طراحی اتاق کودک

طراحی اتاق کودک با هزینه مناسب

“راهکارهایی برای مدیریت هزینه در طراحی اتاق کودک”

فکر دکوراسیون اتاق خواب نوزاد می تواند لبخندی به لب والدین آینده بیاورد یا اضطرابی به دل آن ها بیاندازد. این اتاق نه تنها محل استراحت یکی از مهم ترین تازه واردهای خانواده می شود، بلکه گزینه های پیش رو برای دکور بی انتها و هزینه آن بسیار زیاد خواهد بود. اما پدر و مادرهای آینده برای طراحی اتاق کودک تان دیگر نترسید. این پروژه می تواند خیلی ساده و کم هزینه هم به پایان برسد. با این راهکارها متوجه می شوید در چه مرحله ای از دکوراسیون ولخرجی و در چه مرحله ای صرفه جویی کنید.

طراحی اتاق کودک

موارد قابل صرفه جویی :
یکی از چشمگیر ترین و ارزان ترین بخش های دکوراسیون اتاق خواب کودک، دیوارها هستند. از هر متدی که استفاده کنید، رنگ، کاغذ دیواری ، عکس برگردان یا ترکیب این ها، کاری ارزان خواهد بود، و کوچک ترین تغییر و اعمال سلیقه ای در آن به چشم می آید. از انتخاب ترکیب رنگ مورد علاقه خودتان شروع کنید. سپس تم یا طرح مورد نظر را انتخاب کنید. شاید بخواهید نوزاد دلبندتان در یک اتاق با تم و طرح جنگلی بخوابد، یا شاید یک فضای مدرن تر و حرفه ای تر به رنگ طوسی بخواهید. رمز موفقیت در این کار لایه بندی رنگ و تم کلی با طرح های مختلف و سایه ای از رنگ های زیبا است. یک اتاق طوسی رنگ را با کوسن های ارزان نقره ای با رگه های لرزان و براق تزئین کنید. در اتاقی با تم جنگل یک مبل یا صندلی چوبی استفاده کنید تا روی فضای جنگلی تاکید کند. برای صرفه جویی در این مرحله می توانید فقط یکی از دیوارهای اتاق را دکوراسیون و تزئین کنید، مثل دیوار پشت تختخواب کودک.

این روزها خرید گهواره یا تختخواب کودک کاری طاقت فرسا است. با وجود این همه رنگ، اندازه، ارتفاع و مدل متنوع و مختلف چطور می توان تصمیم گرفت؟ آیا قیمت بیشتر به معنای کیفیت بهتر است؟ به طور خلاصه خیر. اگر توانایی خرید گهواره ۳ میلیون تومانی دارید، مجبور به این کار نیستید. مهم ترین ویژگی این وسیله امنیت آن است. تختخواب هایی که از طرف سازمان های کنترل کیفیت و سازمان سلامت مربوطه آزمایش و تایید شده باشند، بهترین انتخاب هستند. وقتی از امنیت گهواره مطمئن شدید، مدلی را انتخاب کنید که با دکوراسیون اتاق هماهنگی داشته باشد. به طور مثال گهواره های سورتمه ای سنتی هستند، اما انواع ساده تر با مشخصات کمتر، مدرن هستند. ارتفاع تخت را براساس قد و اندام شخصی که از نوزاد شما مراقبت می کند انتخاب کنید. خم شدن روی یک گهواره کوتاه برای کمر یک فرد قدبلند آسیب به همراه دارد. از گهواره هایی با مشخصات بیشتر هم دیدن کنید تا بعدها استفاده های دیگری از آن ببرید، مثلا گهواره ای با کشوی همراه یا قابلیت تبدیل به تختخواب کودک.
رختخواب اتاق کودک هم مانند گهواره و تخت، بخشی هزینه تراش است. با دیدن قیمت های نجومی پتو و بالش های اتاق کودک ممکن است از خودتان بپرسید : آیا لازم است این همه هزینه را صرف وسیله ای بکنم که قرار است به زودی کثیف و با آب دهان کودک خیس شود؟ به طور حتم درست فکر می کنید. کودک شما به ملحفه ۸۰۰ رج یا گران ترین و مد روز ترین رختخواب کتان و قنداق نیازی ندارد. با کمترین هزینه ممکن می توانید نرم و صاف ترین ملحفه و منسوجات کودک با شیرین ترین و کودکانه ترین طرح و نقش ها را بخرید. بعد از اینکه از غیراشتعال زایی و غیر سمی بودن جنس ملحفه و رختخواب مطمئن شدید، مرحله مهم بعدی جمع کردن زیبایی و کاربرد در یک نقطه است. رنگ و طرحی را انتخاب کنید که با تم کلی اتاق هماهنگ باشد، سالم، امن و نرم باشد. محبوب ترین جنس های پارچه در این زمینه کتان، چیت و بافت جرزی است چون نازک و مقاوم هستند. برای اضافه کردن المان های دکوری بیشتر در اتاق، منسوجات و لوازم رختخوابی زیبای دیگری هم در اتاق بچینید، قنداق های رنگی تا شده در یک سبد حال و هوای دیگری به اتاق می دهند.

طراحی اتاق کودک

برای نگهداری وسایل کودک خود مثل کتاب، اسباب بازی و دیگر لوازم از مبلمان و قفسه های محصور یا مکعبی استفاده کنید. هر ۲ گزینه بسیار کاربردی و پس از رشد فرزند شما، همه کاره و انعطاف پذیر هستند. اسباب بازی ها مدام کوچک و بزرگ می شوند، کتاب ها هم همینطور. قفسه های دیواری قابلیت نگهداری هر اندازه ای را دارند. فضاهای نگهداری محصور یا مکعبی به شما امکان استفاده از وسایل و جعبه های بزرگ و کوچک را می دهد، همچنین با تغییر رنگ یا تم اتاق می توانید سبدهای وسایل را عوض کنید. در اتاق های کوچک، قفسه های دیواری می توانند همزمان نقش لوازم دکوری رنگی داشته باشند. نحوه چیدمان و نصب قفسه ها را به روشی هنری و دکوری انتخاب کنید تا نقطه تزئینی زیبایی در اتاق باشد. در هر قفسه لوازم شخصی و هماهنگ با تم بچینید تا دکوراسیون اتاق خواب را به خوبی نمایش بدهند.
موارد قابل ولخرجی :
طراحی اتاق کودک با ویژگی و مشخصات شخصی زندگی شما، این دوره از زندگی را برای شما به یاد ماندنی و خاص تر می کند. به این فکر کنید که اسم نوزاد خود را روی دیوار با رنگ بنویسید یا روی پتو با مونوگروم چاپ کنید. این دسته از شخصی سازی ها در دکوراسیون هزینه زیادی می برد. برای این کار ویژگی را انتخاب کنید که با بزرگ شدن کودک حداقل تا سال های اولیه قابل استفاده باشد.

طراحی اتاق کودک
۱ نکته ای که در طراحی اتاق کودک نباید فراموش شود این است که کودکان در محیط تاریک راحت تر می خوابند. پرده های کتان زیبا، ارزان و چشمگیر هستند، اما باید مطمئن شوید که به درستی جلوی ورود نور را می گیرند یا نه. اگر نازک هستند، یک لایه سایه گیر پشت آن ها اضافه کنید. با کمی هزینه بیشتر می توانید کرکره و پرده های تیره که نور را عبور نمی دهند خریداری کنید. اطمینان از خواب راحت کودکتان با ارزش ترین کار ممکن است. اگر در منطقه سردسیر زندگی می کنید پس از پارچه ضخیم تری برای پرده استفاده کنید. پارچه ضخیم جلوی عبور هوای سرد به داخل اتاق نوزاد شما را می گیرد.
از آنجایی که تختخواب یا گهواره امن و زیبا قیمت چندانی ندارد، می توانید پول باقیمانده را برای تهیه یک تشک مناسب گهواره استفاده کنید. میانگین عمر این تشک ها ۳ سال است، پس تشکی را انتخاب کنید که برای نوزاد تازه متولد شده و همچنین کودک بازیگوش کارایی داشته باشد. تشک استاندارد گهواره باید توسط سازمان امنیت و کیفیت محصولات تایید شده باشد و اندازه آن دقیقا مناسب گهواره مورد نظر باشد. بین تشک و گهواره کوچک ترین فضای خالی نباید وجود داشته باشد، بهتر است کمی سخت و به زور در گهواره جا برود. تشک باید به قدر کافی سفت و مناسب ستون فقرات حساس و در حال رشد کودک باشد. دیگر ویژگی های مهم تشک ضد آب بودن، ضد سمی بودن الیاف و عبور دادن هوا از میان پارچه باشد. این ۳ ویژگی آخر استاندارد خاصی ندارند پس اگر بودجه کافی برای خرید بهترین و استانداردترین تشکی که همه این ویژگی ها را داشته باشد دارید، در خرید آن شک نکنید. خواب شب راحت و آرام برای کودک حیاتی است. رویه تشک باید ضدآب، نرم و به خوبی صاف شده باشد. این رویه نه تنها از تشک محافظت می کند، بلکه گهواره را گرم و نرم تر می کند.

طراحی اتاق کودک

صرف هزینه زیاد برای میز تعویض پوشک نه تنها ولخرجی نیست، بلکه در طولانی مدت به سودآوری می رسد. ویژگی های مهم آن امنیت، ارتفاع مناسب و فضای نگهداری وسایل است. سطح میز باید به قدری پهن باشد که بتوان لایه زیر پوشک را کامل روی آن باز کرد و به راحتی به میز یا کشوی آن متصل کرد. ارتفاع میز باید مناسب کمر، دستان و گردن شما باشد. ارتفاع بیش از حد کوتاه یا بلند به مرور زمان کارتان را سخت می کند. و در آخر، فضای نگهداری وسایل که در دسترس و کارآمد باشد، زمانی به کار می آید که یک نوزاد پر سر و صدا جلوی شما باشد. کشوهای نرم یا قفسه های دم دست محل نگهداری لوازم تعویض پوشک خواهند بود و این مراحل را برای شما آسان می سازند. هنگام خرید چنین میزی، دقت کنید که برای سنت خاصی طراحی نشده باشد. با افزایش سن کودک، میز تعویض پوشکی که کشو داشته باشد، می توانید محل نگهداری لباس های کودک یا خود شما باشد. با تعویض دسته و دستگیره های آن با انواع مدرن و شیک تر، از این میز کارایی و عمر بیشتری می بینید.

طراحی اتاق کودک

بسیاری از پدر و مادران تازه کار تصور می کنند چند ماه اول زندگی نوزادشان معادل شب های بیخوابی برای آن ها است. متاسفانه این اتفاق بیشتر از چند ماه طول می کشد. ختم کلام، والدین خسته بدانند که باید خود را برای ۲ سال حتی بیشتر هم آماده کنند. پس اگر بودجه و فضای کافی برای خرید مبل تخت شو با تعداد زیادی کوسن را دارید، در خرید آن تامل نکنید. شاید هم بتوانید صندلی گهواره ای یا تابی را بخرید که بسیار راحت و شیک تر است. هیچ چیزی بدتر از نشستن روی صندلی سفت و نامناسب ساعت ۳ صبح نیست. مبلی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودکتان هماهنگ باشد و شما را هم به نشستن روی خودش دعوت کند. چون تنها شخصی که باید از آن لذت ببرد شما هستید. چه صندلی گهواره ای یا مبل تخت شو می خرید، طرح و مدلی حرفه ای انتخاب کنید که مختص سن یا جنسیت خاصی نباشد تا با افزایش سن کودکتان همچنان قابل استفاده باشد، یا اینکه در اتاق دیگری قرار بدهید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *