سنگفرش

کاربرد سنگفرش در طراحی شهری

سنگفرش‌ها یکی از عناصر زیباسازی و کاربردی در فضای شهری به شمار می‌آیند. همان‌طور که در مقاله قبل درخصوص فواید سنگ، توضیحاتی دادیم، سنگ‌ها از زیبایی، دوام، پایداری و شکوه منحصربه‌فردی برخوردارند و علاوه بر زیبایی و شکوه، بسیار نیز مقرون به صرفه و قابل دسترس هستند. روش‌های مختلفی برای سنگفرش وجود دارد که به شرح مختصری از آن می‌پردازیم:

سنگفرش با پلاک‌های منظم:

این پلاک‌ها ممکن است در شکل‌ها، اندازه‌ها و ضخامت‌های گوناگون باشد. بسته به سطح پوشش مکان مورد نظر می‌توان از سنگ‌های مختلف و اشکال مختلف هندسی (مربع، مستطیل، لوزی) استفاده کرد. تولید این سنگفرش‌ها در مقیاس صنعتی می‌تواند اقتصادی و به صرفه باشد.

سنگفرش با پلاک‌های نامنظم:

منظور از پلاک‌های نامنظم همان لاشه‌های دور ریز و خرد معدن‌ها می‌باشد که بسیار ارزان و قابل دسترس است و لابه‌لای پلاک‌ها را پر می‌کند.

سنگفرش به صورت قلوه سنگ:

در این روش،‌از قلوه‌های کوچک و بزرگ می‌توان بهره برد. در قلوه‌چینی‌های معمولی شهری از سنگ‌هایی با قطر بیشتر و در تزیینی یا معماری داخلی ، از سنگ‌هایی با قطر نازک‌تر و کوچک‌تر استفاده می‌کنند. همچنین قلوه‌سنگ در فضای شهری باعث جذب آب‌های بارانی در فصول سرد می‌شود و آب را بیشتر به خود می‌گیرد و از عبور آن ممانعت می‌نماید.

سنگفرش به صورت مکعب (آجر)

این نوع سنگفرش بسیار پرکاربرد است و به دلیل رنگ و ابعادش در ضخامت‌های متفاوت، بسیار حالت نقش‌آفرینی در  طراحی شهری  و محوطه سازی دارند.

استفاده از دور ریز معادن:

با استفاده از این قطعات در طراحی فضای شهری می‌توان سنگفرش‌های بسیار زیبا، جذاب و ارزانی پدید آورد و ابهت و سرسختی را به آن بخشید. با کمی خلاقفیت و ابتکار عامل، جامعه‌ای سالم، زیبا و کارآمد بسازیم.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *