دکور فضای کوچک

راهکارهایی برای چیدمان منزل

نسخه شفابخشی که در دکوراسیون و طراحی داخلی می تواند به سرعت کارساز باشد و اتاق و مکانی را  که به عادت‌های دیرپا گرفتار شده است معالجه کند ، دگرگونی است. تنها با یک جابه‌جایی ساده در چیدمان منزل ، می‌توان چهره تازه‌ای به آن بخشید و امکان فراغت زندگی را بیشتر کرد ولی برای اتاقی که قرار است هم نیاز امروز را برآورد و هم راحتی و آسایش آینده را، درست‌تر این است که از همان ابتدای کار، به عامل انعطاف‌پذیری توجه خاص نشان دهید. برای چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاقی که قابلیت دگرگون شدن ندارد یا دست ما را در نوع روش چیدن بسته است ، می توان از مبلمان «مدولی» برای رفع مشکل استفاده کرد. مبلمان مدولی به صورت نشیمن‌های پارچه‌ای، قفسه‌های قابل نصب روی هم و قفسه‌های جاسازی شده در دیوار موجود است. این واحدها همه به شکل و اندازه‌ای طراحی شده‌اند که قابل نصب به یکدیگر و متناسب با هم باشند؛ بنابراین تغییر مجموعه‌های متنوعی که از این اجزاء می‌توان ساخت، کار آسانی است ولی قابلیت انعطاف مبلمان «مدولی» محدود به این نمی‌شود. مبلمان «مدولی» را می توان در سبک‌های متفاوتی  تهیه کرد: از سبک‌های امروزی با خطوط ساده و واضح که از محبوبیت بیشتری برخوردارند تا مجموعه‌های سنتی که ویژگی آنها چارچوب‌هایی با قوس‌های ملایم و حاشیه چوبی است. بعضی از انواع مبلمان «مدولی» از حیث اندازه کوچک‌تر از حد معمول ساخته می‌شوند تا بتوانند به راحتی در فضاهای فشرده قرار بگیرند. اگر شما زندگی محدودی دارید ، مبلمان دوکاره می تواند برای دکوراسیون فضاهای چند منظوره امروزی (اتاق نشیمن با امکان غذاخوری یا اتاق خوابی که در طول روز اتاق نشیمن یا دفتر کار یا محل سرگرمی و تماشای تلویزیون و گوش سپردن به موسیقی است)، انتخابی صحیح و عاقلانه به شمار آید. میزهای «تاشو» به طور معمول جلوی مبل اصلی قرار می‌گیرند و در مواقع لزوم، کار میز غذاخوری چند نفره را انجام دهند. صندلی اتاق نشیمن می‌تواند صندلی میز غذاخوری شود و مبل‌های تختخواب‌شو و تخت خواب‌های تاشوی دیواری مورفی می تواند  دکوراسیون فضای نشیمن را به سرعت  به محل خواب راحت  و آسوده ای تبدیل کنند. با دقت به مبلمان اتاق خود نظر بیندازید. شاید از آنچه فکر می‌کنید انعطاف‌پذیرتر و کارآمدتر باشد. کشف کنید که مبلمان شما چه کارایی دارد که از دید شما پنهان مانده است ، سپس به تغییر نقش هر یک از اجزای آن بپردازید. یک گنجه می‌تواند جای پنهان کردن وسایل صوتی-تصویری باشد. تختخواب می‌تواند لباس مبل راحتی به نظر برسد. صندوقچه‌ها ، چمدان‌ها و نیمکت‌ها می‌توانند کار میز قهوه‌خوری منحصر به فرد و خاصی را در دکوراسیون داخلی انجام دهند و جلوه ای متفاوت به طراحی داخلی شما ببخشند.  حتی میز کهنۀ آشپزخانه تان می تواند نقش یک میز کار بزرگ و تجملاتی را برای شما بازی کند.

رنگ در دکور

دکوراسیون کم فضا

در معماری داخلی ، با چیدمان هوشمندانه  اکسسوری ها و وسایل می‌توانید علاوه بر اینکه  شکل و روحی تازه به فضا می بخشید، بر عملکردهای اتاق نیز بیفزایید، حتی می توانید نامانوس بودن اتاق‌های نامتعارف را نیز متعارف کنید. مثالی می زنیم : برای بسیاری از خانه‌های امروزی که دارای فضای باز ، به هم پیوسته و دیوارهای پر از پنجره هستند  چیدمان مبل‌ها دور تا دور اتاق و  کنار دیوار ، اصلا مناسب ، زیرکانه و هوشمندانه نیست. در زیر چند ، نکاتی برای خلق کردن چهره‌ای امروزی و حل معضلات قدیمی اتاق‌ها ارایه می شود:
برای اتاق‌هایی که مساحت دیوارشان به دلیل وجود در و پنجره زیاد، محدود و کم است، از چیدمان مورب یا شناور استفاده کنید. چیدمان نزدیک به هم و دایره وار مبلمان، القاکننده فضای گفت‌وگو است، ضمن اینکه حول میدان نشیمن، فضای بیشتری آزاد می‌شود. در این فضای پیرامونی می‌شود کانون کوچک کار و سرگرمی نیز به وجود آورد یا فضا را به قفسه و کشو و غیره اختصاص داد. طریقه چیدمان به روش طرح آزاد و مبلمان «مدولی» ، طراحی داخلی به مراتب انعطاف‌ترپذیرتر و کاربردی‌تر است.
مبلمان را طوری بچینید که به وسیله ، تعریف‌های تازه ای به فضاها ببخشید و مسیر آمد و شد را تعیین یا تصحیح کنید. اگر در ورودی، مستقیم به اتاق نشیمن باز می‌شود، می‌توانید فضای ورودی تفکیک شده‌ای به وجود آورید؛ در یک طرف در ورودی مبلی را چنان قرار دهید که پشت آن به فضای ورودی باشد. به این ترتیب دیواری خیالی ساخته‌اید که حد فضای ورودی با آن مشخص شده است.

هماهنگی در دکور

دکور هماهنگ

برای اتاقی با تناسبات غیرمعقول، مانند اتاق‌های بزرگ، تاریک و غار مانند یا خیلی باریک و دراز، راه‌حل نهایی، تقسیم‌بندی آنها به چند فضا با شیوه صحیح چیدمان یا عناصر طراحی و برخی مبل‌های گرد است، یعنی به وجود آوردن گوشه‌های نقلی متعدد. برای این نوع مسایل در فضاهای بزرگ، بهترین راه حل، در نظر گرفتن حد و مرزهای بصری جهت مرکز فعالیت و گرد هم نشینی است. قرار دادن صندلی‌ها در جاهای درست و گذاشتن طبقات کتابخانه و اشیای تزیینی در گوشه‌های لازم و نصب آن روی دیوارهای اتاق. به این طریق شما فضاهای مختلفی را می‌توانید برای دکوراسیون منزل به وجود آورید؛ مانند: گوشه گپ و گفت‌وگو، سرگرمی‌ها، کار  یا فضای غذاخوری به وسیله یک قالی که محدودکننده فضایی خاص می‌شود. برای طراحی داخلی اتاق‌های بیش از حد بزرگ، راه‌حل این است که محل نشستن اصلی را دور از دیوارها قرار دهید و تقریبا به وسط اتاق منتقل کنید و فضا را به شکل جزیره ای ایجاد کنید. راه‌حل دیگر، چیدمان دیاگونال یا ۴۵ درجه است که در این حالت، فضا اهمیت بیشتری می‌یابد. برای وحدت بخشیدن به این فضاها که اجبارا دارای گوشه‌های متعدد هستند، رنگ‌های زمینه‌ها، یعنی دیوارها را حتما از تک رنگ یا طیف های نزدیک به هم انتخاب کنید. در دکوراسیون اتاق کوچک باریک ، انتخاب  رنگی شما باید از رنگ‌های خیلی روشن لبریز شده باشد و دکوری ها  و مبلمان با مقیاس کوچک تر و در رنگ های روشن انتخاب شود تا به وسعت فضا بیفزاید . در سالن‌های بزرگ، مبل‌های بزرگ و پر کننده  را  انتخاب کنید و بدون ترس و با فراغ بال، رنگ‌ها و الگوهای مورد علاقه‌تان را تکرار و سرتاسر سالن خود را با هماهنگی دیداری لبریز کنید.

دکوراسیون

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *