تاثیر روانی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

از تاثیرات روانی رنگ بنفش برای داشتن احساسی باشکوه، شیک و ثروتمند در دکوراسیون داخلی خانه‌ تان استفاده کنید. رنگ بنفش، رنگ پادشاهان است. علی‌رغم اینکه رنگ بنفش یک رنگ سلطنتی و شاهانه است، با تمام رنگ‌های دیگر بسیار هوشمندانه، هم‌نشینی دارد و در چرخه رنگ، به شکلی دقیق میان رنگ‌های قرمز و آبی قرار دارد.
رنگ بنفش هنگامی که به سمت چرخه قرمز برود ، جز رنگ‌های گرم محسوب می‌شود و در این طیف، رنگی است که احساسات را برمی‌انگیزد و در رنگ سردتر به سمت نیلی‌ها می‌رود. تاثیر روانی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی ، بیشتر بستگی به آن دارد که چقدر به سمت طیف گرم متمایل باشد، چقدر به سمت طیف سرد.


بنفش مایل به آبی می‌تواند متین، آرامش‌بخش، تسکین‌دهنده و دارای عمقی رمزآلود باشد. بنفش متمایل به قرمز، نیاز به احتیاط دارد و می‌تواند اتاق را زیر سلطه بگیرد و همیشه این خطر وجود دارد که چنین اتاقی،  زننده و بی‌ارزش به نظر برسد. برخی تاثیرات روانی رنگ بنفش به طور محض، تاریخی هستند. در اروپا، رنگ بنفش به عنوان رنگ سلطنتی و رنگ قدرت،  شهرتی طولانی‌مدت دارد. برای قرن‌ها، اثرات روانی رنگ بنفش برای کسانی که این رنگ را به تن می‌کردند این بود که آنها شخصیت با اهمیت و بزرگی هستند. گفته می‌شود پادشاه روم، ژولیوس سزار، تصمیمی را قطعی کرد و آن این بود که تنها شخص او اجازه دارد این رنگ را به تن کند. تاریخ اختصاص یافتن رنگ بنفش به طبقه اشراف و حاکم در زمان کتاب مقدس و در کشورهای واقع در سراسر دریای مدیترانه آغاز شد و علت این مسئله آن بود که رنگ بنفش به قدری گران بود که تنها مردم ثروتمند قادر به خرید آن بودند. رنگ بنفش در اصل در نتیجه ساحل، از سخت‌پوستان صدف طبیعی حاصل شد. خیلی بعدتر در سال ۱۸۵۹، بریت جوان، اولین رنگ ترکیبی را اختراع و شروع به تولید رنگ بنفش در مقیاس بزرگی کرد. اختراع او، شوق بین‌المللی را در تولید لباس و طراحان داخلی برای دکوراسیون ، برانگیخت. در این زمان هر شخصی تمایل داشت در رنگ بنفش دیده شود. رنگ بنفش ناگهان به یک رنگ سیاسی تبدیل شد. رنگ بنفش جدا از اینکه در انگلستان به عنوان رنگ مد روز و رنگی شیک استفاده می‌شد، تا اواسط قرن ۲۰ به عنوان رنگ عزاداری نیز پوشیده می‌شد. تا به امروز، رنگ بنفش نقش مهمی را در کلیسای کاتولیک بازی می‌کند. این رنگ در کلیسا، رنگ شهادت، توبه و بخشش است. در طول مصائب مسیح، کل صلیب‌ها با پارچه های بنفش پوشیده شد. نقاشان اغلب رنگ بنفش را برای لباس مریم مقدس (ملکه بهشت) به کار می‌برند و کاردینال‌ها، رنگ بنفش متمایل به قرمز را به نشان مقام و منصب، به تن می‌کنند. گفته‌های زیادی درخصوص رنگ بنفش وجود دارد که ما به همین مقدار اطلاعات اکتفا می‌کنیم.
در نهایت، بنفش رنگ ثروت، رضایتمندی و خوشنودی عمیق و رنگی مرموز است که می‌تواند ظاهری کاملا مجلل و شیک به فضای دکوراسیون داخلی شما ببخشد. در این روزها رنگ بنفش، نشانه یک فرد با اهمیت بودن نیست اما شاید شما با به کارگیری این رنگ، این احساس را داشته باشید. رنگ بنفش در معماری داخلی ، به شما حس بزرگی، شکوه و شیک بودن می‌دهد.

بنفش شاخص

دکور بنفش

دکور بنفش.jpg1

دکور بنفش.jpg4

دکور بنفش.jpg8

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *