طراحی خانه با کاغذ دیواری

طراحی خانه با کاغذ دیواری

همه می دانند که طراحی خانه با کاغذ دیواری می تواند فضا را سرزنده کند اما حقیقت این است که ویژگی های دیگری هم دارد. بسته به طرح یا مواد سازنده آن، کاغذ دیواری روی درک ما از وسعت مکان، درجات نور، موج و حرکت تاثیر گذاشته و به نوعی انسجام یا انزوا در اتاق ایجاد می کند.

۱-تغییر حس وسعت فضا.

برخلاف سطح صاف و رنگ شده، برخی کاغذ دیواری ها اجزای فضایی دارند که یک اتاق را بزرگ تر یا کوچک تر نشان می دهد. طراحی خانه با کاغذ دیواری های تصویر دار به استفاده از پرسپکتیو هنری تکیه دارند. اجسام نزدیک بزرگ تر هستند و تیره تر. دورتر که بشود، اندازه و ارزش آن ها کمتر می شود، شاید هم روشن تر. تصویر جنگلی کاغذ دیواری که در دکوراسیون اتاق خواب زیر می بینید، دیوار را بسیار وسیع تر از چیزی که هست نشان می دهد.

کاغذدیواری
اگر طرح کاغذ حجم دار باشد، با سایه انداختن هم می تواند فضا را بزرگ تر کند. سایه دادن به یک جسم، آن را ۳ بعدی کرده و این طرح شبکه ای ضخیم تر به نظر می رسد. سطح صاف پشت طرح می تواند آسمان یا هوا باشد که به پشت طرح وسعت و فضا بدهد.

طراحی خانه با کاغذ دیواری سه بعدی

همه کاغذدیواری ها اتاق را بزرگ تر نشان نمی دهند. اگر تصویر حاوی پشت زمینه یا فضای خنثی نباشد و تصویر بزرگ باشد، فضا دنج و کوچک به نظر می رسد. اگر در اتاق مناسب که به دنبال فضای دنج یا حرکتی شجاعانه هستید این کار را انجام بدهید نتیجه خوبی خواهد داشت. اما اگر چنین هدفی ندارید، نبود تعادل بین فضای مثبت و منفی در تصویر کاغذ، برای بعضی افراد حس خفگی ایجاد می کند. در دستشویی که در زیر می بینید، کاغذ دیواری با طرح برگ های نخل بزرگ و رقصان، کاری کرده که حس کنیم این اتاق بخشی از یک جنگل استوایی و متراکم است.

طراحی خانه با کاغذ دیواری

۲- ایجاد حس حرکت.

هزاران طرح کاغذدیواری مختلف وجود دارد، اما موارد پویا و جنبان، حس حرکت منتقل می کنند. یکی از المان های هنری خط است، خطوط مورب به جای حس سکون و آرامش، حس جنبش و حرکت منتقل می کنند. طرح هایی که خطوط مورب دارند، مثل کاغذدیواری این اتاق خواب، فضا را سرزنده و فعال نشان می دهند، مثل زاویه یک هواپیمای در حال اوج گرفتن.

دیزاین خانه با کاغذ دیواری

طراحی خانه با کاغذ دیواری هایی که طرح به هم ریخته و غیر متوازن دارند هم انرژی خاصی انتقال می دهند، انرژی که در طرح های پر از تکرار و وضوح به چشم نمی خورد. ماهی قرمزهایی که به طور گاه و بیگاه در طرح زیر قرار گرفته اند، طوری وانمود می کنند که انگار هر لحظه با یک صدای فش فش تغییر مسیر می دهند.

طراحی خانه با کاغذ دیواری

گذشته از طرح های مورب و غیر متوازن، این کاغذدیواری گرافیکی، اوهام تصویری دایره هایی را ایجاد می کند که از دیوار بیرون می زنند. چنین طرح های شجاعانه و پیچیده ای برای طراحی داخلی فضاهای مینیمال و خلوت مناسب است.

طراحی داخلی خانه با کاغذ دیواری

۳ – اجزای معماری را برجسته یا مخفی کنید.

اشکال منحنی مثل طرح گل و برگ، نوعی ملایمت و لطافت به وجود می آورند که خطوط تیز را خنثی کرده و در محیط ایجاد آرامش می کنند. به طور مثال طرح برگ کاغذ دیواری زیر، با ایجاد خطوط شاخ و برگی که همه نقاط را محاصره کرده، زوایای تیز بین دیوار و سقف را مخفی می کند. البته پالت روشن این کاغذ هم به این امر کمک می کند.

طراحی خانه با کاغذ دیواری

راه راه افقی ابزار محبوب من برای ایجاد اوهامی عرضی است، مثل نمونه ای که در زیر می بینید. طراحی خانه با کاغذ دیواری راه راه های افقی که دور تا دور پارامتر گشته، چشم انسان را از مرز صفحه فراتر برده و اتاق را عریض تر از چیزی که هست نشان می دهد.

طراحی خانه با کاغذ دیواری

در نقطه مقابل این طیف، کاغذ دیواری هایی وجود دارند که می توانند روی برخی جزئیات و ویژگی های معماری تاکید کنند. یا صورتی از معماری که اصلا وجود ندارد بسازند. طراحی خانه با کاغذ دیواری با طرح شبکه ای در اتاق پرنور زیر می بینید، نه تنها روی ارتفاع سقف زاویه دار آن تاکید می کند، بلکه نشان می دهد که از لحاظ فیزیکی از آن حمایت می کند.

دکوراسیون خانه با کاغذ دیواری

۴- درجه روشنایی را تغییر بدهید.

به احتمال قوی اتاق کم نوری در خانه شما وجود دارد. در بعضی فضاها منبع انرژی، پنجره یا چراغ وجود ندارد. یکی از حقه های دکوراسیون داخلی برای افزایش نور محیط، نصب آینه در اتاق است. اما آینه هم محدودیت های اندازه و محل نصب دارد، همچنین در برخی فضاها دیدن تصویر فرد در آینه جالب نیست. طراحی خانه با کاغذ دیواری براق می تواند در افزایش نور محیط کمک کرده و طرحی چشمگیر هم به همراه داشته باشد. کاغذدیواری براق و شبکه ای که در دستشویی کم نور و باریک زیر می بینید، دیوار پشت آن را روشن کرده.

از طرفی دیگر، بعضی اتاق ها به حدی نور دارند که هویت خود را از دست می دهند. یک کاغذدیواری پر از ازدحام مثلنمونه زیر، روی سطح خود فیبرهای مخمل نمایی دارد که طرحی چشمگیر و منحصر به فرد ایجاد می کند و نور را به خود جذب می کند، چیزی که با رنگ به دست نمی آید.

طراحی خانه با کاغذ دیواری

۵- فضا را متحد یا منزوی کنید.

تصویر کاغذدیواری چشم انسان را در سراسر اتاق می چرخاند، از طرحی به طرح دیگر. اگر یک کاغذدیواری روی هر ۴ دیوار نصب شود، این تجربه تداوم پیدا می کند. فضای کل اتاق یکدست و متحد می شود. طرح گل دار کاغذ دیواری، نقش رنگ و طرح تزئینی فرعی در دکوراسیون اتاق خواب زیر را ایفا می کند. نقاط صورتی و مشکی عمیق وسایل اتاق به طرح کاغذ دیواری گل دار متصل است. اگر کاغذ دیواری وجود نداشت، این اجزا هیچ جذابیتی نداشتند.

دیزاین خانه با کاغذ دیواری

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *