اصطلاحات متداول رنگ ها در دکوراسیون داخلی (قسمت دوم)

در قسمت پیشین درباره اصطلاحات رایج و متداول رنگ ها در معماری داخلی توضیحاتی دادیم. هر رنگی که با رنگ دیگر ترکیب می شود یا ادغام هر طیف رنگی، اصطلاحی را در خود دارد که در این قسمت به توضیح دیگر اصطلاحات می پردازیم:
رنگ های گرم: رنگ های گرم، رنگ های در دایره گرم جای می گیرد. این رنگ ها، قرمز، زرد و نارنجی هستند. رنگ های گرم و هر رنگی که طیف قرمز را بیشتر در تاروپودش داشته باشد. رنگ گرم نام می گیرد. رنگ های گرم، رنگ هایی هستند که احساسات را برمی انگیزند و انرژی می بخشند. رنگ های گرم گاهی هیجانات و اعصاب را به شدت تحریک می کنند. در استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی باید دقت کرد و اصول معماری را در نظر گرفت.

سبک ترکیبی (2)

رنگ های هم پرده: رنگ های هم پرده به این معنا نیست که حتما رنگ ها از یک خانواده و در یک دایره رنگی هستند، اما به این معناست که قطعا میزان به کار رفته از یک رنگ در یک پرده، مساوی است و به یک میزان می باشد، مانند زرد پررنگ یا آبی پررنگ که هر طیف به یک اندازه تیرگی یا روشنی دارند. این رنگ ها، هیچ یک از لحاظ گرمی یا سردی بر یکدیگر تقدم و غلبه ندارند. از این رنگ برای رفع یکنواختی و بی روحی در دکوراسیون و طراحی داخلی استفاده می شود.
رنگ های مکمل: این رنگ ها مقابل یکدیگر قرار دارند، یعنی در مقابل با یکدیگر معنا می یابند، جالب است بدانید که این رنگ ها هنگامی که در یکدیگر تلفیق می شوند و با یکدیگر هم نشینی دارند، معنا و مفهوم می یابند. این رنگ ها با کنار هم قرا رگرفتن، نمایی متعادل، دل انگیز و مسحورکننده خلق می کنند. این رنگ ها هرگز در یک خانواده قرار نمی گیرند و با یکدیگر بسیار متفاوتند. نمونه بارزی از این هم نشینی، قرارگیری رنگ زرد تیره در کنار رنگ آبی است. این هم نشینی برای مکان هایی که باید دارای انرژی و گرما باشند بسیار مناسب است. این رنگ ها مکمل همدیگرند و فضایی جذاب و پرانرژی ایجاد می کنند.
رنگ های هم خانواده:
این رنگ ها، در جایگاهی قرار می گیرند که مجموعه موجود، با یکدیگر هم خانواده هستند و هم نشینی دارند؛ برای مثال، خانواده رنگ های آبی که از آبی- سبزها آغاز می گردد و رنگ های سرد است و به آبی – بنفش ها می رسد و رنگ های نیمه گرم است یا خانواده قهوه ای، از قهوه ای خاکی تا قهوه ای هایی که طیف های نارنجی و قرمز را دربرمی گیرد پیش می رود. این شیوه برای دکوراسیون لابی ها و مکان هایی که افراد رفت و آمد زیادی ندارند، برای رفع خستگی افراد به کار می رود.
در این دو بخش، اصطلاحات رایج و متداول رنگ ها در دکوراسیون را به طور مختصر برایتان شرح دادی

سبک ترکیبی (1)

م.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *