طراحی اتاق نوجوان

1

نوجوانان معمولا تعریفی قاطع از مواردی که دوست دارند و دوست ندارند، بیان می کنند اما این علایق بسیار زودگذر است و خیلی زود تغییر می کند. با توجه به این امر کاملا طبیعی است هنگامی که می خواهید رنگ ها را به دکوراسیون اتاق نوجوان تان وارد کنید، رنگ های مورد علاقه او را به وسیله عناصری در دکوراسیون استفاده کنید که تعویض آنها سخت و گران نباشد.

4

3

برای مثال، رنگ های جسورانه و جدید را در قالب کلاهک آباژور ، روتختی یا پوستر های دیواری در دکوراسیون استفاده کنید و عناصر سنگین و گرانقیمت مانند تخت خواب و کمد لباس نوجوان را ترجیحا با رنگی خنثی در نظر بگیرید که هم با گذشت زمان زیاد خسته کننده نشود و هم با رنگ های متنوعی که قرار است در فضا استفاده شود به راحتی هماهنگ شود. زمانی که به انتخاب رنگ اصلی و غالب دکوراسیون فرزند نوجوانتان می پردازید، سعی کنید با ترکیب الگوها و طرحهای مختلف با بافت های متنوع بر جذابیت بصری دکوراسیون داخلی اتاق بیافزایید. به ذهن بسپارید رنگ اصلی دکوراسیون به صورت دقیق کار دشواریست بنابراین زمانی که به خرید دکوراسیون اتاق نوجوان میروید و هنگام بازسازی اتاق، حتما الگوها و رنگ های مد نظر نوجوان را با خود ببرید تا بتوانید راحتتر انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

اتاق نقلی و روشن، حال و هوایی خاطره‌ساز، مبلمان های قابل استفاده، تمام این ها  همواره برای جوانان دلپذیر است ولی این گونه فضاهای خاص باید مکان‌هایی متناسب با نیازها و فعالیت‌های کودکان و نوجوانان  باشند. یک قصر و یک موزه با آثار عتیقه ، به درد کودکان و نوجوانان نمی‌خورد و برای دکوراسیون اتاق آن ها مناسب نیست. برای دکوراسیون اتاق کودکان و نوجوانان مبلمانی کاربردی، با دوام و قابل انعطاف در نظر بگیرید و در اتاقشان بچینید، مبلمانی که با تغییرات سنی آنها همچنان قابل استفاده باشد. برای اتاق کودک همیشه رنگ بدون سرب به کار برید. اتاق کودکان و نوجوانان  تنها  محل خواب آن ها نیست و باید به گونه‌ای طراحی شود که در حکم قلمرویی استثنایی را برایشان داشته باشد و قوه تخیل و خلاقیت آن ها را برانگیزد و همچنین آن ها را به بازی تشویق کند؛ بنابراین هنگام طراحی کردن اتاق کودکان، تخیلتان را به پرواز درآورید. در طراحی اتاق کوک و نوجوانتان ، نکاتی را در نظر داشته باشید :
اینکه فرزند دلبند شما به چه چیزهایی علاقه دارد . اینکه به کتاب خواندن و مطالعه علاقه دارد یا عاشق موسیقی است ؟ اینکه به جمع آوری اشیاء خاصی علاقه مند است یا ورزش خاصی را دنبال می کند ؟ آیا نبوغ خاصی در کامپیوتر و برنامه های کامپیوتری دارد یا خیال رسیدن به وادی هنرمندی در سر می پروراند ؟ آیا در اتاق او محلی راحت برای دور هم جمع شدن با دوستان، انجام کاردستی، بازی و پرداختن به فعالیت‌های شخصی وجود دارد؟ توجه به اینکه رنگ‌های مورد علاقه او  چه رنگی است و شخصیت‌های داستانی محبوبش چه شخصیت هایی هستند؟
علاه بر این می توانید از ذوق و علاقه فرزندتان استقبال کنید و با دعوت از او به مشارکت در امر دکوراسیون اتاقش، فضایی دلچسب و دلنشین بر مبنای قریحه او خلق کنید. از آنجا که به هم ریختگی، ریخت و پاش و نامرتبی و خرابی ناشی از فعالیت، بازی و شیطنت کودکتان در اتاق خوابش غیرقابل اجتناب است، قاعده را بر انتخاب مبلمانی ایمن، محکم و راحت بگذارید.
اگر فرزندتان سنین کودکی را پشت سر می گذارد، می‌توانید، محض سرگرمی و تفریح او، اتاقش را با نقاشی‌های دیواری- از جمله موضوع‌های برگرفته از کتاب‌های قصه‌اش- به سرزمینی افسانه‌ای مبدل کنید، یا روی سقف، آسمانی پر از ابرهای پنبه‌ای یا کهکشانی پر از ستاره بکشید. می‌توانید یکی از دیوارها را با تخته سیاه بزرگی بپوشانید یا بر آن دیوار رنگ مخصوص تخته سیاه بزنید و بگذارید هنرمند در حال شکوفایی شما اثر هنری خود را بر آن خلق کند.
کودکان ذاتا علاقمند به گردآوری و کلکسیون داری  هستند و اصولا اتاقشان پر از خرده‌ریزهایی است که در نظر آنها قدر و ارزش زیادی دارد که می‌تواند یک المان بسیار قوی برای دکوراسیون اتاقشان به شمار آید، البته به این شرط که جای کافی برای نگهداری آنها داشته باشند. یک جعبه اعلانات بزرگ، یا دیواری پوشیده از تخته‌ای که پونز در آن فرو برود یا از جنس چوب پنبه باشد، برای چسباندن اشیاء گردآوری شده مانند نقاشی و پوستر مناسب است. تاقچه‌های بدون در با اندازه قابل تنظیم برای نگهداری اسباب‌بازی، ماکت ماشین و هواپیما، کتاب، وسایل ورزشی، لوازم صوتی تصویری و لوازم نقاشی، مکان‌های قابل دسترسی و مناسبی برای لذت بردن فرزندان دلبندتان است. کاری که کودکان را باید به انجام آن تشویق کرد، جمع‌آوری و نمایش عکس‌های خانوادگی است، از عکس‌های دوران جوانی پدر و مادر و والدین گرفته تا عکس‌های دوران کودکی خود و دوستانشان، از کودکستان تا دوران دانشگاه ، چراکه این گونه، روزهای شیرین زندگی شان در ذهنشان ثبت می شود . تقویت این احساس باعث اهمیت دادن به والدین ، اقوام و دوستان در دوران رشد و بلوغ آنها می‌شود و حس مهربانی را در آنها تقویت می‌کند. مثلا کودکان می‌توانند با استفاده از همان صفحه چوب پنبه‌ای و پونز، به سلیقه خود نمایشگاه عکسی برای بزرگ‌ترها ترتیب دهند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *