بازسازی آپارتمان های مسکونی , اداری , تجاری

“در هنگام بازسازی آپارتمان از چه مصالحی استفاده کنیم ؟”

معمولا موقع انتخاب کاشی زمان بازسازی آپارتمان پروژه های جدید، نمونه های فروشی را به مشتری ها نشان می دهم تا از بین آن ها انتخاب کنند. اما اخیرا در بعضی پروژه ها همراه با مشتری به این نمایشگاه های فروشی رفتیم چون مشتری ها کاشی هایی در ابعاد ۶۰×۱۲۰ سانتیمتری می خواستند که در ماشین کوچک من جا نمی شود. شاید وقتش رسیده یک ون خانوادگی بخرم! کاشی های بزرگ معمولا در ساختمان های تجاری مثل رستوران و هتل استفاده می شود اما به تازگی از این مرز گذشته و در ساختمان های مسکونی هم نصب می شود. به لطف بزرگی و کمترین میزان خط دوغاب آن ها، ظاهری یکدست و فضایی بزرگ ایجاد می کنند که به خانه شما جلوه ای تازه می دهد. همچنین دوغاب کمتری برای نظافت وجود دارد.

بازسازی آپارتمان

کاشی بزرگ دقیقا چیست؟

این کاشی ها جلوه هنری مدرن، صاف و یکدستی دارند اما در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی هم قابل استفاده هستند. جنس های مختلفی مثل سنگ طبیعی، شیشه و چینی دارند. به لطف پیشرفت در صنعت چاپ دیجیتال، کاشی های چینی را می توان با نمای سنگ طبیعی، بتن، فلز، چوب یا حتی پارچه تولید کرد. قابل نصب روی زمین و دیوار است. اگر روی دیوار نصب شوند، بادوام تر از کاغذدیواری یا رنگ هستند. دیگر نیازی نیست نگران رنگ آمیزی دوباره دیوار یا کثیفی کاغذدیواری باشید، فقط یک کاشی است که می توانید روی آن دستمال بکشید. اگر یک ضلع کاشی از ۴۰ سانتیمتر بیشتر باشد بزرگ محسوب می شود. در گذشته کاشی های مستطیلی ۶۰×۳۰ سانتیمتری محبوب ترین کاشی های بزرگ بودند. اما امروزه این ابعاد به ۴۵×۹۰ سانتیمتر تغییر کرده. البته به کمک تکنولوژی جدید کاشی هایی با ابعاد ۱۵۰×۳۰۰ سانتیمتری هم تولید می شود.
موارد قابل توجه : مزیت استفاده از کاشی بزرگ کاهش انقطاع تصویری است، نکته ای که برای صاحبان خانه اهمیت زیادی دارد. همچنین نصب این کاشی ها به معنی خطوط کمتر لای کاشی ها است، یعنی دوغاب کمتر، و در نهایت یعنی نظافت دوغاب کمتر، که به نظر من یعنی خوشحالی!!
نکته دیگری که در زمان بازسازی آپارتمان خود و هنگام خرید این کاشی ها باید به یاد داشته باشید این است که نصب آن ها هزینه بیشتری دارد. اولین علت آن، اندازه محفظه های جابجایی کاشی هاست، هنگام جابجایی باید توجه و دقت خاصی به آن ها شود تا کمترین میزان شکستگی را داشته باشید. همچنین حمل دستی و حتی نصب هر کاشی هم احتمالا نیاز به ۲ کارگر دارد که به معنی دستمزد بیشتر برای کارگر است. نکته بعدی مسطح بودن دیوار یا زمینی است که قرار است کاشی شود. به ازای هر ۳۰ سانتیمتر نصب کاشی، حداکثر ۳ میلیمتر ناصافی قابل قبول است. اگر بیش از این حد باشد چیزی شبیه چاله رخ می دهد، یعنی لبه یک کاشی از کاشی مجاور مرتفع تر است که نتیجه آن یک سطح ناصاف و نامتوازن است. پس قبل از تصمیم گیری درباره نصب این کاشی ها، از پیمانکار خود بخواهید شرایط مساعد نصب آن ها را نسبت به نقشه کشی ساختمان شما تایید کنند. بعضی سطوح برای نصب این دسته از کاشی ها بیش از حد غیرمعمول و غیر تراز هستند.
بهترین فضاها برای نصب کاشی بزرگ : این کاشی ها در فضاهای بزرگ و دلباز بهترین جلوه را دارند. این کاشی ها چشم را از خطوط دوغاب رها می سازد. تصور کنید این اتاق با کاشی های ۳۶×۳۶ سانتیمتری چقدر خطوط دوغاب لازم دارد که چشم را سردرگم می کند. اگر رنگ دوغاب شبیه رنگ کاشی باشد تضاد کمتری در فضا به وجود می آید، درنتیجه ظاهری هماهنگ خواهید داشت که باعث می شود اتاق به نظر وسیع تر و دلبازتر بیاید. متقابلا دوغابی با رنگ متضاد می تواند یک فضای بزرگ را متقاطع و غیر یکدست کند. با این حال اگر دوست دارید کمی تضاد در فضا موج بزند، مثل دکوراسیون داخلی خانه ای که در زیر می بینید، دوغابی انتخاب کنید که کمی از رنگ کاشی روشن تر یا تیره تر باشد.

از نصب کاشی بزرگ در فضاهای کوچک نترسید. اگر از یک کاشی برای پوشاندن کف و دیوارها استفاده کنید ظاهری متحد به وجود می آید که جلوه اتاق را بزرگ تر می کند. یک راه چشمی دیگر برای بزرگ نشان دادن اتاق کوچک، رنگ زدن دیوارها با رنگی شبیه رنگ کاشی ها است که در فضا پیوستگی ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که طرح و نقش های شلوغ، فضای کوچک را کوچک تر کرده، و کاشی هایی با رنگ روشن نور بیشتری منعکس کرده و اتاق را بزرگ تر جلوه می دهد. درست است که فضاهای کوچک با کاشی مناسب بزرگ تر به نظر می رسند اما مراقب باشید که ابعاد نادرستی را انتخاب نکنید. اگر کاشی بیش از حد بزرگ باشد فضا را درهم می شکند. اگر برای نصب یک کاشی با ابعاد خاص در اتاق مجبور شوید تعداد زیادی از آن ها را خرد کنید تا در گوشه ها جا بگیرند (یعنی کاشی را از نصف کوچک تر کنید)، نشانه این است که ابعاد مناسبی را انتخاب نکردید و باید کاشی کوچک تری بخرید.
اگر یک مربع یا مستطیل معمولی به درد معماری داخلی خانه شما نمی خورد، می توانید اشکال و ابعاد مختلفی از کاشی های بزرگ سفارش بدهید تا یک کاشی کاری منحصر به فرد داشته باشید. تصویر زیر نمونه واضحی از نصب کاشی های بزرگ مثلث شکل است. گوشه این مثلث ها به طرف در چاه این حمام نصب شده.

یکی دیگر از مزایای این کاشی ها، تنوع رنگ و پرداخت گری آن هاست. کاشی های چینی برنزی که در عکس زیر نشان داده شده، تزئین زیبایی برای شومینه محسوب می شود. هر کاشی ۶۰×۱۲۰ سانتیمتر است.

کاشی های بزرگ خانه ای که در زیر می بینید پس زمینه ای دلباز، یکپارچه و منسجم ایجاد کرده که نقاط مختلف را با هم متحد می کند و حسی مدرن در فضا منتشر می کند. تصور کنید دکوراسیون داخلی همین خانه با کاشی های خیلی کوچک تر سیاه و سفید چقدر متفاوت می شد، انتخابی که فضا را خرد و کوچک تر می کند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *