انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون خانهReviewed by آرین پاراکس on Jan 12Rating:

“۶ استراتژی برای انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه”

همه ما می خواهیم خانه ای راحت و همراه با آرامش داشته باشیم. یک غریزه ای به ما می گوید که یک رنگ، چه یک قوطی رنگ باشد، چه یک قالی طرح دار جدید یا حتی یک تابلوی نقاشی خشک شده با نور آفتاب که در گالری دیده اید، می تواند دنیای شما را متحول کند. خانه تکانی فرصتی ارائه می کند که رنگ محبوبمان را امتحان کنیم. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه، نیازی به جادو ندارد. فقط باید به قابلیت های فیزیکی معماری داخلی خانه خود دقت کرده و توجهات را به سمتی که می خواهیم جلب کنیم.

۱-خانه خود و نوری که وارد آن می شود را بررسی کنید. به جای نگرانی درباره مدل و چیدمان هنری لوازم تزئینی، با در نظر گرفتن ساختار منزل یک استراتژی طراحی کنید که قبل از هر چیزی آسایش موجودات زنده را فراهم کند. به هر اتاق نگاه کنید و از خود بپرسید : “چه چیزی می خواهم ببینم؟” این کار کمک می کند نقشه ای طرح کنید که تمرکز را روی مهم ترین نقطه گذاشته و آن نقاط را به طرف زندگی شما هدایت کند تا به همان شکلی که می خواهید در خانه خود آن ها را تجربه کنید. طرح این نقشه را به این شکل شروع کنید : مثل یک مهمان در خانه خود گشت بزنید. با ماشین از راه برسید، اتومبیل را پارک کنید، وارد خانه شده و سعی کنید مثل یک تازه وارد به خانه نگاه کنید. از نکات مثبت و منفی یادداشت بردارید. به گرایشات خانه و نوری که وارد هر اتاق می شود توجه ویژه ای داشته باشید. گاهی اوقات استفاده از یک دوربین کمک می کند پتانسیل های خانه خود را بهتر درک کنید. به محض ورود به یک اتاق از آن عکس بگیرید، در طول مدت استفاده از آن هم از زوایای مختلف عکس بگیرید. این عکس ها به شما کمک می کنند محیط و ویژگی های آن را درک کنید. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون منزل یکی از سریع ترین و ساده ترین راه ها برای جابجایی دیوارها و تغییر اندازه های خانه است (البته به صورت تصویری). برای اعمال تغییرات باید نوری که محیط را در بر گرفته بشناسید و از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

۲-انرژی ورودی خانه را مثبت کنید. زمین قسمت ورودی را به رنگ قرمز یا نارنجی تند دربیاورید تا جبران دیوارها و چهارچوب های سفید برفی را بکند و شادی خانه شما را نشان بدهد. اگر رنگ کف خانه گرم باشد، بدون کوچک شدن اتاق، از قرمزی نور خورشید بهره می برید.

۳-زاویه ها را با رنگ ساده کنید. اگر می خواهید موجی سبک و رها در خانه جریان داشته باشد، باید لبه ها و زاویه های تند و تیز سقف را از بین ببرید. دیوار و سقف طوسی می تواند با سایه ها آمیخته شده و خطوط تیزی که در تقاطع های مختلف به وجود می آید را از بین ببرد. اگر بتوانید این گوشه و زاویه ها را با رنگ نرم کنید، توجه مخاطب از این مشخصات ناخوشایند به یک ویژگی دیگر مثل یک نقاشی یا تعدادی عکس خانوادگی جلب می شود. در هر بخشی از خانه می توان با کاهش تغییرات رنگی، معماری را یکدست و منظم کرد. یکی از مشتری ها تعریف می کرد که هر شب موقع خواب باید به تصویر تکه سنگ و صخره های یخی نگاه می کرده. ظاهرا رنگ سفیدی که برای شکل های مثلثی عجیب و غریب سقف کلیسایی او استفاده شده بوده، تصویر بی شگونی تشکیل داده بوده که هر شب مجبور بوده به آن ها نگاه کند. ترکیب روشنی از سفید و سبز روی دیوارها و سقف این اتاق، کمک کرد تصویر مناظر شمالگان از بین رفته و توجه ها به مبلمان اتاق جلب شود که خوابی آرام به همراه دارد. همانطور که در تصویر زیر می بینید رنگ لیمویی گرمی که به سقف اتاق زده شده پس زمینه ای عالی برای چراغ سقفی سبک است، و باعث میشود نگاه ما از سقف به مرکز اصلی اتاق، یعنی تختخواب، جلب شود.

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون

۴- دیوارها را به رنگی دربیاورید که از نور خورشید بیشترین استفاده را ببرید. همه ما علاقه کم و زیادی به نور طبیعی آفتاب داریم. تحقیق کنید که نور ورودی از در و پنجره های خانه در چه وقتی از روز وارد شده، و چطور در استفاده از آن اتاق به شما کمک می کند. برای یک خانواده پر مشغله که اعضای آن دوست دارند زود بیدار شوند و روز خود را شروع کنند، آشپزخانه پر نور، نعمت است. اگر می خواهید نور را چند برابر کنید، از رنگ سفید و سطح صیقلی که نور را انعکاس می دهند استفاده کنید. اگر بخواهید نور و اشعه را کاهش دهید بهترین گزینه تزئین جداره داخلی پنجره است. اما این را هم در نظر بگیرید که شاید نخواهید منظره را از دست بدهید. بهترین انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق پر نور رنگ طوسی است. اگر نور زیادی به اتاق مورد نظر نمی رسد، با استفاده از رنگ اوهام آن را ایجاد کنید. دیوارهای بِژ روشن محیط را دنج و صمیمی می کنند.

انتخاب رنگ مناسب

۵- اگر قصد انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی خود را دارید از رنگ برای محو کردن یا چشمگیر کردن ویژگی های محیط استفاده کنید. خانه ای که در آن زندگی می کنید برخی اوقات می تواند به اندازه یک نوجوان ناهماهنگ باشد. بخش های توکاری که موقع احتیاج ساخته شده اند می توانند طراحی کلی را به هم بزنند. اندازه های یک قسمت از خانه متفاوت از دیگر بخش ها خواهد بود، این مساله برخی ویژگی هایی که دوست دارید در چشم نباشند را بزرگ تر جلوه می دهد. چهارچوب بیش از حد بزرگِ در، باعث می شود بقیه اجزا کوچک به نظر بیایند. حضور تصویری المان های معماری توسط مقدار و انسجام رنگشان کنترل می شوند. اگر می خواهید یک بخش را چشمگیر جلوه بدهید، منسجم ترین یا متضادترین رنگ اتاق را به آن اختصاص بدهید. همینطور بالعکس، اگر می خواهید یک چیزی را محو کنید آن را همرنگ باقی اجزای اطرافش کنید. اگر یک جزئی برای محیط شما بیش از حد بزرگ است، یک رنگ تیره و طوسی برای آن انتخاب کنید. جسمی که قبلا یک المان چشمگیر در سایه ها بوده، با رنگ ذغالی کوچک و محو می شود. در تصویر زیر می بینید که دکوراسیون نشیمن کاری کرده که ساختار مبل را از یاد ببریم اما همچنان محلی دنج برای نشستن با منظره ای زیبا وجود داشته باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون

۶- اجازه دهید رنگ یک مسیر تصویری بسازد. در طراحی خانه خوب، تکرار یک المان مهم محسوب می شود و کمک می کند راه خود را در یک فضای خاص پیدا کنیم. یک وسیله یا ویژگی بسازید که می خواهید در مرکز توجه باشد، سپس از رنگ آن در کل فضای کف زمین استفاده کنید. به طور مثال کاشی های آبی رنگ اتاق نشیمنی که در تصویر زیر می بینید، چشم را تا اتاق غذاخوری همراهی می کند. شاید به نظر شما ایجاد مسیرهای تصویری در طراحی داخلی یک اولویت محسوب نشود اما یکی از پرقدرت ترین پیگردهای تصویری نیمه خودآگاه خانواده و مهمانان شما است. در سنگ محک های تصویری خود از رنگ استفاده کنید تا مهمانان، خانه زیبا و آرامش بخش شما را تحسین کنند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *