ماتیس در دکوراسیون داخلی

ماتیس در دکوراسیون داخلی به چه معناست

“چه درس هایی از ماتیس در دکوراسیون داخلی می توان گرفت؟”

هنرمند فرانسوی، هِنری ماتیس، که به استفاده متحول کننده اش از رنگ زیبا و اشکال تاثیرگذار شهرت دارد، به دنبال ایجاد اثری لطیف و آرامش بخش بود که روی ذهن اثری دلپذیر بگذارد. به قول خود او مثل ۱ دسته مبل راحت. استفاده شجاعانه او از رنگ، طرح و حرکت قابل انتقال به دنیای ماتیس در دکوراسیون داخلی است پس اگر میلیون ها دلار پول برای خرید یکی از شاهکارهای اصل او را ندارید، اجازه بدهید کار این هنرمند روی دکوراسیون داخلی شما تاثیر بگذارد.
۱-از قرمز نترسید. ماتیس گفته : “افراد از رنگ انرژی ای می گیرند که ظاهرا از جادو ریشه می گیرد”. جدا از سحر و جادو، ۱ پالت قرمز می تواند به طور حتم افسون کننده باشد. در بسیاری از آثار داخلی این هنرمند، رنگ قرمز به وفور دیده می شود. در این نقاشی که L’Atelier Rouge نام دارد، زمین و دیوارها در قرمز سیر پوشیده شده اند.


ماتیس در دکوراسیون داخلی به چه معناست
رنگ قرمز انرژی محیط را افزایش داده و ضربان قلب شما را بالا می برد. برای دکوراسیون نشیمن یا اتاق غذاخوری انتخابی عالی است چون روابط اجتماعی را شبیه سازی می کند. این دیوارهای سرزنده با رنگ قرمز شفاف توسط بنجامین مور نقاشی شده اند.

ماتیس در دکوراسیون داخلی
۲- از طرح های جفت استفاده کنید. در این نقاشی ماتیس تصویر خانه خودش را در آشفتگی دلپذیری از طرح های مختلف نشان داده. براساس گفته های فردی که بیوگرافی او را نقل کرده، این نقاش در خانواده ای مملو از بافنده و ریسنده بزرگ شده بوده و کودکی خود را با پارچه سر کرده بوده پس بافت و نقش در خون او بوده. کلکسیون بزرگی از پارچه جمع کرده بوده که به کتابخانه زنده خود می گفته. ظاهرا پارچه و فرش های ایرانی را در استودیوها منتقل می کرده.

ماتیس
ترکیب چند طرح درشت آنقدرها که به نظر می آید سخت نیست. برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب چند قانون را دنبال کنید. اگر ماتیس توانست این کار را در خانه اش بکند شما هم می توانید. مقیاس های متفاوتی به کار بدهید. ترکیب چند وسیله با طرح و شکل های بزرگ فقط باعث سرگیجه می شود. اگ چند طرح بزرگ دارید، در کنار آن طرح های متوسط و کوچک هم به کار ببرید. به طور مثال روکشی که روی مبل زیر می بینید پارچه ای غالب است که طرح آن هم شجاعانه است. ۲ کوسن طرف راست طرح های ریزتری دارند که بیشتر به بافت شباهت دارد. کوسن های طرف چپ با گل های درشت خود نقش میانه را بازی می کنند.

۱ رنگ اصلی برای پس زمینه در نظر بگیرید. اگر چندین رنگ را در ۱ پالت بدون رنگ پس زمینه به کار ببرید، دکوراسیون داخلی اتاق شما شلوغ و نامنظم جلوه می کند. رنگ نارنجی ای که در زیر می بینید، کل طرح را به هم متصل می کند و به دلیل ارزش مشابه (روشنایی و تاریکی) نسبت به دیگر رنگ های این طراحی داخلی شاخ و برگ دار، به آن استحکام می بخشد. اگر در طراحی دکوراسیون داخلی این دیوار به جای نارنجی از سفید استفاده می شد به شدت با دیگر رنگ ها تضاد پیدا می کرد و اتاق را بی ثبات و گیج کننده نشان می داد.

کمی جای نفس کشیدن به طراحی داخلی بدهید. شلوغ بازی در سرتاسر ۱ اتاق که با طرح و نقش های ناهماهنگ پر شده، هر قلبی را به تپش نمی اندازد. اغلب افراد ترجیح می دهند طرح های چشمگیر را در حجم پایین به کار ببرند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، طرح مورد علاقه و تک خود را در محلی غالب استفاده کنید که رقیبی برای آن وجود نداشته باشد. دیوار پشت این کاشی از شیشه ای ساخته شده که روی آن پارچه لمینت شده. مثل ۱ اثر هنری، زیبایی آن توسط اجسامی که اطراف آن نیست مورد توجه قرار می گیرد. خطوط تمیز و کابینت های خنثی این طرح را در مرکز توجه قرار می دهد.

۳- با ۱ آبی واقعی، تمرکز را افزایش بدهید. در سال ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ ماتیس از شهر Tangiers در مراکش بازدید کرد. او که از نور این منطقه آفریقای شمالی و استفاده بیش از حد آبی لاجوردی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی آن ها الهام گرفته بود از آن پس این رنگ تند را در بسیاری از نقاشی های خود به کار برد.

آبی ۱ رنگ متناقض است. آبی روشن، کمرنگ و غیر تند به عنوان رنگی آرامش بخش شناخته شده اما شفافیت آبی تندی مثل تصویر زیر می تواند انرژی دهنده باشد. این آبی درمقابل آرامش بیش از حد، انرژی کافی به انسان می دهد. از آنجا که این رنگ با تمرکز و تفکر همراه است، برای طراحی دفتر کار خانگی هم رنگ مناسبی است، یا حتی برای دکوراسیون نشیمن و طراحی اتاق خواب.

۴- فضایی برای تصویر اشیای بی جان در نظر بگیرید. ماتیس نقاشی های بی شماری از تصاویر اجسام بی جان کشیده مثل میوه، گل، گلدان، گیتار و حتی ماهی قرمز. این تابلو که تصویری از ۱ میز پر شده با میوه را نشان می دهد در سال ۱۹۰۶ کشیده شده.

دکوراسیون آشپزخانه ای که در زیر می بینید، نمونه ای مدرن از سبک ماتیس است. حتی پارچه صندلی ها هم از رومیزی تصویر قبلی گرفته شده. سبد حصیری سیمی پر از سیب های رنگارنگ، تزئین جذاب و قابل خوردنی برای میز است. نمایش میوه های مختلف، گل و تزئینات، نوعی جشن طبیعت و تغییر فصول محسوب می شود. همچنین راهی ساده برای بخشیدن تنوع و شکوه به دکوراسیون خانه شما است.

۵- هنر حرکت را هم اضافه کنید. این تابلو یکی از معروف ترین نقاشی های ماتیس است. مجموعه دست های گرداگرد دخترانه و بدن های چرخنده، هیجان و پویایی ای ایجاد کرده که بسیار فراتر از شکل مستطیل بومی است که روی آن نقاشی شده.

در تصویر زیر می بینید که عکس واقعی از رقصنده ها، المانی جاودانه به دکوراسیون داخلی خانه اضافه کرده و پویایی را به فضای ثابت هدیه می دهد.


۶- به تصاویر بریده شده هم فکر کنید. وقتی وضعیت سلامت ماتیس رو به زوال گذاشت، شروع به ساخت کلاژ با استفاده از برش های نقاشی های کاغذی گواش کرد. بسیاری از این اشکال تصویر پرنده، زندگی زیر آب و گیاهان را نمایش می دهد.

برای تقلید از این ایده، پارچه و کاغذ دیواری هایی به کار ببرید که روح گرافیکی کلاژهای ماتیس را در خود محاصره کرده. روکش صندلی تصویر زیر از طرح ساقه دلربا گرفته شده.
ماتیس در معماری داخلی
تخته بالای تختخوابی که در زیر می بینید نمد دست دوز سفارشی ای است که از طراحی های ماتیس تزئینی تر است اما همان ویژگی ها را ارائه می دهد. زیراندازهای سنتی هاوایی هم ظاهری شبیه به این دارند.

کاغذ دیواری این حمام و توالت از نقاشی ماتیس الهام گرفته و حاوی اشکال شبیه گیاه لیمویی و گلیزی است که در راه راه های عمودی از دیوار بالا می روند.

کاغذ دیواری بعدی هم با اینکه در پالتی لطیف تر گنجانده شده، شبیه کلاژ ماتیس است. برای استفاده از آثار او حتما نباید از رنگ های تند استفاده کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *