نقش مبلمان در فضای باز(قسمت دوم)

 در شماره قبل در خصوص  طراحی فضای باز نکاتی را توضیح دادیم . اینک به ادامه مبحث می پردازیم:

پلاستیک
در سال‌های اخیر استفاده از ماده ای به نام پلاستیک که ارزان است و نیاز به مراقبت کمتری لازم دارد در صنایع مبلمان برای دکوراسیون  مبلمان  در فضای باز، بسیار متداول و مرسوم شده است. دو نوع پلاستیک رایج عبارتند از PVC و رزین.
مبل‌های PVC که «مبلمان لوله» نیز نامیده می‌شوند، ابتدا از به هم متصل کردن لوله‌های صنعتی ساخته شد. امروزه، سازندگان از لوله‌هایی که مخصوصا برای مبلمان طراحی شده‌اند استفاده می‌کنند ولی هنوز ماده آن، پلی وینیل کلرید یا PVC است. مبل‌های PVC غالبا طرح و نقشی مربعی دارند و معمولا  در طراحی و دکوراسیون فضای باز برای احساس آسایش و راحتی افراد ، پشتی‌دار ساخته شده‌اند.
مبل‌های رزین، قالبی هستند و در اشکال مختلفی ساخته می شوند. از آنجا که مبلمان های رزینی به دلیل هزینه زیاد قالب‌سازی، گران قیمت هستند (معمولا از اروپا وارد می‌شود) با رنگ‌های لاکه کار و پرداخت پایانی می‌شوند،  اما مبل‌های لاکه نشده ارزان‌قیمت باید همچنان مورد توجه باشد. رزین به سبک‌های مختلف، از نقوش ظاهری سنتی چوب مانند عرضه می‌شود. نور خورشید ، بزرگ ترین دشمن و خطر برای پلاستیک، به شمار می آیند. نور خورشید سبب رنگ پریدگی و افت  کیفیت آن می‌شود. بیشتر مبلمان‌های فضای باز دارای مسدودکننده UV است که مانع  عبور پرتوهای آسیب رسان و مضر  ماوراء بنفش می‌شود و به عمر پلاستیک می‌افزاید.

مبل پلاستیکی

 مبل پلاستیکی.jpg4

چوب
چوب سرخ‌دار (یا درخت ماموت) یکی از با دوام‌ترین انواع چوب ها برای دکوراسیون داخلی فضای باز و محوطه سازی است . این چوب به طور طبیعی در برابر پوسیدگی و کج‌شدگی مقاوم و مستحکم است. سرخ‌دار به علت دوام زیاد، گران است و سبک‌های سرخ‌داری، حجیم هستند. احتیاط کنید، زیرا چوب‌های ارزان‌تری وجود دارند که سرخ‌دار به نظر می رسند  ولی در اصل، چوب رنگ شده کاج هستند و  عمر آنها به اندازه چوب سرخ‌دار اصل نیست. چوب ساج نیز  که سال‌ها در کشتی‌سازی به کار می رود ، با دوام است ولی قیمت آن برای مبلمان فضای باز، گران است. چوب ساج اغلب در صندلی‌ها و نیمکت‌های باغ‌ها دیده می‌شوند زیرا بسیار زیبا هستند و به محیط فضایی دلفریب و جذاب می بخشند.
در سال‌های اخیر، مبلمان‌های قدیمی باغ‌ها دوباره مد شده‌اند. این مبلمان‌ها از چوب‌های سخت و محکمی  مانند کاج، راش، و افرا ساخته شده‌اند. مبل‌های چوبی رنگ آمیزی می‌شوند و در محیط طبیعی چیدمان  می شوند . این چوب ها در فضای باز ، هوازده می‌شوند البته  افراد زیادی هستند که نمای نرم چوب‌های هوازده را در  نمای بیرونی دوست دارند اما اگر شما مایلید مبلتان نو به نظر بیاید ، از آن محافظت کنید. با مبلمان‌هایی را انتخاب کنید که مواد نگاهدارنده چوب، به آنها زده شده اند. تا آنجا که ممکن است مبل‌ها را از محیط طبیعی دور نگاه داری و در صورت نیاز به رنگ مجدد ، آن را رنگ آمیزی کنید.

مبل چوبی.jpg1

کوسن
کوسن ها یکی از عناصر ایجاد راحتی و زیبایی در دکوراسیون برای مبل ها به شمار می آیند. برای رویه ی کوسن هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند ، جنس متقال ضخیم یا پارچه کتانی هم  با دوام و هم رایج است (مخصوصا برای کوسن‌های دارای چاپ، زیرا بسیاری از پارچه‌های ساخته شده از الیاف مصنوعی، خوب چاپ نمی‌گیرند). در نظر داشته باشید کوسن هایی با جنس پنبه‌ فقط باید در محل‌های دارای سقف ، مانند ایوان یا در پناه سایه بان های عرشه کشتی مورد استفاده قرار گیرند و  وقتی مورد استفاده نیستند،  به فضای درونی  برده شوند. نور خورشید و باران، رنگ پارچه‌های طبیعی را می‌برد و رطوبت در مدت طولانی موجب کپک‌زدگی می‌شود. اشخاصی که خواهان کوسن‌هایی با دوام بیشتر و مراقبت کمتر هستند  می‌توانند از پارچه‌هایی با جنس الیاف مصنوعی استفاده کنند. متدوال ترین جنس  پارچه برای مبل‌های این طور فضا ها  ، شبکه‌ای از الیاف با  پوششی از پلاستیک است که به هم بافته شده‌اند. این پارچه ها که در ساخت کوسن‌ها به کار می روند ، پارچه های مخصوص تسمه‌های چتر نجات ، تسمه‌های کمربند درون اتومبیل و حتی چترهای ضد آفتاب هستند. این پارچه به مراقبت بسیار کمی احتیاج دارد و می‌توان به راحتی لکه هایی را که روی آن ایجاد می شود پاک کرد. نوع دیگری از پارچه های استفاده شده برای کوسن ها ، پارچه هایی از جنس اکریلیک است  که شبیه کوسن پنبه‌ای به نظر می رسد. این جنس پارچه زود خشک می‌شود و کپک نمی زند. اگر خواهان کوسن های با دوام زیاد هستید ، به دوخت و محتوای داخلی آن توجه داشته باشید. بهترین لایه برای کوسن‌های فضای باز، الیاف پلی استر است که آب را جذب نمی کند. پنبه، پنبه درختی و اسفنج پلی‌اورتان آب را به خود می گیرند و باید فقط در مبلمان‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که در معرض محیط طبیعی قرار نمی‌گیرند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *