معماری جهان

معرفی پروژه ساختمانی Americas 1500

“پروژه معماری Americas 1500 توسط شرکت ساختمانی Sordo Madaleno در مکزیک”

این پروژه چندمنظوره که به هدف دفاتر اداری و یک هتل ساخته شده، در قلب شهر Guadalajara واقع شده. دفاتر رسمی، موکد و متحد آن نشانگر ذات نمادینش است. کلیات رسمی آن از هویت چندمنظوره اش سرچشمه گرفته، که از چهار بخش عمودی هندسی تشکیل شده. دو بخش آن کمی به بیرون متمایل شده اند و دقیقا با ضلع پشتی همسطح هستند. هدف از این کار، اختلال در سکون و یکدست بودن ساختمان بوده، حس زیبایی از حرکت را منتقل می کند. کم ارتفاع ترین بخش ساختمان، محل قرار گرفتن هتل می باشد. سه بخش فوقانی آن به سه شرکت مختلف اختصاص داده شده تا دفاتر خود را در آن دایر کنند. این ساختمان در مجاورت یکی از مهم ترین آزادراه های اطراف شهر بنا شده و برای مقابله با محیط حومه شهر، سردری در نظر گرفته شده که نقش عایق بندی دو جداره را ایفا می کند و از ساختمان محافظت می کند. یکی از بزرگ ترین چالش های طراحی پلان این بنای چهار ضلعی، آفتابگیر بودن سه ضلع آن بود.


معماری جهان

معرفی پروژه ساختمانی Americas 1500

قاب های آلومینیومی تورفته اضلاع که به شکل دیوار کرکره ای طراحی شده اند، به این نیاز پاسخ می دهند. زاویه آن ها به قدری دقیق طراحی شده که سایه ایجاد کنند و از جذب نور اضافی جلوگیری نمایند. به علاوه روی بنا دو لایه لعاب استفاده شده که در محافظت آن در برابر نور خورشید نقش به سزایی دارد. ویژگی های منحصر به فرد و جاودانه آن که نمادین بودن آن را افزایش می دهد، به لطف سادگی و تکرار خطوط نمای سردر به وجود آمده است. به همین خاطر این بنا، اولین ساختمان در غرب کشور آمریکا است که مجوز LEED را از آن خود کرده.


طبقه همکف، به شکل یک فضای بزرگ عمومی (پلازا) درآمده که دسترسی و تردد به نقاط مختلف ساختمان از آنجا انجام می شود. بخش های مختلف مثل هتل، دفاتر اداری، پارکینگ و خدماتی همگی از طریق سه سرویس آسانسور به هم راه دارند. ورودی وسایل نقلیه و افراد پیاده در پلازا واقع شده و با گل و گیاه و طرح هایی تزئین شده که ورود افراد پیاده را به وسایل نقلیه اولویت می دهد. بافت اصلی سطح زمین، سنگ آهک طبیعی است که شکل نمای سردر را روی زمین ادامه داده و در جای جای آن سنگفرش هایی هم استفاده شده. این بنا اولین مرحله از توسعه یک مجتمع می باشد.

مساحت زیربنای آن ۴۱۱۶ مترمربع و مساحت بنای ساخته شده ۲۹۴۶۱ مترمربع می باشد. از طبقه همکف تا آخرین طبقه اداری که زیر بام فرود هلیکوپتر قرار دارد، بیست و شش طبقه ساخته شده. با محاسبه هفت طبقه زیرزمین، جمعا ۲۸۵۰۹ مترمربع مساحت دارد. ساختمان براساس تخته های بتنی از قبل تنیده شده و هسته چرخشی مرکزی آن انجام شده.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *