دکوراسیون منزل به سبک هندی

دکوراسیون منزل به سبک هندی

آیا شما از طرفداران زیبایی شناسی و هنر هندی هستید؟ آیا به دنبال راهی برای به کارگیری آن در دکوراسیون خانه تان می گردید؟ در این مقاله، با تعدادی از عناصر معمول در طراحی دکوراسیون منزل به سبک هندی و نحوه استفاده از آن ها آشنا می شوید.

۱-دکوراسیون منزل به سبک هندی با استفاده از رنگ، پارچه و موتیف
این سه مورد، بارزترین خصوصیات فرهنگ و هنر هندوستان هستند. تصور کنید که رومبلی یا رویه کوسن ها پارچه دستبافت باشد. به طور مثال می توانید از “خدی” استفاده کنید، یک پارچه هندی با طرح و بافت سنتی که توسط گاندی به عنوان نماد استقلال و خودکفایی هندوستان معرفی شد. یا از ابریشم مسی زیبای tasar استفاده کنید. پارچه های کتان ساده با طرح و نقش های کلاسیک و به یاد ماندنی، مثل گل و بته، برای پرده و ملحفه مناسب هستند. فراموش نکنید که بعضی اوقات تصمیم گیری بسیار سخت می شود، پس همه چیز را ساده برگزار کنید.

دکوراسیون منزل به سبک هندی
هیچ وسیله ای بیشتر از کرکره کنف هندی با حاشیه های رنگارنگ، ما را به یاد هند نمی اندازد چون در هر جای این کشور به چشم می خورد. این نوع پرده برای هر پنجره ای مناسب بوده و تا حد زیادی حال و هوای هند را به خانه شما می آورد.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک هندی
یکی دیگر از راه های رسیدن به دکوراسیون منزل به سبک هندی ، انتخاب رنگ هایی برای دیوارها است که طبیعی بودن یا طنین آن ها از هیچ چشمی مخفی نمی ماند، مخصوصا رنگ های آبی و قرمز. یک راه بهتر از این هم استفاده از کاغذ دیواری با طرح سنتی هندی است.
توصیه: ایجاد توازن بین طراحی کلی خانه و ویژگی هایی هنر هندی، کار راحتی نیست. اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید، یک تک عنصر اصلی را درمقابل باقی عناصر طراحی قرار دهید. به عنوان مثال می توانید یک میز عسلی چوب ساج هندی را در کنار مبل و صندلی هایتان بگذارید و شاهد تحول اتاق نشیمن خود باشید.


۲- دکوراسیون منزل به سبک هندی با استفاده از تابلوهای هنری
اگر یک تابلوی نقاشی یا عکس را در جای درستش قرار دهید، می بینید که معجزه می کند. می توانید به یک اثر هنری هندی با تمام مضامین و رنگ هایش اعتماد کنید.

سبک هندی در معماری داخلی
نقاشی های مینیاتوری مغول، آثار قابل توجهی هستند. نقاشی های کوچکی که تصاویر تاریخی از پادشاهان و ملکه ها را به نمایش می گذارند، این آثار معمولا زیر ذره بین رسم می شدند و موضوعاتی از قبیل هند و ایران و سبک های اسلامی دارند که متعلق به دوران مغول است (قرن ۱۶ الی ۱۹). آثار دیگری هم وجود دارد از جمله مدرسه بنگال معروف که در اوایل قرن ۲۰ و در دوران سلطنت بریتانیا شکل گرفت. تابلوهای هنری ابزار خوبی برای دکوراسیون منزل به سبک هندی در خانه شما هستند، از هنر قبیله ای هند گرفته تا آثار جدیدتر از هنرمندان این کشور. این آثار می توانند موضوع صحبت و بحث های جالب در میهمانی ها باشند.
توصیه: فرش کشمیر (یک مدل فرش که فقط توسط فرشبافان کشمیر تولید می شود) یا قالی dhurrie (یک قالی کوچک از جنس کنف هندی که با طرح های سنتی تزئین می شود) هم از صنایع دستی قدیمی هندوستان هستند. اگر این آثار را قاب کنید و از دیوار آویزان کنید، فضای داخل خانه تان به سرعت حال و هوای هند را به خود می گیرد.

دکوراسیون منزل به سبک هندی
۳- عناصر ساختاری
شاید دستکاری اسکلت بندی ساختمان همیشه ممکن نباشد، اما در هر شرایطی می توانید عناصر ساختاری مخصوصی به داخل و خارج ساختمان اضافه کنید. رد پای هنرمندان سنتی هندی در هر گوشه و کنار این کشور به چشم می خورد، از اماکن تاریخی گرفته تا خانه های روستایی و بخش های جدیدتر پایتخت. ستون های معابد، درب های چوبی حکاکی شده، سقف های مصنوعی یا سقف هایی با حکاکی های پیچیده، همگی بخش کوچکی از ویژگی های طراحی دکوراسیون منزل به سبک هندی هستند. در تمام مغازه های عتیقه فروشی فروخته می شوند اما محل نصب آن ها در داخل یا خارج خانه باید با دقت انتخاب شود. با این ابزار می توانید هم یک فضای هندی داشته باشید هم ظاهر کلی ساختمان خود را حفظ کنید.


۴- لوازم دکوری
وسایل دکوری، به محیط هویت داده و آن را از بی روحی نجات می دهند. کوزه های سفالی، مجسمه گانش (فیل مقدس)، مجسمه نیم تنه بودا و عتیقه های سنتی هندی در هر جایی از خانه قرار بگیرند، تنوع فرهنگی و هنری به همراه دارند.

توصیه: اگر از فانوس های شیشه ای رنگی و چراغ های سنتی این کشور در محوطه باز خانه استفاده کنید، یک فضای دنج و صمیمی به وجود می آورید.


یکی از معروف ترین صنایع دستی هندوستان، فرش و قالی های لوکس است. شاید استفاده از چنین فرشی در یک فضای مدرن به نظر اشتباه بیاید، اما اگر پالت رنگ و مبلمان اتاق با فرش مورد نظر هماهنگی کافی دارد ارزش ریسک کردن را دارد. اگر می خواهید عناصر سنتی را با موفقیت در فضای معاصر به کار ببرید، باید در حجم و جای استفاده از آن ها بسیار دقت کنید. نقاط قوت یک سبک جدید را با زیبایی شناسی مدل قبلی متوازن کنید تا به یک طراحی یکپارچه دست پیدا کنید.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *