نخی

پارچه در دکوراسیون داخلی

پارچه‌ها از الیاف (نخ نازکی که منشاء گیاهی یا حیوانی دارند یا از مواد شیمیایی و در آزمایشگاه به دست می‌آید) تشکیل می‌شوند. خواص  و ویژگی های الیاف پارچه ، ارتباطی به زیبایی پارچه ندارد بلکه درجه استحکام و استواری، نحوه افت پارچه و مقاومت آن در برابر کهنه شدن و احساسی که از لمس آن به دست می‌آید را تعیین می کند. مهم ترین الیاف طبیعی عبارت است از نخ پنبه‌ای، پشم، کتان و ابریشم. پنبه را از غلاف پرزدار گیاه پنبه می‌چینند. این الیاف مدت‌ها از مهم ترین الیاف طبیعی به شمار می آمدند، و در دکوراسیون داخلی کاربرد داشتند چراکه هم ارزان به دست می آمدند و هم برای کاربردهای  گوناگون مناسب بودند و  این امکان وجود داشت که در شرایط مختلف از آن استفاده کرد. به همین جهت امروزه در دکوراسیون خانه در بافت بسیاری از پارچه‌های پرده‌ای و مبلمانی ، هنوز از این محصول طبیعی استفاده می کنند. پارچه ها و منسوجات پنبه‌ای ، در برابر ساییدگی مستحکم و مقاومند، در عین حال ، قدرت رنگ پذیری بالایی دارند ؛ به همین دلیل در رنگ‌های مختلف و با چاپ‌های رنگی مختلف تولید می‌شوند. الیاف پنبه قابلیت پرداخت دارد؛ بنابراین با روش‌های مخصوص می‌توان آن را در برابر «آب رفتن» مقاوم کرد و خاصیت ضدلکه، نسوز و ضد رطوبت به آن بخشید.
الیاف کتان از ساقه چوبین گیاه کتان به دست می‌آید. این الیاف بسیار محکم است و رنگ‌پذیری و پرداخت‌پذیری خوبی دارد. منسوجات کتانی به علت هموار نبودن نخ کتان ، دارای غنای بافتی هستند . پرداخت مومی الیاف کتان باعث می‌شود پارچه ،  گرد و غبار را به خود جذب نکند و دارای جلا و شفافیت باشد. کتان ، بافت  مناسبی برای پارچه پرده به شمار می آید؛ زیرا شکل خود را خوب حفظ می‌کند ؛ اما از طرف دیگر ، دارای این عیب است که به آسانی چروک می‌شود و برای شست‌وشوی آن باید مراقب بود و احتیاط کرد. کتان را گاهی با پنبه مخلوط می‌کنند تا پارچه محکم‌تری به دست آورند و مقاومت محصول نهایی را در برابر چروک شدن بالا ببرند.


پشم از پوشش تن گوسفند، بز و الیاکا (پستاندار بومی آمریکای جنوبی که در پرو پرورش می‌یابد) به دست می‌آید. شکل طبیعی  الیاف پشم ، مارپیچ است. مارپیچ‌های درون الیاف هنگام بافت،  در نسوج پشمی ایجاد حباب هوا می‌کنند که این حباب‌ها در برابر سرمای زمستان و گرمای تابستان ، مانند عایق عمل می کنند. این خاصیت به اضافه ویژگی یکنواختی، هنگام آویخته شدن، این‌گونه پارچه را برای استفاده در پرده مناسب می‌سازد. پارچه پشمی، تحت کشش به شکل نخستین خود بازمی‌گردد که این خاصیت  در دکوراسیون داخلی منزل برای  دوخت روکش مبلمان، یک  امتیاز به حساب می‌آید. پشم نسبت به الیاف طبیعی مشتق از گیاه، مقاومت بیشتری به نور آفتاب نشان می‌دهد.
الیاف ابریشم از کرم ابریشم به دست می آید ؛ به این ترتیب که کرم ابریشم با ترشح تار ابریشم برای خود پیله می‌سازد و این گونه نخ ابریشم به دست می آید. الیاف ابریشم بسیار محکم است ؛ اما نسبت به نور آفتاب به شدت آسیب‌پذیر است. خاصیت ارتجاعی و بازگشت‌پذیری در منسوجات ابریشم و پشم به شکل اولیه ، به یک اندازه است . ابریشم چنان خوب رنگ می‌گیرد که کوچک‌ترین تفاوت رنگ در آن به راحتی منعکس می‌شود. گذشته از این خواص کاربردی، خواص و ویژگی هایی چون ظرافت، جلای زیاد و لختی یک دست، ابریشم را برای بافت انواع پارچه‌های مرغوب (از مخمل پرزدار تا حریر لطیف) مناسب می‌سازد. ابریشم از پارچه های  تجملی و گرانبها در معماری داخلی به شمار می‌رود و در بافت پارچه ، اغلب با الیاف دیگر ادغام می‌شود.

پارچه ابریشم
نخی

 نخی1

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *