پارچه نخی

لغت نامه مصور پارچه ها (قسمت اول)

دنیای پارچه مملو  از نقش‌های زیبا ، مهیج ، خیره کننده و رنگ‌های پرجلال و باشکوه  برای دکوراسیون داخلی است، ولی تعداد نام‌ها و اصطلاحات آن می‌تواند گیج کننده باشد. صدها نوع پارچه وجود داردکه در دکوراسیون داخلی کاربرد دارند و از آن میان ،برخی به دلیل نوع بافت یا نخشان و برخی بر حسب نقش و طرح یا کاربردشان یا به قرینه قدمت و سنت، نام گذاری شده اند. وجود انواع رنگ‌ها ، طرح‌ها و تنوع آن ، دایره انتخاب رابرای طراحی داخلی و دکوراسیون  گسترده‌تر  می‌کند. لغت‌نامه مصور حاضر، شما را با انواع عام‌تر و دیرپاتر پارچه آشنا خواهد کرد. بسیاری از انواع پارچه ، با الیاف  و در وزن‌های مختلف بافته می‌شوند و نقش مهمی در جلوه دکوراسیون منزل دارند.

چاپ نخی (cotton print):
پارچه با طرح‌ها و رنگ‌های قابل ارایه در این نوع چاپ ، بسیار فراوان و  مقبول طراحان و دکوراتورهای آماتور است. این نوع پارچه دوام و کاربرد زیادی  در دکوراسیون داخلی دارد و به صورت پرده و روتختی استفاده می شود. این نوع پارچه در  انواع  سنگین‌تر آن به صورت روکش و در انواع  سبک تر برای مبلمان استفاده می‌شود.

نخی

پارچه نخی

بروکید (brocade):
بروکید ، بافتی  پرکار و غنی دارد و اغلب در شکل‌های زینتی بافته می‌شود و دارای نقشی برجسته  است که به گلدوزی شباهت دارد. اولین کاربرد بروکید در دکوراسیون منزل برای مبلمان است ؛ زیرا پارچه ای لطیف است . در سنت قدیمی، این پارچه  از ابریشم بافته می‌شده است. امروزه بروکید را از الیاف مختلف می‌بافند.

الیاف بروکید

 بروکید

چینتس (chintz):
این پارچه نخی (پنبه‌ای) ، ساده بافته می‌شود و مشخصه آن لعاب‌گونه است که جلای زیادی دارد، اگرچه بعضی از چینتس‌ها تک‌رنگ هستند، اغلب دارای نقش هایی با گل‌های رنگارنگ هستند. موارد کاربرد  چینتس در  دکوراسیون داخلی در مبلمان سبک، روکش و سایر موارد تزیینی است. (جلای چینتس به این دلیل که در انتها آن را پرداخت می کنند و یک لایه صمغ گیاهی روی آن می کشند  و آن را براق می کنند.

الیاف چینتز

 چینتز

متقال و پارچه بادبان (canvas and sailcloth):
در این دو نوع پارچه که شباهت زیادی به هم دارند، بافت ساده و ابتدایی ،  ویژگی اصلی آن به شمار می‌رود. روش بافت ساده این پارچه عبارت است از یک نخ رو ،  یک نخ زیر.  متقال ، نمایانگر نوع سنگین وزن این بافت است و پارچه بادبان، نشان دهنده نوع سبک آن است. پارچه دیگری که در این دایره پارچه وجود دارد ، داک می باشد که وزن آن میانه است. انواع مختلف از الیاف پنبه یا کتان ، بادوام است و برای کاربردهای سنگین ساخته می‌شوند و گستره وسیعی از رنگ‌ها را دربر می‌گیرند. کاربرد این پارچه ها  در روکش مبلمان و پوشش پنجره است. گاه نیز از این پارچه ها  برای استفاده در فضای بیرونی استفاده می کنند. گاه نیز بر روی این پارچه ها نقش های  ویژه‌ای کار می‌شود، برای مثال ممکن است هنگام بافت بر آنها نقش راه‌راه عریض انداخته شود.

پارچه متقال

مخمل کبریتی (corduroy):
رنده‌های شاخص مخمل کبریتی از طریق پرزهایی ایجاد می‌شود که بالاتر از سطح پارچه قرار می گیرد، سپس قیچی می‌خورند. پارچه مخمل کبریتی ، پارچه‌ای با دوام است و در دکوراسیون داخلی منزل برای مبلمان، روکش، انواع پرده، روتختی و پوشش دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخمل کبریتی

دمسک (damask):
در پارچه دمسک ، دو نوع  بافت ابتدایی با هم ادغام  می‌شوند تا یک نقش غیربرجسته خلق شود. برای نمونه برگی که با بافت ساده ایجاد شده است روی زمینه جلاداری که بافت ساتن دارد قرار می‌گیرد. این پارچه کاملا دورو است و در وزن ‌های مختلف بافته می‌شود.

پارچه دمسک

 دمسک

فی (faille):
فی یکی از انواع لطیف خانواده ی بافت رنده‌ای  است. در این پارچه ، ۳۶ رنده ظریف در ۵۴/۲ سانتی‌متر بافته می‌شود. به همین دلیل ،  فی ، پارچه‌ای توپر با جلایی مختصر است. پارچه ی فی را می توانید برای پرده و والان در نظر داشته باشید.

شنیل (chenille):
سطح پارچه ی شنیل،  نرم و پرزدار است. شنیل در حال حاضر به عنوان پارچه‌ای برای ایجاد راحتی عرضه می‌شود و دوباره به عنوان روکش مبل و نوار تزیینی مقبول واقع شده و محبوبیت کسب کرده است. شنیل با نخ مخصوصی که پیچ می‌خورد بافته می‌شود ، سپس سطح آن قیچی می‌خورد تا پرزدار شود.

پارچه شنیل

شنیل

  الیاف شنیل

فلیم استیچ (flame stitch):
فلیم استیچ نوعی گوبلن محسوب می‌شود که ویژگی آن نقش شعله آتش آن است. این پارچه به صورت تک‌رنگ بافته شود ولی در اغلب موارد چند رنگ است. طرح قدیمی و دیرپای فلیم استیچ، برای طراحی در دکوراسیون سنتی بسیار مناسب است و جذابیت خاصی است.

flame

 پارچه فلیم

دابی (dobby):
دابی از خانواده پارچه‌هایی است که مونیف برجسته کوچکی دارند و دارای شکل هندسی هستند. جنس این پارچه ، نخی یا کتانی است. دابی در روکش، پرده و سایر آویزهای پارچه‌ای به کار می‌رود.

دابی

خالدار سوئیسی (dotted Swiss):
پارچه ی خالدار سوئیسی نوعی پارچه نخی نازک و تور مانند است که نقش های  خالدار ریز روی آن  بر سطح پارچه گلدوزی می‌شود یا با پرداخت شیمیایی پدید می‌آید.  خالدار سوئیسی یکی از چند نوع پارچه توری است که در تابستان کاربرد دارد و در  طراحی داخلی برای پنجره‌هایی کاربرد دارد و مناسب است که  باید نور را عبور بدهند .

پارچه خالدار سوئیسی
پارچه خالدار

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *