طراحی خانه به سبک مدیترانه

طراحی خانه به سبک مدیترانه

اغلب داستان های بازسازی ساختمان با وضعیتی اسفناک شروع می شوند. در این داستان سقفی که چکه کند، اتاق تاریک یا اتاق های به هم ریخته وجود نداشته. وقتی ۱ زوج این خانه را در کالیفرنیا خریدند تقریبا جدید بود و در منطقه ای که به تازگی توسعه یافته بود خانه ای خاص محسوب می شد. این زوج از مکان و اندازه خانه بی نهایت راضی بودند چون به دنبال خانه ای بودند که به قدری بزرگ باشد که برای دورهمی های خانوادگی یا مهمانی دوستان فرزندانشان کافی باشد، اما حس و ظاهر خانه را دوست نداشتند. معمار  پروژه می گوید : “طراحی خانه به سبک مدیترانه ای بود اما روح خانه مدیترانه ای را نداشت.

جزئیاتی غیراستاندارد داشت و برای زندگی داخل-خارج مساعد نبود. تصمیم گرفتیم آن را به یک خانه مدیترانه ای یا هال و هوای تازه تبدیل کنیم”. در این خانه که در کالیفرنیا واقع شده زوجی به نام جیم و استفانی استافورد به همراه ۲ فرزند خود زندگی می کنند. خانه ای با مساحت ۴۶۴ مترمربع، ۳ اتاق خواب و ۴ حمام. یکی از جزئیاتی که به هویت آن کمک می کند چوب بازیافتی است. پدر این خانواده صاحب شرکتی است که چوب های اوراقی و بازیافتی می فروشد. این مرد که زمانی در زمینه اجرای تکنولوژی مشغول به کار بود، بعد از ساخت اولین خانه برای خودش عاشق چوب کهنه و بازیافتی شد. از آن زمان به بعد بخشی از زندگی او با چوب پیش می رود.
چوب بازیافتی در بدو ورودی خانه خودش را فریاد می زند. تغییر ظاهر خانه به اصلاح طبیعت آن کمک زیادی کرد.

 سبک مدیترانه
راهروی طویل داخل خانه به فضای مخصوص آن منتهی می شود، ۱ اتاق با ارتفاع ۲ طبقه که از Villa Rotonda الهام گرفته شده، ۱ شاهکار رنسانس در ایتالیا. طراح داخلی این پروژه برای دکوراسیون داخلی از قطعات بزرگ مبلمان در سرتاسر خانه استفاده کرده. یکی از همکاران او عقیده دارد که حرکتی کلیدی بوده. به عقیده او مقیاس همیشه اهمیت دارد. او همچنین گفته که وسایل بزرگ این خانه، آن را اثبات کرده و دائمی تر نشان می دهد. نکته مهم دیگر دیوارهای گچی و براق خانه است. طراح داخلی گفته که از اجسام براق خوشش نمی آید اما در این خانه به نظر مثل کت چرم جیریِ راحتی می آید که به خانه گرما می دهد.


جادوی طراحی داخلی در قلب این خانه اتفاق افتاده. به گفته معمار پروژه این فضا بیش از حد مرتفع بوده. او ادامه داده : “نیاز بود همه چیز را با مقیاس تنظیم کنیم”. او پنجره های clerestory که فضا را محاصره کرده اند را بزرگ کرده و راه باریکه ای نعل اسبی و مارپیچی ایجاد کرده تا ساکنین به آن ها دسترسی داشته باشند. او عقیده دارد که این راه باریکه به خانه مقیاسی قابل زندگی می دهد. پنجره ها هم راهی برای تماشای استخر و از پشت تماشای سانفرانسیسکو هستند. همچنین باعث دیده شدن نوک درختان بلوط می شوند که واقعا زیباست. کاناپه ها جناح شومینه را گرفته اند و یکی از آن ها ۲ طرف دارد. طرف چپ این کاناپه ها رو به پنجره هایی است که منظره را نمایش می دهند. ظاهرا ایده ای ساده بوده که باعث شده افراد بتوانند یا به منظره خیره شوند یا به یکدیگر.
طراحی خانه به سبک مدیترانه
برای رسیدن به این راه باریکه راه پله ای مارپیچی تعبیه شده که در گوشه اتاق قرار دارد. بالای آن به راه باریکه مخصوص پنجره های مرتفع می رسد و از پایین به باشگاه خانگی زیرزمینی منتهی می شود. پنل کاری اطراف پله ها، ارتفاع پایین تر را از چشم انداز محروم می کند. معمار گفته : “درباره ظاهر نهایی این پله ها خیلی فکر کردیم. سعی کردیم با جزئیات راه رفتن و پنل کاری آن را به مجسمه شبیه کنیم. فکر می کنم این المان ها آن را از تبدیل شدن به فضایی عجیب و غریب نجات داد”.


بسیاری از اتاق های دیگر خانه مثل آشپزخانه، فضای مرکزی را متشعشع می کنند. بارزترین ویژگی آشپزخانه هود گچی آن است که با حاشیه بزرگ سرمیخی تزئین شده. این بخش توسط هنرمند بزرگی به نام Michael Duté انجام شده چون معمار پروژه عقیده داشت این فضا به ۱ چیز بیشتر نیاز دارد. این عقیده بالاتر از این موارد هم رفته چون شنیده شده که این طرح جذابیت ظاهری زیادی به فضا می دهد، این اصطلاح معمولا در دکوراسیون آشپزخانه کاربرد ندارد اما در این مورد صدق می کند. کف اتاق های پشت خانه اعم از آشپزخانه، بتنی است که با دست سنباده شده تا عبور و مرور در آن از استخر راحت شود.
دکوراسیون آشپزخانه به سبک مدیترانه
اما بار نوشیدنی خارج خانه با تمام فلزات و درب شیشه ای سبک گاراژش، حجم تردد پاهای خیسی که از آشپزخانه می گذرند را کاهش می دهد. این ویژگی طراحی داخلی ساختمان، آن را شبیه هتل کنار دریا می کند. این خانه مکانی برای تفریح است، در را باز می کنید و از مهمان ها پذیرایی می کنید.

معماری داخلی به سبک مدیترانه
۱ طرف این آشپزخانه ایوانی داخلی ساخته شده که معمولا در کالیفرنیا کمیاب است اما برای این خانواده ضروری بوده. پدر خانواده اهل ساحل شرقی است و این ایوان را دوست دارد. که البته حق داشته چون در این ایالت سوسک های زیادی وجود دارد. معمار پروژه می گوید که این ایوان پیوندی بین داخل و خارج خانه است و در تمام فصول قابل استفاده است.
سالن غذاخوری در سوی دیگر آشپزخانه قرار دارد. درب های فلزی و شیشه ای بزرگ آن به حیاط پشتی وصل می شوند. رابطه ای مستقیم بین بیرون خانه و آشپزخانه و ایوان ایجاد می کند که لذت بخش است. این خانواده از این اتاق انتظار رسمی و غیررسمی داشتند. با اینکه علایق با درجات مختلفی به آن ابراز می شد، اما حس مورد نظر با صندلی های بافته شده و میز غذاخوری ای که به صورت بخش بخش ساخته شده، القا شد. بسته به نوع مهمانی، این میز می تواند به هم وصل شده و ۱ میز بزرگ شود، یا قطعات آن جدا شده و بخش های نشستن جداگانه ای ایجاد شود. ۴ فانوس آویز برای تنظیمات مختلف این میز تعبیه شده.

پنجره های اتاق خواب اصلی از نو ساخته شده و در تمام گوشه ها پیش رفته. تیم این معمار رنگ های دکوراسیون اتاق خواب را خنثی انتخاب کردند چون به عقیده معمار اصلی، رنگ مورد نیاز اتاق از چشم انداز آن تامین می شود.

از این چشم انداز خانه می شود به وضوح حس کرد که چرا ساکنان آن، خواستار ارتباطی مستقیم بین داخل و خارج خانه بودند. هدف ارائه حس مدرنیزه و راحتی بیشتر به خانه بوده. بعد از بازسازی خانه، روی فضای بیرونی تمرکز شده که برای این خانواده امری مهم محسوب می شود.

طراحی ویلا به سبک مدیترانه

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *