طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

اغلب افراد از رنگ های سرد، خطوط صاف  و اشکال مینیمالی که از در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن استفاده می شود خوششان می آید. امروزه افراد، به دنبال دکوراسیون آشپزخانه دنج و صمیمی هستند چراکه اغلب خانم های خانه دار ساعت های زیادی را در روز این قسمت از خانه می گذرانند.

زمانی که از ته دل یک فضای گرم و دنج می خواهید، اما نمی توانید در مقابل ویژگی های سرد و ساده سبک مدرن مقاومت کنید چه باید بکنید؟ در ادامه تکنیک های طراحی کابینت آشپزخانه مدرن را به شما خواهیم گفت…
یکی از طراحان ما در تگزاس معتقد است اولین خصوصیتی که در سبک معاصر به چشم می خورد، سادگی محیط و خطوط صاف و بدون آلایش است. ترکیب بندی رنگ ها در این سبک متفاوت است اما معمولا رنگ هایی از قبیل سفید، کِرِم، برنزه، بِژ، طوسی، مشکی یا ترکیبی از این ها استفاده می شود. پالت های این سبک معمولا پیرو طراحی مونوکروماتیک بوده، و طرح ها به مرور ساده تر و یکدست تر می شوند.
از اشکال معاصر استفاده کنید
رمز رسیدن به طراحی کابینت آشپزخانه مدرن با فضایی گرم، این است که از اشکالی که نماد سبک معاصر هستند یک فوندانسیون ایجاد کنید. سپس می توانید از رنگ یا مصالح مختلف استفاده کنید تا شور و نشاط فضا را بیشتر کنید. در این راستا، باید به توازن، ابعاد، ترکیب بندی پرداخت ها، رنگ ها و طرح های سرزنده توجه کنید. برای شروع، به برخی از اشکال و عناصر تشکیل دهنده این فضاها نگاهی می اندازیم.
کابینت ها:

اگر درب کابینت شما، یک تکه است احتمالا آشپزخانه شما معاصر است. درب تخته ای یعنی یک درب یکدست، بدون هیچ تزئینی در حاشیه. در بعضی مواقع درب کابینت، روی خود کابینت نصب می شود، مثل نمونه ای که در عکس زیر می بینید. اما بعضی اوقات هم از روشی به نام “اینست” استفاده می کنند و درب کابینت را داخل چهارچوب کابینت نصب می کنند، که در عکس بعدی نمونه آن را خواهید دید. این نوع از کابینت ها می توانند سفید و براق باشند، مثل تصویر زیر، یا اینکه مات و مسطح باشند. جنس بدنه آن ها هم ممکن است چوب یا لمینت های مختلفی باشد. انواع پرداخت ها هم قابل استفاده هستند.
بعضی افراد عقیده دارند که درب های سبک شیکر برای آشپزخانه معاصر مناسب است،

طراحی کابینت آشپزخانه سفید

در تصویر زیر می بینید که درب کابینت ها به روش اینست نصب شده. اگر آن را با عکس قبلی مقایسه کنید متوجه می شوید که در این عکس، چهارچوب کابینت ها قابل رویت است. این ویژگی، نماد روش اینست است. در صورتی که در عکس قبلی درست روش مخالف این را دیدیم، درب ها کاملا روی کابینت ها را پوشانده و فقط خود درب ها قابل رویت هستند.

کابینت آشپزخانه سفید

دستگیره کابینت:

در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن هیچ دسته و دستگیره ای روی کابینت ها نمی بینید. مثل اولین عکس همین مقاله. طراحان این سبک، یا از تکنولوژی دستگیره لمسی استفاده می کنند، یا شیارهای مخصوص باز کردن تعبیه می کنند. دستگیره های میله ای صاف هم با دیگر عناصر خشک فضا هارمونی خوبی برقرار می کنند. یک طراح باتجربه می گوید : “اگر به دنبال ظاهر تزئینی هستید، از فلز ضدزنگ یا مشکی مات استفاده کنید. اما نباید خیلی پر زرق و برق باشد”.
افقی بودن کابینت ها یکی از ویژگی های طراحی معاصر است. چه به طرف راست باز شوند چه به طرف چپ، یکپارچگی در آن ها دیده می شود. یکی دیگر از خصوصیات طراحی معاصر، ابعادی است که از حد استاندارد بزرگ تر است. ابعادی که بین ۸ تا ۱۲ اینچ باشد، مدرن تر از ۴ یا ۵ اینچ است.
کابینت جزیره ای:

یکی از اجزای محبوب در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن ، کابینت جزیره ای است که لبه های آبشاری دارد. لبه آبشاری یعنی زمانی که جنس کانتر جزیره تا کناره های جزیره هم ادامه پیدا می کند، مثل آبشاری که از یک صخره پایین می ریزد. نمونه بارز این مدل را در تصویر زیر می بینید.
کفپوش:

همینطور که در تصویر زیر می بینید، کفپوش بتنی یا شبه بتن، برای طراحی معاصر گزینه مناسبی است اما کفپوش های دیگری هم هستند که در این راه به شما کمک می کنند. نکته مهم این است که از کفپوش های سبک روستایی مثل تخته چوبی پولیش نشده و گره دار، یا کفپوش های قدیمی با طرح های شلوغ مثل موزائیک های مراکشی و اسپانیایی استفاده نکنید. کفپوش معاصر باید طرحی نامحسوس داشته باشد یا کلا بدون طرح باشد. گزینه های مناسب برای این کار موزائیک های بتنی، چینی و چوب جنگلی در ابعاد بزرگ است.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

کانترها و پنل پشت اجاق گاز:

در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن ، معمولا کانترها و پنل پشت گاز از یک جنس هستند. و معمولا هم باید به صورت دستی ساخته شوند. مراقب مصالح طبیعی که طرح های شلوغ دارند باشید چون مسیر طراحی آشپزخانه را عوض می کنند. به طور مثال سنگ های گرانیت برای طراحی معاصر خیلی مناسب نیستند. پرداخت کانترها هم از این دو نوع خارج نیست : برق و مات.
البته لزومی ندارد که جنس کانترها و پنل پشت گاز همیشه یکی باشد. مصالح زیادی وجود دارد که مناسب این کار هستند. به طور مثال کاشی های شیشه ای با خطوط صاف و ساده، کاشی های سرامیک معاصر و حتی سنگ های یکپارچه هم در طراحی معاصر کاربرد دارند.
اسباب و لوازم نصب کردنی: هودهای سرتاسری و لوازم اصلی آشپزخانه های معاصر، اغلب ساده و صیقلی هستند. شیرهای آب هم معمولا یا از جنس فلز ضدزنگ و صیقلی هستند، یا مشکی مات.


به فضای آشپزخانه تان شور و حرارت بدهید.
گزینه یک: استفاده از چوب برای گرمای طبیعی ظاهرش. وقتی کلیات آشپزخانه معاصر خود را مشخص کردید، می توانید با مقداری چوب گرمای محیط را بیشتر کنید. به عکس زیر دقت کنید متوجه می شوید که حس و حال آن با تصاویر قبلی خیلی فرق دارد، آن هم فقط به خاطر چوبی است که در ساخت دو جزیره و بسیاری از کابینت ها استفاده شده.
از انواع و اقسام چوب با رنگ های مختلف می توانید استفاده کنید چون طبع همه چوب ها گرم است اما مغز چوب موردنظرتان نباید کهنه و روستایی داشته مثل چوب کاج. فقط چوب هایی در طراحی معاصر کاربرد دارند که رگه های صاف دارند. یکی از بهترین چوب هایی که در این زمینه استفاده می شود، چوب بلوط با برش یک چهارمی است. چون در این نوع برش، خطوط خیلی تمیز از آب درمی آیند. رگه های چوب کاملا عمودی شده و درنتیجه به درد فضای معاصر می خورند. یکی دیگر از چوب هایی که به درد این کار می خورد، چوب شکاف خورده است.
اگر دوست ندارید از چوب استفاده کنید و ترجیح می دهید جزیره و کابینت های رنگی داشته باشید، کفپوش های چوبی هم قابلیت حرارت دادن به محیط را دارند. هرچه باشد بعد از کابینت ها، کفپوش دومین بخش مورد توجه در آشپزخانه است. آشپزخانه عمدتا سفید زیر را در نظر بگیرید که در فیلادلفیا واقع شده. اغلب اجزای آن از جمله کابینت ها، سنگ چینی کانترها و پنل سرامیکی پشت اجاق گاز همگی سفید هستند و تنها اجزایی که کمی به محیط گرما می دهند کفپوش چوبی و صندلی های پایه بلند هستند.

دکور آشپزخانه مدرن

در آشپزخانه بعدی از هر دو تکنیک استفاده شده :

کفپوش چوبی و کابینت های چوبی. درخشش آشپزخانه زیر این رنگ های طبیعی به وضوح دیده می شود. در عین حال اجزای این آشپزخانه، معاصر کلاسیک هستند : کابینت هایی که درب تخته ای دارند، بعضی کابینت ها دستگیره ندارند و بقیه میله های صاف دارند، شیر آب هم براق انتخاب شده. در این فضا، چوب دقیقا وظیفه خودش را انجام میدهد و شور و حرارت محیط را تامین می کند.

یک آشپزخانه دیگر با همان تکنیک های طراحی در تصویر زیر آورده شده. رگه های چوبی که در این فضا به کار رفته، بیشتر از حد استاندارد یک آشپزخانه معاصر مشخص است. ظاهر زمخت و اصلاح شده قفسه ها، دیوار کابینت پشتی و دیواره پشت جزیره باعث می شود که کانترها طبیعی تر و ارگانیک به نظر بیایند.

گزینه دو: حرارت دادن به محیط با استفاده از رنگ. آشپزخانه ای که در زیر می بینید از دو عنصر گرمادهنده بهره میبرد : چوب گردو با رگه های عمودی، و رنگ گرم کاشی های پشت اجاق گاز. نارنجی، قرمز و طلایی رنگ های گرم محسوب می شوند. چگونگی به کارگیری آن ها برای گرم کردن یک فضا در زیر به خوبی نشان داده شده.

اگر می خواهید فضای آشپزخانه تان شخصی تر شود، از یک رنگ تاکیدی در دیوار یا پنل پشت اجاق گاز استفاده کنید، مثل نمونه ای که در آشپزخانه نیویورکی زیر می بینید. این رنگ می تواند یک نارنجی تند یا لیمویی روشن باشد. هرچیزی که هست باید چشمگیر و گرم باشد.

کابینت سفید

عکس بعدی از یک آشپزخانه در ملبورن گرفته شده. جزیره و کانترهای چوبی، و رنگ سبز-زرد کابینت ها، شور و نشاط خاصی به فضا می دهند. اما قیافه کابینت ها همچنان معاصر است، درب آن ها تخته ای بوده و از حداقل فلز ممکن استفاده شده.

عکس بعدی از یک آپارتمان در پاریس است که منظور ما را به خوبی می رساند. مثل تصویر قبلی عناصر معاصر زیادی در آن دیده می شود از جمله درب تخته ای کابینت ها، کفپوش دست ساز و دستگیره های افقی میله ای. به گفته طراح این مجموعه، رنگ آبی تیره و براق کابینت های پایینی، هفت بار لاک الکل خورده.
تاثیری که این رنگ آبی ذغالی براق و زیبا روی این فضا دارد، دقیقا برعکس تاثیر رنگ های نارنجی و قرمز در تصاویر قبلی است. این فضا عمدا سرد طراحی شده. و برای افرادی که طرفدار رنگ های سرد هستند واقعا جذاب است.

حتی اگر رنگ طوسی، که یکی از رنگ های محبوب در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن است را جایگزین عناصر گرمابخش مثل چوب و رنگ های گرم بکنید، باز هم می توانید فضایی پرحرارت ایجاد کنید. به گفته یکی از طراحان، طوسی یک رنگ خیلی پر طرفدار است اما مهم این است که از کدام طوسی استفاده کنید. بهتر است از تُن های گرم تر آن استفاده کنید، مثل طوسی-قهوه ای، نه تن های سرد.

گزینه سه: از بافت استفاده کنید. یکی دیگر از عناصری که آشپزخانه شما را گرم و چشمگیر می کند، مصالح بافت دار است. در آشپزخانه زیر می بینید که رگه های عمودی روکش چوبی کابینت ها، سوسو زدن دیوار پشت اجاق گاز، طرح طبیعی هود به همراه یک پالت رنگ خنثی دست به دست هم داده و محیطی پرشور و صمیمی ایجاد کرده اند. کوسن های قسمت غذاخوری هم با رنگی شبیه فلز زنگ زده، به این حرارت دامن می زنند. یکی از طراحان ما پیشنهاد می کند که یک لمینت سفید را با یک لمینت گرم تر و بافت دار، مثلا طوسی، ترکیب کنید. یکی از برتری های لمینت نسبت به چوب، تنوع در بافت آن هاست.

آشپزخانه محبوب طراحان معاصر به این شرح است :

پر از بافت و تن های مختلف از یک رنگ. یکی از راه های رسیدن به این آشپزخانه ایده آل هم به این صورت است : روکش چوبی با برش شکافی برای کابینت ها، قفسه هایی معلق از چوب بازیافتی و زمخت با رنگ خود چوب، پرداخت چرمی یا مات روی کانترهای بافت دار، و سرانجام نورپردازی و دستگیره های چشمگیر.
طراحی کابینت آشپزخانه مدرن که در زیر می بینید، محبوب ترین عکس سال ۲۰۱۷ در سایت ما معرفی شده. طراح، و البته ساکن آن عقیده دارد که طراحی آن معاصر، با گریزی از سبک سنتی است. این طراحی به ما نشان می دهد که چطور به کمک مصالح بافت دار، به اشکال معاصر از جمله کانترهای آبشاری، کابینت های تخته ای و رنگ های خنثی شور و حرارت بدهیم.
چیزی که به این آشپزخانه گرما میدهد، کانتر آبشاری چوب گردو و چوب بلوط سفید با برش شکافی است که کابینت های پایینی را شکل داده. طرح چوب انباری که در پشت جزیره و روی سقف به کار رفته، و چرم طبیعی صندلی های کنار جزیره هم در این بین بی تاثیر نیستند.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

گزینه چهار: ایجاد عمق در طراحی. این استراتژی کمی پیشرفته است و بهتر است در انجام آن از یک طراح آشپزخانه حرفه ای کمک بگیرید. در این روش شما به جزئیات طراحی اجازه می دهید به فضای شما گرما ببخشند. حرارت یک محیط همیشه به رنگ آن نیست، به عمق طراحی هم بستگی دارد. به طور مثال اگر در یک آشپزخانه سفید و روشن، از مصالحی مانند کاشی یا سنگ برای کانترها و پشت اجاق گاز استفاده کنید، به این فضا عمق داده اید.
نمونه بارز این استراتژی را در عکس زیر می بینید. کاشی های بزرگی که در دیوار انتهایی به کار رفته اند، بافت و تنوع رنگ و جذابیت آن را تضمین کرده اند. درست است که چوب به محیط گرما می دهد، اما تعامل بین طرح کاشی های دیواری بزرگ، چندرنگ بودن نامحسوس کفپوش و عمودی بودن رگه های چوب جزیره هم این کار را به خوبی انجام می دهد.

وجود رزین یا شیشه در جنس کانتر سفید، به این سطح کمک می کند نور بیشتری را بازتاب بدهد. یا اگر می خواهید کانتر نهایی شما بیش از حد صاف و صیقلی نباشد، می توانید یک جنس طرح دار انتخاب کنید، مثل تصویر زیر. اگر فضا بیش از حد مونوکروماتیک شود، سردی و بی روحی و سکون آزاردهنده ای در محیط حاکم می شود. از جنسی استفاده کنید که صددرصد خالص نباشد و مقادیر متفاوتی داشته باشد چون این مصالح عمق بیشتری ایجاد می کنند.
هشتمین عکس این مقاله (با دیوار قرمز و نارنجی پشت اجاق گاز)، به خوبی نشان میداد که جزئیات طراحی چه تاثیری بر شادابی محیط می گذارند. اگر دقت کنید در آن عکس می بینید که نقطه شروع کاشی ها در هر ردیف، از یک سوم تا نصف متغیر است.
رنگ های قرمز و نارنجی به آشپزخانه ای که در زیر می بینید هم کمک زیادی کرده اند. اما استراتژی فاصله انداختن در چیدمان کاشی ها، در آشپزخانه ای که رنگ خنثی دارد هم نتیجه می دهد. این طراحی، چشم شما را به جهات مختلفی می کشاند چون کاملا متقارن نیست. از این روش برای کاهش سردی سبک معاصر می توان استفاده کرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *