دیزاین شومینه

چند ایده برای دکوراسیون دیوار شومینه

“نحوه دکوراسیون دیوار شومینه”

یک طاق شومینه خالی و تزئین نشده انگار شما را صدا می کند و چیزی می خواهد … اما چی؟ طاق شومینه نقطه ای زیبا برای نمایش سلیقه و سبک دکوراسیون شما است، اما اگر هر بار که یک قاب عکس جدید یا خرت و پرت جدیدی می خرید به آن اضافه کنید، کم کم تبدیل به یک شلخته بازار غیرقابل تحمل می شود. با استفاده از این راهکارها، به روشی مدرن و شیک طاق شومینه خود را تزئین کنید.
اگر یک تابلوی هنری که عرض آن دقیقا با عرض شومینه یکی است را بالای طاق آویزان کنید، شومینه شما ظاهری حرفه ای و هوشمندانه می گیرد. اما اگر این شومینه و تابلوی هنری سفارشی به منظور این کار ساخته نشده باشند، هماهنگی جالبی نخواهند داشت. اثر هنری که حتی یک ذره غیریکسان باشد، نظم و ترتیب را به هم می زند. موقع انتخاب اثر هنری بزرگ، نوعی را گزینش کنید که ۶۵ الی ۸۰ درصد عرض طاق را در بر بگیرد تا ظاهری شیک با اندازه های دقیق داشته باشد. طول تابلو می تواند مختلف باشد اما بهتر است چند سانتیمتر فضای خالی داشته باشید. یک تابلوی بلند را باید وسط فاصله بین شومینه و سقف آویزان کنید، یا خیلی ساده روی طاق بگذارید و به دیوار تکیه بدهید. یک اثر هنری با ارتفاع کم را با فاصله ۱۰ سانتیمتر از شومینه آویزان کنید.


دکوراسیون شومینه

اگر تابلوی هنری به قدری کوچک است که حتی نصف فضای بالای شومینه را هم پوشش نمی دهد، آن را به صورت نامتقارن یک طرف طاق بگذارید. این ظاهر موزون، باعث می شود به جای نمایش یک اثر هنری بسیار کوچک، اندازه آن عمدی به نظر بیاید. این نوع دکوراسیون داخلی با دیوار آجری یا سنگی بسیار زیبا می شود. فضای خالی که توسط تابلو پوشیده نشده، توجه را به طرف جنس دیوار جلب می کند. انگار که این دیوار خودش بخشی از تابلوی هنری نصب شده بالای شومینه است. این ایده با وجود مدرن بودن، در فضاهایی با معماری داخلی سنتی هم هماهنگ است. چند وسیله تزئینی کوچک را یک طرف طاق بچینید به طوری که چهار پنجم فضا را پر کند، و چشم ها ناخودآگاه به مرکز کشیده می شود. مطمئن شوید که رویه طاق شومینه به قدری جذاب هست که خالی بماند. اگر اثر هنری که به روش نامتقارن روی طاق می گذارید بزرگ است، بهترین کار این است که طرف دیگر طاق را هم با یک تکه متضاد پر کنید تا کج و عجیب به نظر نیاید. یک تابلوی هنری قاب شده (یا آینه) و یک گلدان پر از گل یا شاخه های خشک شده، ترکیبی کلاسیک و راحت است.
دیزاین شومینه
در اینجا باید اشاره کنم که نصب تلویزیون صفحه تخت بزرگ بالای شومینه یکی از محبوب ترین انتخاب ها در دکوراسیون داخلی خانه است. این روش می تواند بسیار جذاب و چشمگیر باشد اما معایب خود را هم دارد که جنجال و بحث های زیادی در پی دارد. نصب تلویزیون بالای شومینه، آن را در ارتفاعی تنظیم می کند که مناسب دید چشم نیست پس برای تماشای زیاد تلویزیون جالب نیست اما برای تماشا از فاصله ای نزدیک تر مثل آشپزخانه مناسب است. از آنجا که خطر آسیب تلویزیون در اثر حرارت شومینه وجود دارد، طاق باید به قدری عمق داشته باشد که از تلویزیون محافظت کرده و فاصله کم را جبران بکند. اگر تلویزیون را در یک طرف شومینه نصب کنید می توانید ارتفاع آن را پایین تر تنظیم کنید و به دلیل بالا نگه داشتن سر به گردن خود آسیب نزنید. اگر روی دیوار مربوطه فضای خالی به قدر کافی نیست، یک دیوار کامل دیگر را استفاده کنید.
داشتن یک دستورالعمل یا ساختار برای چیدمان لوازم تزئینی کوچک متعدد روی طاق شومینه، راهنمای خوبی است. یکی از این ایده ها ایجاد یک مثلث یا هرم است. اگر بلندترین وسیله را وسط بگذارید و دیگر اجسام کوچک را دور تا دور آن بچینید، حتی اگر این لوازم دقیقا قرینه نباشند، باز هم حسی متقارن ایجاد می کنند. چیدن وسایل جلوی همدیگر به صورت لایه ای یک هرم درست می کند و انرژی متغیری به این ترکیب می دهد. اجسام را بچینید و جابجا کنید، تا جایی که حس کنید عالی شده، اما خیلی وسواس به خرج ندهید، تقارن به معنی تناسب کامل نیست. این روش به راه های مختلفی موفقیت به وجود می آورد، راه هایی که شاید در ابتدا نمی بینیم.
دکوراسیون شومین
یکی دیگر از اشکالی که می توانید ایجاد کنید دایره وار است، درست مثل هرم اما با محوری دایره ای (معمولا یک آینه هنری) که در مرکز نصب شده و دیگر اجسام اطراف آن چیده می شوند. می توانید اجسام بلند را لبه محور و کوتاه ها را در وسط قرار دهید، اجسام لایه بندی شده می توانند با لبه تماس داشته باشند یا تا نزدیکی آن بیایند. توجه داشته باشید که نیازی به ایجاد یک دایره کامل و بی نقص نیست، فقط کافیست یک انحنا و خمیدگی ایجاد شود با ظاهری موزون که ترتیب و نظم دید را رعایت می کند.
اگر ایده ای کاملا متفاوت می خواهید، روشی وجود دارد به نام کلاژ معاصر، آثار هنری را به نحوی آویزان و نصب می کنید که کاملا اتفاقی به نظر بیایند. شاید در برخی موارد لبه ها با هم برخورد و تضاد داشته باشند تا هنری و شلخته به نظر بیاید اما نباید کاملا به هم ریخته باشد. برای هر قاب پایه های بزرگ و ایستاده از کاغذ درست کنید، و قبل از سوراخ کردن دیوار، آن ها را بچسبانید و ترکیب و شکل مورد علاقه خود را پیدا کنید. همه قطعات را تا جای ممکن صاف کنار هم بچینید، سپس بعضی از آن ها را چند سانتیمتر جابجا کنید.
در طراحی داخلی برخی خانه ها، طاق شومینه پایین قرار گرفته به جای بالای شومینه. در این صورت سعی کنید از این ارتفاع پایین نهایت استفاده را ببرید، ارتفاع لوازم تزئینی که استفاده می کنید نباید از روی شومینه فراتر برود. این کار تمرکز دید را روی ارتفاع پایین و زمین نگه می دارد، برای محیط دنج و لم دادنی مناسب است.
یکی از بهترین روش های دکوراسیون داخلی منزل ، چیدن وسایل تزئینی با شکل، طرح و سبک های مختلف روی طاق شومینه است. اگر لوازم قاب شده را با وسایل کلکسیونی، مجسمه و اینطور اجسام ترکیب کنید، تنوع و عمقی به دکوراسیون خود می دهید که کمی هم سبک و سیاق شخصی دارد. برخی از این وسایل عبارت هستند از : سرامیک (بشقاب و دیگر ظروف چینی)، گلدان شیشه ای، گل های تازه، مدرک و مجوزات، پلاک افتخار، جایزه و نشان افتخار، مجسمه، شمع، ظروف شیشه ای، جاکتابی، هیزم شومینه (یک تکه زیبا از انبار جدا کنید)، سنگ، ابزار شومینه و چراغ.
دکوراسیون برای شومینه
موارد مورد علاقه خود را ترکیب و امتحان کنید، راه های مختلف چیدمان آن ها را امتحان کنید و از این ایده ها کمک بگیرید. اما هرگز از یک ایده مثل قانون پیروی نکنید. مهم ترین نکته در مورد دیوار شومینه شما حس خوشامدگویی و سلیقه شخصی است. این طاق باید نماد آرامش و لذت و شادی باشد پس کاری کنید که این حس را منتقل کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *