رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

در منشور رنگی، سه طیف گرم، سرد و خنثی وجود دارد که جزء رنگ‌های اصلی محسوب می‌شوند و رنگ‌های دیگر در طبیعت ترکیبی از این رنگ‌ها هستند که  اگردر دایره رنگی گرم ترکیب شوند متمایل به گرم و اگر در دایره رنگی سرد قرار بگیرند، متمایل به سرد می‌شوند. رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در منشور رنگ‌ها، جزء رنگ‌های گرم و سبز، آبی و نقره‌ای جز رنگ‌های سرد به حساب می‌آیند. رنگ‌های گرم خاصیت انرژی‌ زایی، بالا بردن متابولیسم بدن، ایجاد هیجان و گرما و تشدید احساسات را دارند. رنگ‌های سرد خاصیت آرامش بخشی و پایین آوردن متابولیسم بدن و کم کردن استرس و هیجان را دارند. معایب رنگ‌های گرم در این است که اگر  به تنهایی به کار رود، اثری پرفشار، استرس زا و خسته‌کننده را به همراه دارد و معایب رنگ‌های سرد به تنهایی، ایجاد سردی زیاد، افسردگی و کسالت است. ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌های مناسب و هم‌خوان، اثر خنثی‌بخشی و در نمای داخلی منزل اثری لذت‌بخش و آرامش‌دهنده دارد. هر یک از رنگ‌ها در پیرامون ما، نقش و تاثیری خاص بر رفتار و حالات ما ایفا می‌کنند. هر یک از رنگ‌ها معنا و مفهومی دارند و انتخاب آن‌ها نمایانگر شخصیتی منحصر و درونی از افراد است و ترکیب آن‌ها با یکدیگر می‌تواند فضایی خاص در دکوراسیون داخلی بیافریند. ترکیب رنگ‌های گرم و سرد می‌تواند فضایی دلچسب و چشم‌نواز ایجاد کند. ترکیب رنگ‌های آبی فیروزه‌ای با رنگ شکلاتی، بژ یا قهوه‌ای، ترکیبی خیره‌کننده و بی‌نظیر در دکوراسیون داخلی است. ترکیب رنگ آبی جوهری با طوسی، رنگی شیک و سنگین است. ترکیب رنگ نارنجی و رنگ سبز، فضایی شاد، مهیج، چشم‌نواز و جیغ را خلق می‌کند. ترکیب بنفش با سفید، لیمویی یا نباتی، ترکیبی خاص و دلپذیر است. ترکیب قرمز و سفید یا قرمز و مشکی، ترکیبی با ابهت ، محکم و بی‌نظیر است. ترکیب صورتی و طوسی یا صورتی و قرمز یا صورتی و سفید، ترکیبی دل‌انگیز، روح‌نواز و ظریف است. ترکیب آبی و سبز با برجستگی‌هایی به رنگ قرمز، ترکیبی آرام‌بخش و مهیج است . ترکیب سفید و سیاه، ترکیبی شیک و خارق‌العاده بوده و وقاری خاص به دکوراسیون منزل  می‌بخشد.

ترکیب رنگ

ترکیب رنگ 1
حلقه‌های رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ، گیج کننده و اغوا کنندۀ  بزرگی است و شما می‌توانید با استفاده از ته رنگ‌ها ، ته مایه ها  و تکنیک‌های صحیح در دکوراسیون داخلی منزل ، منظره ها را خلق کنید . شما با استفاده از حربه رنگ در طراحی داخلی می‌توانید یک اتاق بد نما  را با کمترین هزینه ، دچار تغییر و تحول کنید یا فضایی را با استفاده از اثرهای ویژه به یک محیط و حریم شخصی تبدیل کنید. رنگ موجب می‌شود سطوح و اثاثیه ، نزدیک تر یا دورتر  به نظر برسند؛ از این رو قبل از هر چیز، نکته های مثبت و منفی اتاقتان را مشخص کنید سپس تصمیم بگیرید کدام عناصر باید برجسته و کدام عناصر باید پنهان شوند. در مطلب زیر،  چند پیشنهاد قابل درک در خصوص استفاده از رنگ ها ارائه می دهیم که می توانید به وسیلۀ آن طرح های سحرآمیز و خیره کننده ای خلق کنید:
-پشنهادی که برای افزایش فضا و بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق های کوچک در دکوراسیون داخلی  می توان ارائه داد عبارت است از هماهنگ کردن و یکدست کردن  دیوارها و سقف با چرخش رنگ سفید یا رنگ روشن. ته‌رنگ روشن را با فرش دارای رنگ خنثی ضعیف یا چوب رنگ شده یا چوب زنگ‌زدایی شده، به کف اتاق انتقال دهید.
– در خصوص اتاق های  بیش از حد بزرگ در طراحی داخلی می توانید خالی بودن و مقیاس بزرگ  را با ترکیب غنی رنگ‌های تیره یا گرم تعدیل کنید. با رنگ آمیزی یک رنگ گرم پشت زمینه بر سقف، این اثر را به بالاترین مقدار برسانید. برای پنجره‌ها  نیز از رنگ استفاده کنید و فرش و پارچه مبلی را با  بافتی انتخاب کنید که نور بیشتری را به جذب می‌کند و به این ترتیب، تیره‌تر به نظر می‌آیند.
-در طراحی دکوراسیون منزل ، اتاق های باریک و دراز را با رنگ کردن دیوارها با رنگ‌های پیش‌آ و پس‌رو ، مربعی کنید ؛ برای مثال ، دیوارهای انتهایی کوتاه را به رنگ تیره و گرم نقاشی کنید  تا جلوتر به چشم بیایند و به دیوارهای جانبی دراز، رنگ سفید یا روشن بزنید تا کم‌اهمیت‌تر به نظر برسند. در راهروهای دراز و باریک از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا کمبود روشنایی، جبران شود.
-سقف‌هایی را که بیش از حد ارتفاع دارند به رنگ های گرم و نیمه گرمی چون  قهوه‌ای یا آبی تیره رنگ آمیزی کنید تا ارتفاع آن متعادل جلوه کند. این نوع نقاشی، سقف را تا خط دید شما پایین می‌آورد. با ادامه دادن رنگ تیره به طرف پایین دیوار، تا محل قابل یا یک خط طبیعی جداساز، اثر نقاشی را تشدید کنید.
-سقفی را که بیش از حد کوتاه است با استفاده از یک رنگ روشن،  مانند سفید یا ته رنگ روشن، بلندتر جلوه دهید.
– در  طراحی داخی ، با سحر و جادوی دنیای رنگ ها، عیب ها و نقص های اتاق را پوشش دهید . اگر دیوار با درگاهی، پنجره یا شکاف‌ها و برآمدگی‌های مختلف ، شکسته شده و بدنما شده است، این سطوح را با زدن رنگ سفید یا روشن بر چهارچوب‌ها و همه آنها، بپوشانید. با هم رنگ کردن قسمت‌های نازیبا (مانند محل یک شومینه قدیمی)، آنها را نامرئی کنید.  ته رنگ تیره برای سطوح ناهموار دیوارها یک پوشش کامل به شما می آید.
-با تاکید بر جزئیات معماری مانند چوبکاری، روکش چوبی زدن یا موجدار کردن با رنگ سفید ، در برابر دیوارهای دارای ته‌رنگ گرم، کیفیت اتاق را افزایش دهید.
-با الگوسازی یا پرداختکاری ظریف، مانند نقاشی اسفنجی یا شانه‌ای، نگاهی  هنری به طراحی دیوارها داشته باشید. می‌توانید با نقاشی سه‌بعدی که چشم را فریب  می دهد .برای خوش نما شدن دیوارها از حاشیه‌های برجسته و قالب‌گیری های تاجی شکل گچ‌بری شده استفاده کنید و این خلاقیت را تا کشیدن منظره به اندازه تمام یک دیوار پیش ببرید و اثرهای خاص و تازه ای خلق کنید.
-مبلمان نیز از تقویت رنگ سود می‌برد. پرداخت نهایی با رنگ و چاپ رنگی، و پارچه‌های دارای ته رنگ شاد می‌تواند یک اتاق پر از تکه‌های مختلف را خلق  و فضا را یکپارچه کند ؛ اما رنگی را  انتخاب کنید که بر طرح ، غالب  باشد.

دکوراسیون

تغییر دکور

نقش رنگ

نقش رنگ

    هماهنگی در دکور

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *