کاربرد رنگ ها در بیمارستان(قسمت دوم)

در قسمت قبل درخصوص هنجارشکنی در مرزبندی‌های رنگ‌ها در بیمارستان و مراکز درمانی سخن گفتیم، در این قسمت به روانشناسی رنگ‌ها در مراکز درمانی می‌پردازیم.
رنگ سفید: سمبل پاکی، بی‌گناهی و خلوص است. در حوزه رنگ‌های خنثی قرار دارد. رنگ سفید به محیط‌های بسته، بعد بیشتر می‌بخشد. یکی از دلایل پوشش سفید پزشکان و پرستاران به دلیل القای حس خلوص و پاکی آنان است و اینکه آنها برای جان مردم ارزش قائلند.
رنگ زرد: جزء رنگ‌های گرم و نشاط‌آور است. رنگ هوشمندی است و حافظه را افزایش می‌دهد، اما طولانی نگاه کردن به این رنگ سبب زودرنجی و بی‌قراری می‌شود. به همین علت از این رنگ در دکوراسیون ایستگاه پرستاری و اتاق‌های بیماران استفاده نکنید. به این علت که این رنگ متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، سبب اشتها می‌شود. این رنگ بهترین انتخاب برای سالن غذاخوری بیمارستان‌هاست.
رنگ نارنجی: رنگ نارنجی، رنگی گرم و تشکیل‌شده از رنگ زرد و قرمز است. یک رنگ انرژی‌زاست. این رنگ برای قسمت‌هایی از دکوراسیون مراکز درمانی باید استفاده شود که بیماران نیاز به روحیه دارند و همچنین همراهانی که غمگین و افسرده هستند، در مکانی با این رنگ، نشاط و هیجان می‌گیرند، اما این رنگ برای دکوراسیون اتاق استراحت بیمارستان ها و مرکز درمانی مناسب نیست.
رنگ قرمز: سمبل عشق، هیجان، نشاط و سرزندگی است. هیجانات را برمی‌انگیزد و ایجاد شور و حرارت می‌کند. این رنگ، بسیار گرم است و از احساسات گرم تا خشم و هیاهو، متغیر است. باید در استفاده از آن احتیاط کرد. در درمان بیماری‌هایی چون مخملک مناسب است. از این رنگ در دکوراسیون مراکز درمانی مغز و اعصاب باید اجتناب کرد، همچنین انتخاب این رنگ در اورژانس بیماران کاملا اشتباه است.
رنگ صورتی: رنگ صورتی از طیف قرمزهاست که با ترکیب با رنگ سفید به دست می‌آید. نماد عشق و آرامش و لطافت است و اثر آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای دارد. هرچند به طور دائم نباید از این رنگ استفاده کرد، چراکه استرس و بی‌تابی به همراه می‌آورد. از این رنگ در ترکیب با رنگ‌های سرد یا خنثی استفاده کنید و حجم کمی از آن را به کار ببرید، مانند دیوار راهروها که زیاد قسمت دیداری را درگیر نکند.
رنگ آبی: از رنگ‌های سرد است.این رنگ، آرامش‌دهنده و لذت‌بخش است. در برخی حس سرد و انزوا ایجاد می‌کند ودر برخی حس آرامش. این رنگ دارای ویژگی ضداضطراب و تسکین‌بخشی نیز می‌باشد. سیستم عصبی را آرام می‌کند و جلوی اشتها را می‌گیرد. از این رنگ و رنگ‌های دیگر در همین طیف می‌توانید در ورودی اورژانس‌ها، همچنین اتاق انتظار بیماران استفاده کنید.
در قسمت آخر به شرح اثر رنگ‌های دیگر در دکوراسیون داخلی مراکز درمانی می‌پردازیم.

hospital hospital.jpg1 hospital.jpg4 دکوراسیون شاخص

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *