مد های جدید در دکوراسیون منزل

مد های جدید در دکوراسیون منزل

زندگی روزمره ما به قدری تکراری شده که متوجه رشد سریع تکنولوژی در دنیا نمی شویم. نوآوری ها به سرعت دنیای اطراف ما را تغییر می دهند، شاید سرعت این تغییر به قدری باشد که مد های جدید در دکوراسیون منزل در سال ۲۰۱۸ تا حد غیرقابل تصوری ما را شگفت زده کند. یعنی وقتی با آن ها روبرو می شویم، فکر می کنیم خواب می بینیم. اما ما در هر صورت تلاش خودمان را می کنیم. اگر شما هم به اندازه ما کنجکاو هستید، پا به دنیای این نوآوری ها بگذارید.
مبلمان ها، روز به روز با محیط های کاری و خانگی تناسب بیشتری پیدا می کنند. شکل مستطیلی و کشیده، مواد ارگانیک و تار و پود نرم آن ها محیطی آرام و دلنشین ایجاد می کند. همه این ها به علاوه رنگ های گرم و ملایم و شکل لطیف این اجسام، فضایی به وجود می آورد که افراد را به استراحت و آرامش دعوت می کند. چنین خصوصیاتی، نقطه عطف دکوراسیون به شمار می رود.

مد های جدید در دکوراسیون منزل


البته افرادی هستند که غیر از راحتی و آرامش، به سفر و تغییر و تنوع هم علاقه دارند. به نظر میرسد مد های جدید در دکوراسیون منزل در سال ۲۰۱۸ نوآوری های فکری خود را به این افراد کوچ نشین و مهاجر اختصاص داده اند، چون نمونه های بیشتری از خانه های چرخدار به بازار آمده. چنین ایده هایی تعریف طراحی مبلمان، محصولات خانگی و خود خانه را برای همیشه تغییر می دهند.
خانه هایی که دور از خانه هستند
یک نمونه از این خانه های متحرک را در عکس زیر می بینید. این تصاویر به ما نشان میدهد که چطور نیازهایمان، ما را رشد و نمو میدهد. یک طراح آلمانی که سفرهای کاری زیادی می رفته و در این سفرها همیشه در ون خود می خوابیده، روزی تصمیم می گیرد از خلاقیت خود استفاده کند و این ون را به یک خانه متحرک تبدیل کند. علاقه این طراح به مصالح و راهکارهای ساده و ترکیب آن ها با بعضی از ابزارهای مُد روز (مثل رنگ های تیره)، کاملا در معماری داخلی این ون مشخص است.

خانه کوچکی که در عکس زیر می بینید، یکی از اولین خانه های متحرکی است که در هلند ساخته شده. سادگی طبیعی ای که در همه کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد، در ذره ذره این خانه دیده می شود. طراح هلندی این خانه سعی کرده یک پیوستگی همیشگی بین خانه و محیط اطرافش برقرار باشد. کالبد معماری، پنجره های بزرگ و شفافیت ساختار این خانه، باعث شده ارتباطی آزاد و رها با محیط بیرون داشته باشد.
چنین خانه ای نه تنها با زمین موقتی زیر خود ادغام می شود، بلکه بزرگ تر از حد واقعی خود به نظر میرسد. این طراحی به ما ثابت می کند که یک خانه کوچک لزوما نباید کوچک به نظر بیاید، و اینکه روح آزاد خانه از کالبدش خارج می شود. کل این سازه از مواد و مصالح طبیعی با رنگ روشن ساخته شده، دلیل دنج بودن این خانه همین است.


علاقه مردم به سفر و تنوع و فرار آن ها از زندگی شلوغ شهری و یکجانشینی، یک معمار جوان را به ساخت خانه متحرک تشویق کرد. کلبه ای که در زیر می بینید، کلبه چرخدار نام دارد و از پروژه های این معمار جوان است. با اینکه کوچک است، اما همه امکانات ضروری یک خانه را دارد. از جمله آشپزخانه گاز و یخچال دار، حمام و توالت، و یک تخت-کاناپه که ثابت می کند برای دستیابی به راحتی و آسایش در طراحی مدرن باید خلاقیت به خرج داد. همه مواد سازنده این خانه، ارگانیک و ظریف است. همین موضوع باعث شده ارتباط راحت تری بین خانه و طبیعت برقرار شود.


تمایل به تحرک و پویایی، زندگی در فضاهای کوچک و سبک زندگی عشایری، کاربرد مبلمان و دکوراسیون داخلی خانه های مدرن را به کل تغییر داده. رسیدیم به مُد بعدی طراحی داخلی سال ۲۰۱۷: مبلمان مدولار و انعطاف در طراحی.

سرویس بهداشتی ساده برای خانه های شهری
وسایل حمام و توالت، روز به روز کوچک تر و شخصی تر می شوند. بعد از یک دوره رونق گرفتن وان های بزرگ و غول پیکر، حالا رسیدیم به دوره وسایل کوچک و ساده در حمام و توالت. کاهش ابعاد وان ها و فلزاتی که در حمام استفاده می شوند با دو هدف انجام شده. یک اینکه در آپارتمان های کوچک شهری جای کمتری بگیرند، و دیگر اینکه ظرافت و لطافت بیشتری داشته باشند. اما کوچک تر به معنای کمتر نیست. از راحتی، کارایی و زیبایی آن چیزی کم نمی شود. در تصاویر زیر، نمونه هایی از وسایل کوچک و ظریف سبک معاصر حمام و توالت را می بینید که از زیبایی و کارایی چیزی کم ندارند.

مبلمان و اثاثیه مدولار
مدل مدولار، یکی دیگر از مدل های مُد روز است. کاربردی، خلاقانه و همراه با تکنولوژی مدرن است. نه تنها کارایی زیادی دارد، بلکه متنوع و جالب و ابتکارآمیز است. بیشترین حجم این تغییرات در طراحی حمام و توالت دیده می شود. همانطور که در تصاویر قبلی دیدید، وسایل مورد استفاده در حمام روز به روز کوچک تر می شوند. مبلمان ها منعطف تر، و طراحی ها ساده تر و راحت تر.
مبلمانی که در تصاویر بعدی می بینید، برای افرادی که مدام در حال اسباب کشی هستند اما از استانداردهای طراحی دکوراسیون خانه بی خبر نیستند مناسب است. مخترع این سبک از مبلمان، زنی است که در هر اسباب کشی، مبلمان خود را دور می انداخت. بعد از چندین سال که به همین منوال گذشت، سرانجام راه حلی پیدا کرد که هم زباله کمتری تولید کند، هم بتواند از مبلمانش در هر خانه ای استفاده کند. این اثاثیه به قدری منعطف است که حجم وسایل یک اداره یا یک آشپزخانه را در خود جای میدهد. اما همزمان منحصر به فرد، زیبا و کاربردی هم هست. مجموعه ای از اسکلت بندی و چهارچوب های فلزی در ابعاد مختلف است، که با لولاهای چوبی به هر شکلی درمی آیند.

موقع اسباب کشی یا زمانی که نیازی به آن ها ندارید، می توانید این چهارچوب ها را تا کنید. مونتاژ آن ها بسیار راحت بوده، و لوازم دکوری اضافه مثل آینه، جالباسی، طبقه، قفسه، جیب و … هم دارند.
طراحی سیستم این وسایل به نحوی انجام شده که بتوانید عناصر مختلف را باهم ترکیب و امتحان کنید و یک وسیله سفارشی برای خودتان بسازید، تا در نهایت حس همکاری و مشارکت در طراحی خانه تان را تجربه کنید. مبلمان مدولار، جای اسباب و اثاثیه فعلی ساکنین شهری را می گیرد. جوانانی که مدام در حال تغییر سبک زندگی و اسباب کشی هستند، و دوست دارند محیط اطرافشان مدام عوض شود به این سبک از اثاثیه رو می آورند. این سبک مبلمان و اثاثیه، مزایای بی شماری دارد. فراموش نکنید که وقتی برندهای معروف و معتبر دنیا از یک سبک جدید استقبال می کنند، مهر تاییدی است بر کیفیت و ماندگاری آن.
سومین مُد سال ۲۰۱۷، بازگشت به دوران قدیم است. ما شاهد بازگشت شکل، رنگ و حال و هوای موزیک، فیلم و لباس های قدیمی بوده ایم. اولین باری که چشممان به این مُد افتاد، در نمایشگاه مبلمان میلان بود. مجموعه جدیدی به نمایش درآمده بود که شامل یک دیوار آجری، تیغه های چوبی و ترکیب بندی سبز میشد. کل این ترکیب از یک قطعه شعر الهام گرفته شده بود.


آثار طراحی های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی در مبلمان مدرن امروز
مجموعه نمایشگاه میلان پیشتر از آن صحبت کردیم، متعلق به یک کارگردان هنری بود. براساس آن طراحی، یک ساختمان موقتی مخصوص نمایش مجسمه های هلندی ساخته شد. این ساختمان بعدها به یک باغ مجسمه موزه تبدیل شد. فضای هنری و ساده این ساختمان، با طراحی جدید و سبک معاصر معمار بعدی، روح تازه ای گرفت.


اثاث و مبلمان زیبایی که در دهه ۶۰ میلادی طراحی شده بودند اما تولید آن ها متوقف شده بود هم در نمایشگاه میلان به چشم می خوردند. این آثار هنری که سال ها از دید همگان مخفی شده بودند، سرانجام جایگاه خود را در بین مردم پیدا کردند. پیشرفت تکنولوژی در تولید محصولات مدرن، به این آثار قدیمی فرصت داده یک بار دیگر خود را عرضه کنند.


صندلی چوبی زیبایی که در عکس زیر می بینید، در دهه ۱۹۵۰ به سفارش یک شرکت مبلمان سازی تولید شده و امروز دوباره به بازار معرفی شده. شکل مستطیلی و دراز این صندلی، هر بیننده ای را به یاد یک مجسمه چوبی می اندازد. انگار روح درختی که برای این کار قطع شده هنوز در این صندلی زنده است. ساختار این صندلی، جزئیات پیچیده ای دارد که در زمان قدیم و قبل از مدرنیزه شدن خطوط تولید، کار راحتی نبوده.


یکی دیگر از محصولات قدیمی که با کمک تکنولوژی مدرن، فرصت زندگی دوباره و ورود به دنیای طراحی معاصر را یافته، این صندلی چوبی ضخیم است. در هر فضایی اعم از خانه، اداره، سرپوشیده و سرباز قابل استفاده است. این مجسمه تنومند، ظرافت و لطافت غیرمنتظره ای دارد.

یک طراحی قدیمی دیگر، این سیلوئت گرافیکی و زیباست که ما را به دهه ۶۰ میلادی می برد. شرکت تولیدکننده این صندلی، یکی از شرکت کنندگان نمایشگاه میلان است که یک ارتباط قوی بین دنیای قدیم و محصولات مدرن آن به چشم می خورد.

آثار طراحی های قدیم نه تنها در مبلمان و صندلی های مدرن، بلکه در چراغ و آباژورها هم دیده می شود. شما را با چند نمونه از این وسایل که در هر فضای مدرنی قابل استفاده هستند آشنا می کنیم.
اولین محصول، اثر معماری به نام Poul Henningsen است که به “پدر طراحی چراغ و نورپردازی” معروف است. او سال های زیادی را صرف مطالعه نور و اهمیت نورپردازی کرد و سرانجام با اجرای هنرمندانه این تئوری که هیچ کس نباید در معرض تابش مستقیم نور الکتریکی قرار بگیرد، معروف شد. اولین چراغی که طراحی کرد، به صورت لایه لایه بود تا هم لامپ را بپوشاند هم نور را به صورت پراکنده و ملایم پخش کند. البته در طراحی این چراغ، از یک چراغ برنجی متعلق به سال ۱۹۲۹ الهام گرفته بود، که با وجود قدمت ۸۰ ساله اش، هم مدرن بود هم کلاسیک. این ویژگی باعث می شود در فضاهای متنوع تری بتوان از این محصول استفاده کرد.


یکی از سنت های قدیمی ژاپنی، چوچین نام دارد که در فانوس های کاغذی و بامبویی که در بیرون رستوران ها یا خانه ها قرار می دهند استفاده می شود. مجموعه ای که در عکس زیر می بینید، با الهام از این سنت طراحی شده و سادگی و ظرافت خیره کننده ای دارد. این مجموعه از سه قطعه مجزا تشکیل شده که بدنه آن ها از شیشه مات رنگی ساخته شده. طراحی هوشندانه و هنرمندانه این شیشه ها، به توزیع پراکنده نور کمک می کند و یک فضای احساسی به وجود می آورد. توانایی یک فرد در زنده کردن یک سنت قدیمی و حفظ زیبایی و نماد آن سنت در طراحی جدید، تحسین برانگیز است. اصالت طراحی اولیه همچنان در این محصول نمایان است. تنها تغییری که ایجاد شده، آماده سازی این محصول برای استفاده در فضاهای مدرن است.


مجموعه بعدی، متشکل از یک لوستر، چراغ آویز و چراغ رومیزی است. این نمونه هم به ما ثابت می کند که طراحی های ماندگار، در هر فضای مدرنی جایگاه خود را دارند. بدنه سرامیکی و فلزی آن ها در نهایت سادگی طراحی شده، اما حباب های شیشه ای به صورت دستی و سنتی ساخته شده اند. ترکیب این دو ویژگی، یک محصول جاودانه و بی نظیر به وجود آورده.


خانه های کوچک شهری
یکی دیگر از اتفاقات جدید در دنیای طراحی داخلی سال ۲۰۱۷، راهکارهای جالب و قابل توجهی است که طراحان برای استفاده بهینه از فضا در خانه های کوچک شهری به کار می گیرند. همه ما می دانیم که سر و کله زدن با یک فضای کوچک برای هر طراحی سخت است، این مشکلی است که گریبانگیر طراحان آینده هم خواهد شد. چطور می توان در یک اتاق ۲۰ یا ۳۰ مترمربعی، یک محیط راحت و زیبا و قابل سکونت شهری ایجاد کرد؟
در این بین نباید فراموش کنیم که در آسیا و اروپا، خانه ها روز به روز کوچک تر می شوند. این مبارزه ای که بین واقعیت و خلاقیت طراحان درگرفته، قابل چشم پوشی نیست. خوشبختانه امسال نمونه هایی از طراحی مدرن و نبوغ ابتکارآمیز طراحان را به چشم خود دیدیم.
خانه ای که در تصویر بعدی می بینید، به تازگی بازسازی شده. نتیجه این پروژه، به ما نشان میدهد که می توان از یک ساختمان کوچک در شهر شلوغ تایپه، خانه ای کارآمد، راحت، زیبا، قابل سکونت و معاصر درآورد. طراحی این آپارتمان، بسیار خلوت و ساده است. نه فقط به خاطر مساحت ۲۲ مترمربعی آن، بلکه سبک زندگی شهری و شلوغ صاحبخانه هم نیازمند چنین فضایی است. یکی از مزایای کوچک بودن فضا، این است که طراح به همه جزئیات توجه کامل دارد. هر طرح و نقشه ای باید در نهایت دقت و ذکاوت چیده شود تا این فضای کوچک برای سال های متوالی قابل سکونت باشد. درنتیجه طراح درک عمیقی از نیازهای مشتری و ملزومات سبک زندگی او به دست می آورد.


نمونه ای دیگر از یک خانه آسیایی کوچک با کارایی بالا و طراحی زیبای معاصر را در عکس زیر می بینید.. ترکیبی از سنت و مدرنیزه در آن دیده می شود. مصالح ارگانیک و گلدان های سبز تازه، به همراه سطوح سفید، خانه ای دنج و دوستانه برای دو خواهر به وجود آورده اند.
ایده و چیدمان ظریف طبقات متعدد در اتاق خواب، آشپزخانه و کمدهای انبار، نه تنها یک راهکار هوشمندانه و مدرن است، بلکه توصیفی هنرمندانه از زندگی شهری هم هست.


آپارتمان کوچک بعدی ما در فلورانس قرار دارد. پرده طلایی متالیکی که در تصویر می بینید، از یک پتوی ایزوترمال به دست آمده و چشمگیرترین ویژگی دکوراسیون این خانه به شمار می رود. صاحبخانه، یک معمار است و این آپارتمان ۴۲ مترمربعی را به یک سکونتگاه و محل کار مدرن و کارآمد تبدیل کرده.
یک پنل داخل دیوار اتاق نشیمن کار گذاشته شده که وقتی باز شود، تبدیل به میز شده و کتابخانه پشتش را نمایان می کند. کاناپه های توکاری که در عکس می بینید، نقش تخت را هم ایفا می کنند. همه این امکانات با هدف استفاده بهینه از فضا طراحی شده اند اما از زیبایی و ظرافت هنرمندانه چیزی کم ندارند.


مواد و مصالحی که در سال ۲۰۱۷ محبوب شده اند:
چه رنگ ها و موادی در این سال مُد می شوند؟ اولین گزینه، سنگ مرمر است. این سنگ در طراحی حمام، آشپزخانه و نشیمن استفاده می شود. یک ماده قدیمی و سنتی است که اخیرا جذابیت و محبوبیت خود را به دست آورده.
صحبت از مواد و مصالح از مد افتاده ای شد که به تازگی دوباره محبوب شده اند، پس نباید از حمام هایی که از چوب، سرامیک و مرمر به طرز غیرمعمولی استفاده می کنند غافل بمانیم. این طراحی ها هم جزء آن دسته از سورپرایزهای غیرمنتظره سال ۲۰۱۷ هستند. ما می خواهیم نگاه دقیق تری به این نوع طراحی بیاندازیم، به شما هم توصیه می کنیم این کار را بکنید.
از دیگر مواد مصرفی در سال ۲۰۱۷ باید به فلزات رنگ شده اشاره کنیم. برنج، مس، طلا و نقره همچنان در بین مردم محبوب هستند. درواقع طراحانی هستند که هر روز کاربری های بیشتری برای این مواد پیدا می کنند و نتایج آن واقعا ارزش دیدن را دارد.


رنگ هایی که در سال ۲۰۱۷ در دنیای طراحی داخلی مُد شده:
پیش بینی می شود رنگ های محبوب این سال، از چهار گوشه دنیا انتخاب شده و در چهار گروه اصلی خنثی گره خورده باشند. این چهار پالت عبارت هستند از رنگ های احساسی، غلیظ، درهم تنیده و ساختاری. به نظر میرسد طراحان به سمت رنگ های زمینی و طبیعی اما غلیظ می روند، رنگ هایی که با مواد ارگانیکی که قبلا اشاره کردیم (چوب، گل، مس، مرمر) ارتباط خوبی برقرار می کنند. این اتفاق تغییر بزرگی در دنیای طراحی داخلی ایجاد می کند. پس با تعدادی از این ترکیب بندی های پراحساس که در آینده نزدیک شاهد آن ها خواهید بود آشنا شوید.


بعضی از طراحان از پالت درهم تنیده الهام گرفته و فضاهای گرم، دنج و عجیب ایجاد کرده اند. یک نمونه از این فضاها را در تصویر زیر می بینید، اتاق یک هتل در میلان که توسط یک کارگردان هنری طراحی شده. این طراح از مبلمان رنگارنگ و عناصر مختلف استفاده کرده تا یک فضای پر رنگ و لعاب ولی قدیمی ایجاد کند.


در عکس بعدی، ترکیب رنگ های شیرینی کره ای و مانیلی می بینیم که صمیمیت و گرمای این سرویس بهداشتی را چند برابر کرده.


بعضی از طراحی ها مثل نمونه ای که در زیر می بینید، به ما ثابت می کند که با خلاقیت، نوآوری هنری و رنگ های مناسب می توان هر حمامی را به زیبایی یک اتاق نشیمن دکور کرد. به وضوح مشخص است که در طراحی این فضا به جزئیات توجه شده، و هر جسم و عنصری با دقت و برنامه ریزی انتخاب شده.


میزی که در عکس زیر می بینید، براساس پالت رنگ درهم تنیده دکوراسیون اتاق انتخاب شده. رنگ هایی که در این اتاق به کار رفته اند، انواع مختلفی از زرد هستند.


در پالت ساختاری خانه بعدی، رنگ های متالیک شهری و بافت های خام دیده می شود. این پالت، ظاهر خشکی به طراحی میدهد و در رنگ هایش خشونت نامحسوسی به چشم می خورد. این خانه معاصر، توسط یک طراح اوکراینی طراحی شده و کل اتمسفر آن، مثل هوای گرگ و میش است. فضای تاریک و مرموز این خانه، با رنگ های گرم و کمی دنج ترکیب شده. تمام مواد مصرفی ارگانیک بوده و در چیدمان معاصر آن، انرژی و پویایی نمایان است. طراحی این خانه، نمونه ای بی نظیر از ترکیب پالت رنگ ساختاری با اتمسفری تاریک و سنگین است.

در طراحی داخلی این سرویس بهداشتی هم از پالت رنگ ساختاری استفاده شده، اما حال و هوای روشن تری دارد.


طراحی حمامی که در زیر می بینید، توسط شرکتی انجام شده که سرویس بهداشتی تصویر قبلی را طراحی کرده. یک نمونه دیگر از فضای تاریک رنگ های ساختاری. رنگ های احساسی این دکوراسیون، به قدری محبوب و جاافتاده هستند که جای خالی رنگ های تند و شاد اصلا حس نمی شود. تاثیر طراحی اسکاندیناویایی در این پروژه به وضوح حس می شود. عناصر طبیعی ای که به رنگ های این اتاق جان می دهند، سنگ و گل و چوب است.


آشپزخانه ای که در عکس زیر می بینیم، نمونه بارزی از ترکیب زیبایی و کارایی طراحی دکوراسیون مدرن است. ترکیب ساده و لوکس سطوح مرمر، جزئیات برنجی، وسایل چوبی خیره کننده و مبلمان مدرن این آشپزخانه به ما نشان میدهد که چطور می توان با اجسام برنجی و چوبی، به یک پالت رنگ ساختاری گرما و حرارت داد.


طراحی آپارتمانی که در این عکس می بینید، مدرکی است از چشم نواز بودن رنگ های خنثی و ملایم پالت احساسی. دکوراسیون مرواریدی و حال و هوای شهری داخل آپارتمان، از ترکیب رنگ های طوسی و سفیدی ایجاد شده که نور را به یکی از عناصر مهم دکوراسیون منزل تبدیل کرده اند.


باز هم یک نمونه زیبا از ترکیب رنگ های احساسی در دکوراسیون خانه . این آپارتمان دوبلکس از ترکیب پرداخت های بتنی و چوبی، بافت و رنگ های ظریفی تشکیل شده که مدرن و کمی جلوه دار است.


پالت رنگ های غلیظ و تند، نیاز به عناصری دارند که غلظت و تراکم آن ها را متعادل کند. چنین پالت هایی برای جوانان پرشور و نشاط مناسب است چون به هر محیطی انرژی می دهد. هتلی که در عکس زیر می بینید، از چنین پالتی برای طراحی اتاق هایش استفاده کرده. این تصاویر به ما نشان می دهد که با انتخاب دقیق رنگ، می توان از شیطنت و استعداد هنری نتیجه خوبی گرفت.


پس ما در سال آینده، منتظر ترکیب رنگ های شاد و غلیظی هستیم که مد های جدید در دکوراسیون منزل را متحول کنند.

مد های جدید در دکوراسیون منزل

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *