نقش مبلمان در فضای باز (قسمت اول )

برای بسیاری از خانواده‌ها، ایوان، حیاط خلوت، عرشه قایق‌ها و کشتی‌ها، مکان هایی است که در طول روز در  آن قرار می گیرند. اگر شما جزو افرادی هستید که وقت بسیاری را در فضای باز خانه خود سپری می کنید ، باید برای مبلمان این «اتاق» بیرونی، زمان و هزینه ، صرف کنید .
انواع گوناگونی از مبلمان ها برای طراحی فضای بیرونی وجود دارد که محوطه سازی را کامل می کند و البته انتخاب آن ، گیج‌کننده و دشوار است؛ برای مثال ، مبلمان هایی از جنس  چوبی، آلومینیومی، پلاستیکی، چدنی و… و به اندازه تمام این جنس ها ، سبک‌های متفاتی  نیز وجود دارد. عوامل متعددی در  انتخاب شما نقش دارند که به اختصار در خصوص آن ها توضیح می دهیم:
-وضعیت آب و هوا: یکی از عوامل دخیل در نوع انتخاب، وضعیت آب و هواست . شما انتظار دارید  مبلمان بیرونی شما در برابر ضربه و عوامل خارجی استقامت داشته باشد؛ اما مواد، در آب و هواهای مختلف ، عکس العمل  متفاوتی نشان می دهند؛ برای مثال ، آب و هوای مناطق دریایی، آهن را فرسوده می‌کند ، آب و هوای  بسیار سرد ، در برخی  پلاستیک‌ها ایجاد ترک می‌کند.


-مکان چیدمان مبلمان :  بسیاری از مبلمان های مخصوص فضای باز، طوری طراحی شده‌اند که ضد آب هستند  ولی برخی عناصر دکوراسیون مانند کوسن‌ها و پشتی‌ها، در مرطوب شدن مدام ، آسیب می بینند .
-افزودن برخی اکسسوری ها : بعضی افراد ، مبلمان فضای باز را به صورت ست خریداری می‌کنند و وقتی می‌خواهند عنصری  به آن اضافه کنند  ، تمایل دارند آن قطعه با اکسسوری موجود ، هماهنگی و همنشینی  داشته باشد. اگر احساس می کنید ممکن است در آینده، چیزی به  مبلمان فضای باز خود اضافه کنید ، توجه داشته باشید  مبلمانی بخرید که قطعه های اضافه را در زمان کنونی و سال های پیش رو ، داشته باشید.
-حجم مبلمان :ممکن است بخواید مبلمان و وسایل موجود در این مکان ها را هنگام فصل سرد جمع کنید.  اگر انباری کوچکی دارید، مبلمانی را انتخاب کنید که قابل تا شدن باشد یا فضای محدودی را اشغال کند  یا روی هم قرار بگیرد یا قابل اوراق کردن باشد.
آهن
آهن (این روزها در واقع از فولاد استفاده می‌شود) به دو شکل عرضه می‌شود؛ آهن ورزیده و چدن، چدن یا آهن ریختگی اغلب برای قطعه‌های مورد تاکید (مانند نیمکت و صندلی، معمولا با سبک عتیقه) مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از آهن ورزیده در  مبلمان بیرونی رایج‌تر است. آهن ورزیده چند برتری دارد. نخست اینکه از آلومینیوم هم‌وزن خود کم قیمت تر  است و در دکوراسیون سبک‌های معاصر و سنتی یافت  می‌شود. اگر از این نوع جنس خوب مراقبت کنید، سال‌ها برایتان عمر می‌کند و اگر نشانه های کهنگی در آن پیدید آید، این امکان وجود دارد که خودتان  دوباره رنگ آن را رنگ کنید . آهن بعد از سال ها در معرض هوا قرار گرفتن دچار انفعالات شیمیایی ( هوازدگی) می‌شود، اما برخی افراد، این «عتیقه شدن» طبیعی را دوست دارند.
آهن ورزیده، ماده سنگینی است و در شرایط جوی طوفانی، یک مزیت محسوب می شود . مبلمان ساخته شده از آهن برای کنار دریا توصیه نمی‌شود زیرا هوای نمک‌دار موجب زنگ‌زدگی آن می‌شود.انتخاب  آهن ورزیده برای  عرشه‌های سیمانی یک عیب  دارد و آن  اینکه پایه‌های لخت آن، نقاط زنگ‌زده‌ای از خود بر جا می‌گذارد. با اضافه کردن پوشش پلاستیکی به پایه‌ها، می‌توانید شدت این مشکل را کاهش دهید.

مبل آهن.jpg3

    مبل آهن.jpg4

   مبل آهن.jpg7

 مبل آهن.jpg8

آلومینیوم
آلومینیوم نیز ورزیده یا ریختگی است  ، البته برای استفاده در فضای باز، آلومینیوم ورزیده رایج‌تر است. آلومینیوم دارای یک مزیت عمده است که زنگ نمی‌زند و فرسوده نمی شود  و وزن آن از آهن سبک تر است. صندلی‌های آلومینیومی به چند روش ساخته می‌شوند. ارزان‌ترین روش، سبک پلاستیکی است که به فرسوده شدن تمایل دارد. تسمه‌بندی پلاستیکی عملی‌تر است و آن را می‌توان در طرح‌های مختلف یافت. محکم و با دوام است و اگر تسمه‌ای پاره شد معمولا خود شما می‌توانید تسمه دیگری جای آن بگذارید. روش دیگر قلاب شبکه‌ای است که  از پارچه کشیده شده‌ای ساخته می‌شود که پوششی از پلاستیک دارد. این روش در حال رواج یافتن است. این روش در مقایسه با روش تسمه‌ای، آسایش  بیشتری برای  مصرف کننده به همراه دارد و  ظاهر و سبکش  امروزی تر است. تسمه‌ای و شبکه‌ای اغلب همراه با پشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مبل آلمینیومیمبل آلمینیومی.jpg1

 

مبل آلمینیومی.jpg2

مبل آلمینیومی.jpg3

 

مبل آلمینیومی.jpg4

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *