کاربرد رنگ ها در بیمارستان ( قسمت سوم)

در دو قسمت پیشین، درخصوص شکست مرزهای رنگ در دکوراسیون بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سخن گفتیم. از اینکه می‌توان با یک نگاه منطقی و هوشمند از تمام رنگ‌ها در دکوراسیون بیمارستان بهره برد و برخی رنگ‌ها و خواص آن را شرح دادیم. اکنون به شرح باقی رنگ‌ها می پردازیم؛
رنگ سبز: این رنگ در دایره رنگی سرد قرار می‌گیرد، با این حال، رنگ آرامش بخش، رنگ نشاط، سرزندگی، امید، جوانی و پویایی است. رنگ سبز، رنگ حیاط است و می‌توان گفت یکی از آرامش‌دهنده‌ترین رنگ‌هاست، مانند طبیعت که روح سرزندگی را به جان می پاشد. رنگ سبز، استرس، اضطراب و بیقراری را کاهش می‌دهد و به همین علت سبب کاهش دردهای دیگر نیز می‌شود. رنگ سبز در بخش‌های بسیار حساس و پراسترس کاربرد دارد، زیرا رنگ سبز باعث آرامش چشم و قدرت بهتر تفکیک رنگ‌ها می‌شود. به همین علت در اتاق عمل، رنگ سبز باعث می‌شود رنگ‌های خونی قرمز بهتر تشخیص داده شوند . رنگ سبز متابولیسم و فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد.
رنگ ارغوانی: این رنگ، رنگی بین صورتی و بنفش است و بسته به شدت رنگ آن در دایره گرم یا سرد قرار می‌گیرد. نماد دارایی، منطق و عقل و پایداری و وفاداری است. از این رنگ در بیمارستان‌ها کمتر استفاده می‌شود، اما می‌توان با تفکیک با رنگ‌های سبز، خاکستری و سفید، تلفیق آرامی در برخی بخش‌ها مانند اتاق انتظار ساخت، مانند اتاق انتظار کودکان یا بیمارستان زنان و زایمان.
رنگ قهوه‌ای: رنگ قهوه‌ای از ترکیب رنگ‌های سبز و قرمز حاصل می‌شود. رنگ قهوه‌ای نماد قدرت، غرور و استواری است. این رنگ حس اطمینان را برمی انگیزد. گاهی حس تنهایی و گوشه‌گیری را نیز منتقل می‌کند. از این رنگ در بیمارستان کمتر استفاده می‌شود اما تلفیق آن با رنگ‌های شاد و آرام می‌تواند ترکیب چشم نوازی باشد.
رنگ سیاه: رنگ سیاه، به تصور برخی رنگ وحشت و ترس و غم است، اما این رنگ، رنگ ابهت و قدرت است و رنگ بسیار سنگین و شیکی است، اما با توجه به تیرگی آن و محدود کردن فضا در محیط بیمارستان اصلا کاربرد ندارد و از این رنگ در مراکز درمانی باید به شدت پرهیز کرد.
رنگ خاکستری: این رنگ در دایره رنگی، خنثی محسوب می‌شود. این رنگ، رنگ بسیار پرطرفداری است و در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز، گزینه بسیار مناسبی برای انتخاب است، چراکه این رنگ برخلاف رنگ سیاه، رنگ آرامی است. این رنگ نه مهیج است نه کسل‌کننده، رنگی که هر دو گروه از بیماران خوشحال و غمگین، با آن ارتباط برقرار می‌کنند. این رنگ برای بیماران امیدوار، لذت بخش و برای بیماران ناامید، دلداری‌دهنده است. رنگ‌هایی مانند آبی آسمانی، کرم و شیری رنگ نیز همین خاصیت را دارند.
در پایان شما می‌توانید با داشتن این اطلاعات و نگاهی منطقی به سازه‌های معماری، دکوراسیون بیمارستان را منطقی خلق کنید.

children hospital hospital.jpg1 بیمارستان سبز

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *