کاربرد رنگ‌ها در بیمارستان (قسمت اول)

رنگ‌ها، یکی از مهم ترین عوامل موثر در دکوراسیون داخلی هستند. رنگ‌ها به شدت به فضا فرم و شکل می‌بخشند. در بیمارستان‌ها نیز رنگ‌ها نقشی اساسی و حیاتی ایفا می‌کنند. با توجه به نوع مکان بیمارستان‌ها، باید در انتخاب رنگ‌ها دقت و ظرافت داشت، هرچند محدودیت‌های سابق درخصوص رنگ‌ها در دکوراسیون بیمارستان وجود ندارد و مرزها و محدودیت‌ها درهم شکسته شده‌اند و می‌توان بیمارستان‌ها را با هر رنگی تزیین کرد، باید با توجه به نوع بیماری، سن بیماران و با توجه بر مبانی روانشناسی رنگ‌ها، اصول معماری داخلی و مباحث علمی ثابت شده، رنگ‌ها را در دکوراسیون بیمارستان به کار برد. برای انتخاب مناسب‌ترین و منطقی‌ترین رنگ در دکوراسیون بیمارستان و مراکز درمانی، باید به چند اصل و قانون مهم توجه کرد:

۱- روانشناسی رنگ‌ها و اثر آنها بر خلق و خوی بیماران و همراهانش

۲- توجه به آداب و رسوم و خلق و خوی مردم هر ناحیه

۳- نورپردازی مناسب بر رنگ‌ها جهت آرامش، لذت و افزایش بازدهی کار کارمندان و تنظیم مناسب آن به وسیله دو منبع مصنوعی و طبیعی

۴- دقت در ترکیب رنگ‌ها برای جلوگیری از خطای بصری در شکل و اندازه احجام و اشیاء

رنگی که در دکوراسیون داخلی به کار می‌رود، بسیار در قدرت بصری تاثیر می‌گذارد و می‌تواند یک فضا را بزرگ‌تر، کوچک‌تر، پرعمق‌تر، باریک‌تر یا پهن‌تر جلوه دهد، یعنی رنگ بر ابعاد تاثیرگذار است، برای مثال باید در قسمت‌های مختلف مراکز درمانی، رنگ‌های متفاوت به کار برد؛ برای مثال برای قسمت‌های باریک، مثل اتاقک فیزیوتراپی باید از رنگ‌های روشن استفاده کرد تا فضا بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر برسدو برای اتاق‌های سرد و بی‌روحی چون ام‌آرآی یا عکس‌برداری‌های طولانی از رنگ‌های گرم و تیره‌تر بهره برد. البته باید در نظر داشت که تاثیرات رنگ‌ها بر افراد، مطلق نیست و در هر فردی با توجه به خصوصیات فردی و نوع فرهنگ او متفاوت است، اما در هر حال نمی‌توان تاثیر رنگ‌ها را بر روح و روان افراد، انکار کرد هرچند تاثیرات این رنگ‌ها نسبی باشد، بازهم نمی‌توان از توجه و دقت، کناره گرفت و هوشمندی در انتخاب رنگ‌های مراکز درمانی را از دست داد، زیرا مکان‌های درمانی که جایی برای کاهش دردهای بیماران هستند، قابل اغماض نیستند، در قسمت بعدی به روانشناسی و مراکز درمانی خواهیم پرداخت.

دکوراسیون بیمارستان.jpg2

دکوراسیون بیمارستان اطفال

Rehabilitation Center corridors and waiting area. Christmas decorations. Seating, and flowers on table.

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *