اصطلاحات متداول رنگ ها در دکوراسیون داخلی( قسمت اول)

رنگ‌های آکسان: رنگ‌های تند و درخشنده‌ای در طراحی دکوراسیون که برای جان دادن و هیجان بخشیدن به یک مجموعه رنگی افزوده می‌شوند، رنگ‌های آکسان نام دارند، مانند رنگ قرمز که‌ مانند نوار حاشیه دار، پایین دیوارهای راهروهای بیمارستان قرار می‌گیرد تا بتواند به تشخیص کم بینایان کمک کند.
رنگ‌های متضاد: رنگ‌های متضاد، رنگ‌هایی هستند که در کنار یکدیگر غوغا می‌کنند و اثر خود را در ذهن باقی می گذارند، مانند تابلوها یا دیوارهای سفید با تیترهای قرمز یا سیاه در محل‌هایی مانند اورژانس یا اتاق عمل.
رنگ زمینه: رنگ زمینه، رنگی است که بیشترین فضای یک سطح را در بر می‌گیرد و رنگ‌های آکسان یا متضاد، در بطن آن جای می‌گیرند. در دکوراسیون بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نباید از رنگ‌های تند و خیلی تیره برای رنگ‌های زمینه استفاده کرد.
رنگ‌های غالب: رنگ‌های غالب اصولا به رنگ‌هایی نمی گویند که بیشترین فضا را اشغال می‌کند، بلکه به رنگ‌هایی می گویند که بیش از دیگر رنگ‌ها، نگاه را به خود خیره و جذب می‌کند؛ برای مثال، برخی از نوشته‌ها که با رنگ غالب است، ممکن است بیش از رنگ زمینه نظر را به خود جلب کند که این رنگ، اصطلاح رنگ غالب در معماری داخلی نام می‌گیرد.


رنگ‌های سرد: رنگ‌های سرد به رنگ‌هایی می گویند که در دایره رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند، مانند رنگ سبز و آبی. هر رنگ خنثی‌ای که با این رنگ‌ها ترکیب شود به سمت خانواده رنگ‌های سرد متمایل می‌شود و هر رنگ خنثی‌ای که با رنگ‌های گرم ترکیب شود از خانواده سرد دور می‌شود، برای مثال ترکیب رنگ خاکستری با رنگ آبی، رنگ سردی را به وجود می آورد. از رنگ‌های سرد بیشتر برای کاهش هیجان و استرس استفاده می‌کنند. در بخش‌هایی که با استرس و اضطراب زیادی همراه است، استفاده از این رنگ‌ها می‌تواند هیجانات منفی را کنترل کند. استفاده از این رنگ‌ها در هر نوع مکان‌ پراسترس یا کسل کننده ای  بسیار مناسب است و به کاهش استرس و بیقراری کمک می‌کند. در قسمت بعدی به دیگر اصطلاحات رنگی در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

دکوراسیون ترکیبی.jpg4

دکوراسیون ترکیبی.jpg7

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *