خانه های کم عرض مدرن

طراحی خانه های کم عرض

زیبایی و کارایی در طراحی پلان تمام خانه ها مهم است،افرادی که در خانه های کم عرض و باریک زندگی می کنند احساس محدودیت بیشتری می کنند ، در این مطلب ما به معرفی ایده طراحی خانه های کم عرض و مزایای ساختمان های با عرض کم می پردازیم.
نور.

به احتمال زیاد بزرگ ترین مزیت ساختمان های باریک دسترسی به نور طبیعی است. این نوع طراحی پلان اجازه می دهد نور طبیعی وارد اعماق کامل خانه شود. نقشه ساختمانی که به اندازه عرض یک اتاق است، در جمع آوری و انتشار نور خیلی بهینه است. طراحی پلان باریک تضمین می کند که همیشه در چند قدمی پنجره، نور طبیعی و هوای تازه خواهید بود.

طراحی خانه های کم عرض

گرما.

نور طبیعی و منبع گرمایشی داخل خانه مثل زمین بتنی را با اشعه خورشیدی روی بام خانه ترکیب کنید تا خانه ای به دست بیاورید که انرژی گرمایشی خورشید را هم به صورت فعال و هم به صورت انفعالی مورد بهره قرار می دهد. خانه های طویل و باریک انرژی خورشیدی را به خود جذب می کنند. آب و هوای منطقه، موقعیت پنجره های شما را تعیین می کند. در نیواینگلند معمولا دیوارهای رو به شمال پنجره های کوچک تری دارند اما دیوارهای جنوبی بازتر هستند. در بیابان جنوب غربی، دیوارهای جنوبی و غربی در معرض گرمای شدید هستند و نیاز به سیستم های متفاوتی دارند.
تهویه. نقشه کشی ساختمان باریک فرصت های تهویه هوای طبیعی زیادی ارائه می دهند. در خانه زیر معماران درب های کشویی به کار برده اند تا تهویه دیواره رو به رودخانه را به حداکثر برسانند. قرار دادن پنجره ها در مقابل یکدیگر از فیزیک انتقال گرمای طبیعی بهره می برد، هوای خنک را به فضای گرم تر منتقل کرده و باریک بودن ابعاد اتاق به این معنی است که به سرعت تهویه می شود.

خانه های با بر کم
بازدهی.

نقشه ساختمان باریک فرصت پیش سازی ساختمان را در اختیارمان می گذارد. ساخت و ساز کارخانه ای اجازه می دهد مسائل سایتی مانند آب و هوا، زباله و کیفی در محیطی کنترل شده مدیریت شود. با اینکه هزینه پیش سازی ساختمان کمتر از ساخت و ساز در سایت نیست اما در زمان صرفه جویی می کنید چون ساخت و ساز ساختمانی و سایت همزمان انجام می شوند. این خانه پیش ساخته که در زیر می بینید جریان زباله را به رخ می کشد یعنی حجم زباله ای که این مکان را ترک کرده کمتر از ۱۰% می باشد. از آنجا که پیش سازی خانه نیاز به نقل و انتقال جاده ای دارد ماژول ها ذاتا باریک خواهند شد. همانطور که در تصویر زیر می بینید، پیش ساخته ها را چرخانده و به شکل جالب و فضایی پیچیده می چینند که در مقابل نور و چشم اندازه قرار بگیرد. پس می بینید که باریک به معنی راکد نیست.
خانه های کم عرض مدرن
انعطاف پذیری.

باریک بودن طراحی پلان به معنی حذف ستون یا دیوارهای متحمل داخل خانه است که موقعیت طراحی داخلی خانه را با فرصت های زیادی روبرو می سازد. می توان پشت بام را با خرپا گسترده کرد، کف خانه با اجزای ساختاری ساده حمایت شوند تا وزن خانه را به دیوارهای بیرونی که ستون های متحمل حساب می شوند منتقل کند. وقتی چنین اتفاقی بیافتد پارتیشن های داخلی را در هر نقطه ای بخواهید می گذارید. باعث انعطاف پذیری در آینده هم می شود چون انتقال پارتیشن های داخلی بسیار راحت تر از بازسازی ساختمان یا تغییر در ساختار المان های خانه می باشد.
گسترش پذیری.

قرار دادن تمام چیزهایی که می خواهیم و لازم داریم در طراحی خانه سفارشی کار راحتی نیست. حتی اگر موفق به این کار شویم، زندگی متغیر از خانه می خواهد که خودش را با ما وفق بدهد. امکان برنامه ریزی برای گستردگی خانه در ابتدای کار یکی دیگر از مزایای باریک بودن خانه است. اضافه کردن اتاق به هریک از طرفین راه باریک خانه امکان پذیر است. انحنای ساختاری می تواند در زمین و پشت بام تکرار شود. ماژول ساده تصویر زیر را در نظر بگیرید. گسترده کردن این خانه یعنی به سادگی از قالب درآوردن شکل آن برای افزایش طول آن. اگر این گستردگی به طرف بالا باشد با اینکه پیچیده تر است اما مرحله به مرحله انجام می شود. طبقات اضافه شده، دیوارهای متحمل بار، فوندانسیون و قاب بندی پشت بام همگی برای خوشامدگویی به طبقات اضافه در آینده طراحی می شوند.

طراحی خانه های کم عرض

این خانه به ۳ ویژگی بارز محیطش اشاره دارد : جنگل، رودخانه و زمین های خیس. طول آن ساکنان را تشویق می کند هر بُعد مکان را از زاویه بهتری تجربه کنند. در طرفین وسیع ساختمان بزرگ تر هم پناهگاهی شخصی در اختیار می گذارد. گسترده کردن پلان از ۱ محور، سادگی ساختار را حفظ کرده و این مکان های شخصی را هم ایجاد کرده.

جداسازی عمودی.

تجزیه عمودی در طراحی خانه های کم عرض ، پیچیدگی و پاسخ توانمند به شرایط سایت را به دنبال دارد. با طویل کردن فضاهای محور بلند این خانه، معماران ساختمان را به شکلی درآورده اند که چکیده ای از رودخانه و دیوار طویلی که درمقابل آن ارتفاع از بالا به پایین قابل مشاهده است باشد. در ارتفاع پایین تر ۱ فضای مخصوص نگهداری قایق می بینیم که با دقت طراحی شده و به لب آب نزدیک است. به شخصه تغییر ارتفاع نامحسوس این معماران را تحسین می کنم که از بالا تا پایین طراحی شده. برخلاف انباری های معمولی همسطح با زمین، این اتاقک به زمین کنار لب آب نزدیک است.
جداسازی افقی.

طراحی خانه های کم عرض به معنی فشرده شدن فضای داخلی است و این موضوع برای افرادی که به دنبال فضای شخصی هستند مشکل محسوب می شود. اگرچه با طراحی داخلی مناسب، همین خانه ها هم می توانند این گزینه را ارائه بدهند. در خانه ای که در عکس زیر می بینید طراحی پلان حساب شده ای برای نقاط مختلف به کار رفته که فضاهای خصوصی خانه را از نقاط عمومی دور نگه داشته. حتی مینیمال ترین این نقاط هم فضا را قاب بندی کرده و به ما اعلام می کنند که وارد فضای متفاوتی می شویم. در این صورت قلمروهای عمومی و خصوصی را ترسیم می کنند.

صرفه جویی.

رو هم قرار دادن پلان های باریک بدون اشغال وسعت بیشتری در حجم . این کار باعث به حداقل رساندن هزینه ها می شود که امری حیاتی است. انجام کارهای بیشتر در مساحت کمتر به این معنی است که می توانید پول خود را در مواردی که واقعا برای شما اهمیت دارند سرمایه گذاری کنید. اگر اولویت شما حفظ ارتباط با محیط اطراف و محله می باشد، طراحی خانه های کم عرض کمک می کند پول بیشتری برای دیوارهای شیشه ای که در رسیدن به هدفتان کمک می کنند هزینه کنید. صاحبان این پروژه که در زیر می بینید همین روش را به کار برده اند. برقراری ارتباط قوی بین داخل و خارج خانه برای آن ها مهم بوده. نه تنها می خواستند بازی کردن فرزندان خود را از داخل خانه ببینند بلکه می خواستند با محله خود ارتباط برقرار کنند. دیوارهای جداره ای اجازه می دهند فضای داخلی با مقیاس و فضای بیرونی محاصره شود، نه نقشه داخل ساختمان.

فرصتی برای قرض گرفتن فضا.

معماران در طراحی خانه های کم عرض، المان دیواری موازی با محور طویل خانه ساخته اند و با این کار بخشی از فضای بیرون را وارد نقشه داخل ساختمان کرده اند. ترکیب دیوار داخلی و دیوار خارجی محکم، فضای بیرون را برای کاربری داخلی و خارجی تقسیم بندی کرده. یک دیوار در آب و هواهای متفاوتی استفاده می شود تا شرایط محیطی را کنترل کند. اگر روی لبه شمالی ساخته شود نور خورشید را جذب و وارد خانه می کند یا نقش مسدودکننده باد را خواهد داشت. یا حتی صفحه ای تصویری می شود که چشم انداز ملک همسایه را تغییر می دهد. زمین های باریک به این روش به طور موثری تحول پیدا می کنند. طراحی خانه های کم عرض فضای قابل استفاده زمین را چند برابر می کند. دیوار در معماری، المان پرقدرت و نظم دهنده ای محسوب می شود، از آن ها برای ایجاد فضاهای مختلف در زمین باریک استفاده کنید.


تنوع و گوناگونی.

یکی از روش های محبوب  برای رسیدن به تجربه ای پیچیده و متنوع با ساختمانی ساده، گسترش آن در سایت است. معماران این خانه آن را تبدیل به پلی متنوع کرده اند. پروفیل های طویل و تکیه گاه، اجزای نامساوی سایت را به هم متصل کرده و به خانه اجازه می دهند در این تجربه ها شرکت داشته باشد. این خانه بالای سطح زمین آویزان است ولی توی آن قرار هم گرفته، رو و زیر و اطراف آن گشته ولی همچنان نمونه ای باریک است که با تعهدی شگفت انگیز فضاها را به هم متصل کرده.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *