جلای مبل

نحوه پاک کردن رنگ و جلای مبلمان

حرفه زدودن رنگ و جلای قبلی مبلمان پر هزینه است روش رایج، روش «شست‌وشو و زدودن» است. ابتدا، سطح را با ماده شوینده می‌پوشانند ، سپس با آب فراوان آن را می شویند تا آب، ماده شوینده ،  رنگ و جلای قبلی را از بافت های پارچه خارج کند. این روش ممکن است بست‌های چسبی نیز حل شوند ؛ از این رو این روش نباید در مبلمان هایی با  روکش‌ یا مبل‌هایی از جنس چوب نرم استفاده شود. استفاده از ماده شوینده به میزان فراوان، معمولا موجب برآمدگی دانه‌ها می‌شود ؛ از این رو  عمل سمباده زده پیش از زدن جلای تازه باید انجام شود. راه پرهزینه تر ، برداشتن رنگ و جلای قبلی با دست است. راه مقرون به صرفه تر در دکوراسیون منزل این است که خودتان دست به کار شوید. زدودن رنگ و جلای قبلی در خانه، فرمول‌های متعددی دارد. کلرومتیلن پرداخت قبلی را می‌خورد؛ زیرا کلرومتیلن به سرعت تبخیر می‌شود. در این فرایند ، به کلرومتیلن موادی اضافه می کنند تا سرعت تبخیر آن را کاهش دهد. این کار با خراشیدن و شستن پایان می‌یابد. سمباده زدن در زیرکاری بسیار مهم و حائز اهمیت است و سطح مورد نظر باید به دست آید ؛ بنابراین عمل سمباده زدن را با دقت انجام دهید. اگر سطح مبلمان آسیب‌دیده است ، با سمباده درشت یا متوسط شروع کنید. اگر از سمباده برقی یا راست خط زن استفاده می‌کنید فشار کمی وارد کنید (برای مبل هرگز از ساب‌زن تسمه‌ای استفاده نکنید). پس از هر بار ساب‌زدن یا سمباده زدن، با استفاده از پارچه آغشته به مایعات کانی مخصوص، جای سمباده خورده را تمیز و پاک کنید. سپس با سمباده متوسط و نرم، سمباده بزنید و سطح را مرطوب کنید تا دانه‌ها و الیاف چوب بالا بیایند با استفاده از سمباده بسیار ریز، کار را تمام کنید.


محصولات مخصوص زدودن رنگ و جلای قبلی
زدودن رنگ و جلای قبلی مبلمان، یک کار بدنی سخت و طولانی  مدت را در پی دارد ولی نتیجه آن،  دیدنی و عالی است. برای اینکه بهترین نتایج را به دست آورید، از وسایل و مواد مناسب استفاده کنید و دستورالعمل‌های سازندگان را دقیقا مراعات نمایید. زایل‌کنندگان مایع، موم اندکی دارند یا اصلا موم ندارند. قیمت آنها زیاد نیست و در سطح‌های بزرگ افقی بهتر عمل می‌کنند. به سطح‌های عمودی یا گرد، خوب نمی‌چسبند و در نتیجه ضخامت آنها برای رسیدن به منظور، کافی نخواهد بود.
این مواد اشتعال‌پذیر و سمی هستند.
زایل‌کنندگان نیمه‌چسبان دارای موم (برای کمک به چسبیدن و به تعویق انداختن تبخیر) این مواد که قیمتشان متوسط است . برای زدودن رنگ, روغن جلا، لاک و شلاک مناسب هستند ولی برای اپوکسی‌ها، لعاب‌های پخته و جلا و لعاب‌های دارای پایه پلی‌بورتان مناسب نمی‌باشند. زایل‌کنندگان چسبی سنگین، گران‌ترین مواد زایل‌کننده هستند. این مواد برای مبل‌های دارای چند لایه رنگ، جلا، اپوکسیف پلی‌بورتان و رویه‌های پررنگ، مناسب هستند. این مواد هم سمی هستند اما به اندازه زایل‌کنندگان نیمه چسبان با مایع، اشتغال‌پذیر نیستند.
زایل‌کنندگان قابل شست‌وشو با آب را می‌توان با آب یا مخلوطی از آب و مواد شوینده پاک کرد. آب ممکن است بست‌های چسبی را خراب کند و موجب ور آمدن لایه‌های چوب شود بنابراین سریع آب‌کشی کنید و بلافاصله خشک نمایید. این مواد برای سطوحی که خلل و فرج ندارند مناسب است. هرگز از این مواد برای سطوح دارای روکش استفاده نکنید. این مواد سمی هستند، اما اشتعال‌پذیر نمی‌باشند. با کمی تدبیر ، خودتان برای دکوراسیون خانه خود یک ماهرکار باشید.

جلای مبل

 جلای پارچه و چوب

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *