالن دیگر وجود دارد با اینکه توسط یک راهرو به هم متصل هستند، اما با درهای کشویی از هم جدا می شوند تا در زمان لازم به طور مجزا کار کنند. مدیران می خواستند بین دکوراسیون داخلی این دو سالن تضاد زیادی وجود داشته باشد پس برای سالن کوچک تر از یک پالت رنگ خیلی تیره استفاده کردند. معمار این مجموعه می گوید : “برای سالن بزرگ تر که متعلق به کافی شاپ است مضمون روز را در نظر گرفتیم چون وسیع تر و پرنور تر است، و سالن نوشیدنی را محلی تاریک و دنج برای گپ و گفت.” دور تا دور محل نشستن مشتری را کرکره های مشکی نصب کردند، سپس صندلی های چرم قهوه ای برای نشستن و میزهایی تقریبا با همین رنگ. یک سطحی از سقف کم ارتفاع تر باز است و چوب استفاده شده در سقف را نمایش می دهد که با یک نور گرم و صمیمی روشن می شود.


ظرفیت نشستن در سالن کافی شاپ تقریبا کم است چون تمرکز آن مثل رستوران های قدیمی و کلاسیک روی سرو غذا  است. میزهای موجود برای جلساتی طولانی و پرجمعیت ساخته شده اما انعطاف لازم برای گردهمایی کوچک تر را هم دارد. تزئینات طلایی چراغ ها و دیگر جزئیات کل فضا را متحد کرده. کل مبلمان از محصولات منطقه ای و خارجی ترکیب شده. فقط ۲ کافه دیگر وجود دارد که همزمان نوشیدنی و قهوه سرو می کند، یکی از آن ها در ساختمان تاریخی صرافی سلطنتی لندن، و دیگری در محله ای دنج در سیاتل واقع شده.

دکوراسیون کافی شاپ کوچک در یونان

 

کافی شاپ کوچک

این کافی شاپ شامل طراحی داخلی با ترکیبی از رنگهای سفید و مشکی و همچنین ترکیب چوب است .

یک طرف این طراحی به عنوان محل سرویس و سمت دیگر آن برای نشستن به مدت کوتاهی است . یک اینه در خلاف جهت سرویس بالای بار قرار دارد که برای ایجاد حس بزرگ تر نشان دادن است .

دیواری که آینه دارد کلمات بزرگی روی آن ن۵اشی شد و ک نردبان مشکی رنگ هم در کنار آن قرار دارد .

محل سرویس کافه بار دارای یک پیشخوان چوبی است که روی آن صفحه تیره و پشت آن از جنس متال میباشد و قفسه های چوبی تا سقف ادامه میابد .

دید به سمت پشت کافه بار نشان میدهد که این فضا د ر واقع چقدر کوچک است ، به هر حال دیوارهای سفید به انعکاس نوری که از میان در و پنجره های بالایی که در رو به رو قرار دارند و میدرخشند کمک میکند .

کافه تریا

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *