پشمه شیشه

آشنایی با الیاف مصنوعی

الیاف در دو نوع طبیعی و مصنوعی به وجود می آیند که هر کدام دارای  در دکوراسیون داخلی دارای مزیت ها و معایبی هستند و بسته به ویژگی هایشان در مصرف خاصی کاربرد دارند . در این مقاله در جدولی به شرح نام ، مزیت ها و معایب پارچه ها با الیاف مصنوعی می پردازیم:

الیاف مصنوعی
ویژگی هامزیتعیبطریقه نگداری
ریوناین پارچه به سادگی تا می شود، در مراحل و شرایط متفاوت قابل استفاده است. رطوبت را به میزان زیادی جذب می کند ، ارتجاع پذیری متوسطی دارد و آتش نمی‌گیرد.این الیاف ، لختی و شلی مناسبی دارد. به خوبی با الیاف دیگر ترکیب می‌شود. رنگ پذیری بسیار خوبی دارد و مانند الیاف طبیعی به نظر می رسد.از معایب این الیاف بی استقامتی آن ادر دکوراسیون و پارچه ست. این پارچه به راحتی آب می‌رود و کش می‌آید ، مگر اینکه پرداخت شده باشد و در نور آفتاب ضعیف و بدرنگ می‌شود. این الیاف نیاز به مواظبت مخصوص دارد.این پارچه باید توسط خشکشویی شسته شود مگر روی برچسب قید شده باشد که با دست ،قابل شست و شو است. این پارچه باید اتو شود. قیمت این پارچه برای دکوراسیون داخلی منزل  ارزان است.
استاتاین پارچه به طور متوسط قابلیت ارتجاع پذیری و بازگشت به شکل اول خود را دارد . قدرت جذب رطوبت بالایی دارد و به راحتی می‌سوزد .ظاهر آن پرجلا و شبیه به ابریشم است. لختی آن خوب است. به کپک رطوبت مقاومت نشان می‌دهد. تا حدی چروک‌ناپذیر است.این پارچه دارای الیافی ضعیف است و قدرت تحمل نور آفتاب را ندارد و در مقابل نور آفتاب و دود ، کم‌رنگ می‌شود.برای شستن این الیاف باید آن را با ماشین شست مگر روی برچسب آن ، دست‌شو بودن آن نوشته شده باشد. قیمت آن در طراحی و دکوراسیون داخلی متوسط است.
پشم شیشهرطوبت را جذب نمی‌کند. فقط بافت آن ، کمی کش می‌آید. قابلیت ارتجاع و بازگشت به شکل اول را تا حد بسیار کمی دارد و پارچه ای نسوز است.الیاف این پارچه بسیار محکم است. در برابر نور آفتاب و لکه مقاوم است. می‌تواند با پارچه نمدار پاک شود. عایق حرارات است.ممکن است الیاف آن در نقطه تاخوردگی بشکند. به دلیل وزن سنگین، ممکن است نیاز به وسایل خاصی برای نگهداری داشته باشد.باید با دست شسته شود. مراقب تیغه‌های شیشه‌ای باید بود. برای خشک شدن باید آویزان شود . قیمت آن برای اکسسوری دکوراسیون داخلی ، نه ارزان است نه گران.
اکریلیکاین الیاف رطوبت را به میزان اندکی جذب می کنند و ارتجاع پذیری خوبی دارند و به آسانی نمی سوزند.حس بافت آن شبیه پشم است. در برابر کپک، بید و نور آفتاب مقاومت دارد. رنگ را نگه می‌دارد. الیاف نسبتا محکم است.پوسته و پودر می‌شود. تا حدی کش می‌آید. الیاف بادوامی نیست ، به ویژه اگر خیس شود.با دست شسته می‌شود مگر که برچسب غیر از این توصیه کند. هنگام خشک شدن باید آویزان شود. این پارچه  در دکوراسیون  قیمتش  متوسط است.
پولی‌استرقابلیت بازگشت به شکل اول و ارتجاع: بسیار خوب، جاذب رطوبت نیست. در حرارت بالا ذوب می‌شود.الیاف محکم. مقاوم در برابر چروک، بید، رطوبت، با الیاف‌های دیگر ترکیب می‌شود. کش نمی‌اید و آب نمی‌رود.حس بافت آن لیز و لغزنده است. رنگ کردن آن سخت است. در معرض نور آفتاب به تدریج استحکام خود را از دست می‌دهد.در غالب موارد می‌تواند با ماشین شسته و خشک شود. هزینه آن متوسط است.
نایلوناین الیاف ارتجاع پذیری بسیار خوبی دارند و به راحتی به شکل اول باز می گردند و در حرارت بالا ذوب می‌شود.بسیار محکم است. می‌تواند با اسفنج تمیز شود. با الیاف دیگر به راحتی ترکیب می‌شود. جلا دارد. در برابر سایش مقاوم است.به نظر شیشه‌ای می‌آید. در برابر نور آفتاب ضعیف است و رنگش کمرنگ می شود. در مجموع، الیاف ضعیفی دارددر بیشتر موارد می‌تواند با ماشین لباسشویی شسته و خشک شود. قیمت این الیاف ، متوسط است.
اولفینقدرت کمی در جذب رطوبت دارد، وزن این الیاف ، سبک و حجمش زیاد است. قابلیت   ارتجاع پذیری و برگشتن و به شکل اولیه اش متوسط است، آتش نمی‌گیرد.این الیاف محکم است . نفوذپذیری ندارد و برابر لکه‌ها، نور آفتاب، کپک رطوبت و سایش، مقاوم است.به دلیل ظاهر آن به صورت ترکیبی یا به صورت آستر مصرف بهتری دارد.آسیب پذیری بسیار بالایی در مقابل حرارت دارد.می‌تواند در ماشین لباس‌شویی شسته شود و با حرارت ملایم خشک شود. قیمت آن متوسط است.

اکرلیک

 

استات

 

نایلون

پشمه شیشه

ریون

 

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *