انواع شکل پنجره ها

پنجره زاویه‌ای
در این نوع پنجره ، اگرچه هر پنجره را جداگانه ولی با طرحی واحد در نظر گرفته و برای آن  پرده نصب کرده اید و سطح آن را پوشانده اید ، دقت کنید کرکره‌های عمودی یا آویزها را در سمتی از پنجره جمع کنید که از زاویه دیوار دور است.

پنجره شاه نشین Bay Windows
پنجره شاه‌نشین نیز مانند پنجره زاویه‌ای، پوششی جداگانه ولی هم‌سان می‌طلبد؛ مانند پنجره‌هایی که کنار هم و در یک ردیف قرار گرفته‌اند. در مورد پنجره های  شاه‌نشین نیز بسته به اینکه می‌خواهید چه حال و هوایی در دکوراسیون داخلی  ایجاد کنید ، راه‌حل‌های گوناگونی وجود دارد. برای اینکه پنجره ساده و منظم به نظر برسد از سایبان ساده یا کرکره ای استفاده کنید. می‌توانید در حاشیه سایبان ساده یا کرکره پارچه‌ای را به کار ببرید- از جمله گلوبند یا والانی با بالون‌های پف‌دار،  تا چشم ها از رنگ و ملایمتی که به این ترتیب حاصل می‌شود، لذت ببرد. اگر می‌خواهید اتاقی با جلوۀ رسمی‌تر داشته باشید،  مقابل پنجره شاه‌نشین ، پرده آویزان کنید.

پنجره شاه نشین

پنجره با در کشویی Sliding Windows
پنجره با در کشویی موقعیتی منحصر به فرد در امر آرایش در اختیار شما قرار می‌دهد. چون پنجره‌ها دردار هستند، پوشش آنها نباید مانع باز و بسته شدن بشود. از طرف دیگر، چون پنجره هستند، به هر حال برای ارتقای شکل ظاهری و همچنین جهت ایجاد خلوت و مهار نور نیاز به پوشش دارند. همچنین چون شیشه، عایق گرمایی خوبی نیست، باید راه‌حلی انتخاب کنید که ملاحظات صرف‌جویانه در آن به کار رفته باشد. انواع مختلف کرکره، سایبان پارچه‌ای، پرده و آویز از هر نوع و پانل‌های کشویی همه، گزینه‌های قابل طرحی برای پنجره‌های کشویی به شمار می‌روند.

پنجره سیلدینگ

پنجره نزدیک به سقف High Windows
بسیاری از اتاق‌های خواب و اتاق‌های زیرزمینی دارای پنجره های  بلند یا کوتاه ، نزدیک به سقف هستند. برای پوشاندن این نوع پنجره ها به بهترین شکل، عناصر موجود در  دکوراسیون اتاق را در نظر بگیرید، برای مثال اگر جزیی از مبلمان زیر پنجره قرار گرفته است، در این صورت پوشش‌های هم‌اندازه با ابعاد پنجره، یعنی شاتر، سایبان، یا کرکره، مناسب تر است؛ زیرا به مبلمان اتاق گیر نمی‌کند. اگر اتاق با عناصر افقی (تختخواب، میز کار، گنجه کشویی) طراحی شده است، پس باید از پوشش عمودی تمام قد استفاده شود تا تنوع دیداری بیشتری به وجود آورد.

پنجره نزدیک به سقف سقف up-qpr

پنجره کیس منت Csement windows
پنجره کیس منت معمولا به بیرون می‌چرخد و پوشش آن، مشابه پوشش پنجره معمولی طراحی می‌شود. تنها یک نکته ویژه درباره این نوع پنجره باید در نظر گرفت و آن اینکه پوشش انتخابی شما باید خارج از چارچوب نصب شود تا وقتی آویزان است اجرا و اتصالات حرکت دهنده پنجره را بپوشاند. برای پنجره‌هایی که به داخل اتاق باز می‌شوند، پوششی مورد نیاز است که جلوی باز شدن پنجره را نگیرد. پرده یا کرکره را روی هر شیشه، جداگانه نصب کنید، یا سایبان و کرکره را بالاتر از قاب اصلی نصب کنید تا با کشیده شدن به بالا کاملا از سر راه پنجره کنار روند.

پنجره

پنجره فرانسوی French windows
پنجره فرانسوی از نظر معماری در دکوراسیون داخلی نوعی  ارزش به شمار می‌آید، اما از لحاظ انتخاب پوشش می‌تواند مشکل ساز باشد، چراکه هم مشکل آن دسته از پنجره‌های کیس‌منتی را دارد که به داخل اتاق می‌چرخند و هم دشواری پنجره‌هایی را که در کشویی دارند. حال راه حل این است که  به سبک‌هایی رو آورید که زیبایی و ویژگی معماری پنجره را نمی‌پوشانند، از جمله کرکره یا سایبان را روی هر بخش پنجره، جداگانه نصب کنید. اگر سبک اتاق‌آرایی اجازه پوشش‌های لخت و شل را می‌دهد، از پانل‌های تهیه شده از نور زینتی که با کمک بخیه‌های عمودی در چند نقطه بالا کشیده می‌شوند استفاده کنید  یا از پرده‌هایی که جداگانه روی هر قاب نصب و با کمربند جمع می‌شوند و کنار می‌روند انتخاب کنید. فقط دقت داشته باشید که دو سر چوب پرده باید از قاب پنجره بیرون بزند تا پرده هنگام جمع شدن در دو سوی پنجره از آن فاصله داشته باشد و با باز و بسته شدن آن تداخل نکند.

پنجره1

پنجره سبک پالادیان Palladian
نوعی پنجره که با طرح غیر متعارف از دیرباز برای ایجاد تنوع و سرزندگی در طراحی فضای داخلی خانه به کار می‌رفته ، این نوع پنجره بوده است. این پدیده، هم در معماری سنتی یافت می‌شود و هم در بناهایی که آخرین ابتکارهای معماری در آنها به چشم می‌خورد. حقه ای که در پوشش این نوع پنجره باید به کار بست، همراهی با انحنای بخش متحرک و حرکت در امتداد زاویه‌های آن است. در جایی که پنجره نباید از بیرون دید داشته باشد یا باید شدت نور مهار شود، استفاده از سایبان‌ها یا کرکره‌های هم شکل با طرح پنجره، یا حتی تیغه‌های افقی مهار شده از بالا می‌تواند مشکل را حل کند بدون آنکه به شکل پنجره ایرادی وارد کند.

پنجره 1 پالادین

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *