زمان لازم برای بازسازی ساختمان

“زمانبندی بازسازی ساختمان : قبل از شروع پروژه چه چیزهایی را باید بدانید؟”

یکی از اولین سوال هایی که در برخورد با مشتری درباره بازسازی ساختمان می شنویم این است : “چقدر هزینه اش می شود؟”. معمولا بلافاصله سوال دیگری به دنبالش می آید : “چه مدت طول می کشد؟”. جواب هر دو سوال این است : “بستگی دارد”. با اینکه نمی خواهیم گریزان باشیم، اما قبل از تخمین زمان و هزینه تقریبی یک پروژه فاکتورهای بسیاری را باید در نظر بگیریم. چیزی که اغلب صاحبخانه ها متوجه نمی شوند این است که برای برنامه ریزی و طراحی صحیح یک پروژه، مراحه طراحی خانه بسیار مهم است. مرحله طراحی خانه ۷ روز الی یک ماه به طول می انجامد. در این مرحله نیازهای مشتری بررسی می گردد، طراحی براساس این نیازها و تصمیم گیری درباره بهترین نحوه پیشبرد پروژه انجام می شود. اگر پیچیدگی های دیگری مثل اخذ مجوزات یا اعتراض به پروژه در میان باشد می تواند بیشتر هم طول بکشد. این زمان اضافه صرف رویاپردازی یا خیره شدن به افق نمی شود. تیم شما درحال تلاش برای درک طراحی پلان و دکوراسیون داخلی منزل جدیدتان است تا مسائل بالقوه در طول جدول زمانبندی شما را حل کنند.

واقع بین باشید. آگاهی از وقایع هر مرحله از ساخت خانه برای صاحبخانه کار راحتی نیست. به طور مثال باتوجه به تعداد خدمات و سرویس هایی که در ساخت کابینت آشپزخانه باید انجام شود، مثل نصب لوازم، لوله کشی و کاشی کاری، دو هفته زمان اصلا واقع بینانه نیست. اشتباه است که فکر کنیم در این مدت کوتاه تمام این کارها در نهایت کیفیت انجام می شود. یک مساله گیج کننده دیگر این است که زمانبندی پروژه های حومه شهرهای درحال توسعه از یک خانه لوکس سفارشی بسیار متفاوت است. مشتریانی بودند که از ما پرسیدند چرا هزینه و زمان ساخت هر متر مربع خانه سفارشی از خانه های عادی بیشتر است. دلیل این اختلاف این است که در ساخت و سازهای توسعه گران تیم هایی کار می کنند که از خانه ای به خانه بعدی می روند و به پروژه های توسعه دهنده تعهد دارند. به این معنی است که به تمام معانی، کار یک خانه را تمام کرده و به سراغ خانه بعدی می روند. در زمان بازسازی ساختمان ممکن است تیم برنامه ریز شما یک هفته دیرتر سر کار بیایند (چون پروژه قبلی آن ها دیرتر تمام شده)، به همین منوال مراحل بعدی کار شما هم دیرتر شروع می شود. متوجه می شوید که این اتفاق تاثیری سلسله واری روی کل پروژه شما می گذارد. اغلب پیمانکارها معطل نمی مانند تا زمان دقیقی که باید سر پروژه برسند را به آن ها اطلاع بدهند. باید تیم خود را مشغول نگه دارند، در غیر این صورت دستمزدی نمی گیرند. به همین خاطر همیشه بیش از زمان آزاد خود پروژه قبول می کنند تا اینکه زمان خود را خالی بگذارند تا همیشه سر پروژه ای مشغول باشند.
تا مرحله مشخصی از کار تمام نشود، مرحله بعدی شروع نمی شود. هر کاری برای انتقال و جمع آوری نهایی زمان مخصوص به خود را لازم دارد. معمولا یکی از تیم های کاری نمی تواند همان روز یا حتی همان هفته ای که به آن نیاز دارید سر کار حاضر شود. پس همیشه باید زمان از دست رفته را حساب کنید. هنگام برنامه ریزی، زمانبندی های خیلی فشرده انجام ندهید چون به ندرت بر آن اساس پیش می رود.
زمانبندی و معنی موارد مذکور در آن را درک کنید. آیا می دانید تخریب چیست؟ کثیفی؟ سر و صدا؟ معنی کلماتی که روی کاغذ زمانبندی نوشته شده بستگی به این دارد که توی اتاق نشیمن خود در حال خواندن آن ها باشید یا زمانی که یکی از دیوارهای آشپزخانه در میانه طوفان بهاری تخریب شده. شاید به این معنی باشد که تا زمانی که باقی کارهای تخریبی خانه تمام نشده باید به جای دیگری نقل مکان کنید. گروه بازسازی ساختمان شما باید به شما کمک کنند این مرحله را هم جزئی از پروژه به حساب بیاورید. اگر معنی برخی موارد خاص را نمی فهمید از تیم پروژه بپرسید.
ساخت و ساز را زمانی برنامه ریز کنید که هم برای پروژه بهترین زمان باشد و هم کمترین تاثیر را روی خانواده شما می گذارد. یکی از مشتریان من که اصرار داشت پروژه را با شروع زمستان آغاز کند از این نکته درس سختی گرفت. پیمانکارها موفق شدند پایه ستون ها را نصب کنند اما بلافاصله سرمای سختی شروع شد و کل پروژه شش هفته به تعویق افتاد. درسی که باید از این نکته بگیرید این است که مسائل مختلفی ممکن است پیش بیاید که کل زمانبندی پروژه را به هم بزند.


جدول زمانبندی شامل چه مواردی می شود؟ زمانبندی پروژه باید به قدری دقیق باشد که شما و تیمتان جریانات منطقی فعالیت ها را درک کنید و این مراحل سلسله وار را دنبال کنید. به عنوان بخشی از قرارداد می توانید از پیمانکارتان بخواهید برنامه ای دقیق و قابل فهم از تمام مراحل و کارهای پروژه از آغاز تا پایان تهیه کند و در شروع پروژه به شما ارائه کند. این جدول برنامه در جلسه ای در شروع کار که مشتری، معمار، پیمانکار و مشاوران اصلی همگی در آن حضور دارند بررسی می شود.
از مسائلی که ممکن است روی زمانبندی تاثیر بگذارند آگاه باشید. یک قانون در ساخت و ساز وجود دارد که مورد استفاده پیمانکارها و طراحان است : “همیشه بیشتر از چیزی که فکر می کنید طول می کشد”. فاکتورهای متعددی هستند که ترتیب منظم سند زمانبندی تازه تنظیم شده را برهم می زنند مثل پیچیدگی، آب و هوا، تعداد کارگرهای ساختمانی، مجوزات و بازرسی ها، موجود نبودن اجناس و تاخیر در ارسال مصالح، تجهیزات و لوازم جانبی. شما یا تیمتان باید از اجناسی که با تاخیر تهیه می شوند آگاه باشید. این اجناس می تواند شامل مصالح، تجهیزات یا محصولاتی باشد که در منطقه شما موجود نیست مثل مبلمان با دوخت و پارچه سفارشی، چراغ یا کاشی وارداتی.
مجوزات شهرداری و شهرسازی را هم باید در نظر بگیرید. بازرس این سازمان در طول ساخت خانه یا بازسازی ساختمان سر می زند تا مطمئن شود مراحل ساخت براساس طراحی پلان پیش می رود. هماهنگی این بازرسی ها به عهده پیمانکار می باشد. او باید طوری برنامه ریزی کند که وقتی زمان بازرسی می رسد کارگران مجبور به توقف کار نباشند. اگر بازرس ببیند که اختلافی بین این دو موضوع هست می تواند از اعضای تیم شرکت ساختمانی توضیح بخواهد. این توضیح به این خاطر است که اطمینان حاصل کند تغییرات به وجود آمده نسبت به طراحی اولیه همچنان با استانداردهای شهرسازی مطابقت دارد. شرایط بدتر این است که بازرس دستور توقف کار بدهد که باعث تعطیلی پروژه می شود. این کار می تواند زمانبندی شما را به هم بزند. اما با دیدگاه مناسب از پروژه توسط تیم طراحی شما، پروژه به خوبی پیش می رود.
جزئیات نهایی. به دلایلی این مرحله خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنید طول می کشد. یکی از این دلایل این است که این جزئیات به دقت فراوانی نیاز دارند و برای درست از آب درآمدن نیاز به زمان زیادی دارند. مسائلی مثل تزئینات حواشی یا کارهای چوبی سفارشی. نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که در پایان پروژه بودجه تقریبا تمام شده و اغلب افراد تیم شما بیشتر دستمزد خود را گرفته اند. در این مرحله است که درصد تعیین شده ای از قرارداد کنار گذاشته می شود تا چند روزی از اتمام کار بگذرد. همه تیم ها می خواهند نتیجه کار خود را ببینند و همه ناتمامی ها را تمام می کنند. اما در برخی موارد وقتی پیمانکار باقی مانده دستمزدش را طلب می کند، مهم است که نه تنها میزان کار انجام شده او را قضاوت کنید، بلکه میزان کاری که باقی مانده را هم قضاوت کنید. و اینکه آیا مبلغ باقیمانده باعث تشویق او برای اتمام کار می شود یا خیر. مواردی پیش آمده که طراح درخواست پیمانکار برای تسویه حساب را رد کرده تا زمانی که همه جزئیات کار به پایان برسد.
همانطور که هیچ اثر هنری وجود ندارد که از نظر همه افراد عالی باشد، هیچ جدول زمانبندی هم وجود ندارد که برای همه پروژه ها مناسب باشد. اما اگر با تیم خود همکاری کنید می توانید اجزای زمانبندی را درک کنید. این کار از بروز مشکلات زمانی در طول ساخت و ساز جلوگیری می کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *