طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ایReviewed by Mohammadi on Nov 27Rating: ۵.۰

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای کارایی آن را از بسیاری از جهات بیشتر می کند. با یک نقشه کشی مناسب حتی در آشپزخانه های کوچک هم قابل نصب است.
کابینت جزیره ای یکی از محبوب ترین و پرتقاضاترین ویژگی های آشپزخانه است. از هر ده مشتری طراحی کابینت آشپزخانه نه نفر از آن ها در اولین جلسه طراحی، این موضوع را مطرح می کنند. جزیره ای که با دقت طراحی شود، کار کردن در آشپزخانه را راحت کرده و فضایی مناسب برای آماده کردن و طبخ غذا فراهم می کند. همچنین می تواند به عنوان جایی برای غذا خوردن، کار و نگهداری وسایل استفاده شود.
همانقدر که یک جزیره مناسب فضا را برای کار کردن راحت میکند، یک جزیره بی تناسب هم می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر فضای زیادی برای نصب جزیره نداشته باشید. اگر به فکر داشتن جزیره در آشپزخانه خود هستید، خواندن مطالب و نکات زیر به شما کمک میکند که تصمیم بگیرید فضای کافی برای این کار را دارید یا نه. اگر جای کافی ندارید هم راهکارهای دیگری وجود دارد.


هر فضایی، ابعاد مخصوص به خود را دارد. اگر آشپزخانه شما کوچک است، فکر نکنید نمی توانید طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای داشته باشید یا امکاناتی که می خواهید را به دست آورید.

حتی در فضاهای کوچک هم می توان کابینت جزیره را نصب کرد. اغلب سازنده های تولیدکننده جزیره با کاهش عمق، تنظیم ارتفاع سفارشی یا ساخت کابینت های خیلی بزرگ مخصوص یک طراحی یا فضای خاص، امکانات متنوعی ارائه می دهند. جزیره آبی تندی که در زیر می بینید چرخدار است.

فضای مناسب این کار را تعیین کنید. وقتی مشتری ها از ما طراحان می پرسند که آیا فضای کافی برای طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای دارند، قبل از پاسخگویی باید فاکتورهای بسیاری را در نظر بگیریم مثل تعداد افراد ساکن در خانه و نحوه استفاده آن ها از این فضا. اما قبل از هر چیزی باید ابعاد و اندازه اتاق را بدانیم.
در یک اتاق مستطیل با ۵ متر عرض و ۶ متر طول، مثل نمونه ای که در تصویر زیر می بینید، ردیف اصلی کابینت ها به یکی از دیوارها نصب می شود. عمق کابینت ها از دیوار پشت آن ها تا جلوی کابینت ها حدود ۶۵۰ میلیمتر است. در حین طراحی باید مقداری فضا بین لبه کانتر کابینت ها و لبه کانتر جزیره خالی بگذارید. این فضا که بین دو محل کار در آشپزخانه قرار می گیرد، بخشی از فضای مخصوص جزیره را تشکیل می دهد. فضای مخصوص جزیره یعنی دور تا دور جزیره. فاصله مناسب این فضا یک متر است. با رعایت این ابعاد و فواصل می توان به راحتی و با امنیت در آشپزخانه و اطراف جزیره تردد کرد.

طراحی آشپزخانه جزیره ای

امنیت فراموش نشود. رعایت فواصل امنیتی شامل فاصله بین جزیره تا کابینت های مقابل آن و لوازم اصلی آشپزخانه هم می شود تا بتوان بدون سختی همه درب ها و کشوها را باز و بسته کرد. خطری ترین وسیله در این شرایط، ماشین ظرفشویی است چون درب آن رو به پایین باز می شود و اگر هنگام راه رفتن پای فرد به درب آن گیر کند، ممکن است خودش زمین بخورد یا دیگران را به خطر بیاندازد. به خصوص اگر فرد مشغول حمل چاقو یا غذای داغ باشد. به همین خاطر باید فضای خالی اطراف جزیره بیشتر باشد. حداقل فاصله ای که باید دو کشوی روبروی هم در حالت کاملا باز از هم داشته باشند ۹۰۰ میلیمتر است.

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای که در زیر می بینید هم جای نشستن دارد هم جای نگهداری وسایل. از آنجا که کابینت های دو طرف آشپزخانه به جزیره اجازه نمی دهند عمقی بیشتر از ۹۰۰ میلیمتر داشته باشد، به طور حتم کار راحتی نبوده. راهکار طراح این بوده که عمق خود بدنه جزیره را ۶۰۰ میلیمتر دربیاورد، چون باید ۳۰۰ میلیمتر عمق فضا برای زانوی افراد نشسته در نظر می گرفته. این دو عدد جمعا می شوند کل عمق جزیره.
در انتهای جزیره کابینت های یک شکلی با عمق ۶۰۰ میلیمتر وجود دارند که یک طرف جزیره را گرفته اند. اما طراح به جای اینکه از ۳۰۰ میلیمتر اضافه آن طرف برای ایجاد فضای نشستن استفاده کند، کابینت هایی طراحی کرده که ۳۰۰ میلیمتر عمق کمتر دارند. عمق این جزیره، نصف عمق استاندارد این کار است و به راحتی در فضای موجود جا گرفته و جای اضافی برای نگهداری وسایل هم دارد.

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای

کابینت جزیره ای را نسبت به آشپزخانه کوچک کنید. ابعاد و اشکال جزیره ها متفاوت هستند، اما همانطور که در تصویر قبل مشاهده کردید یک جزیره ثابت باید حداقل ۱۰۰۰×۱۰۰۰ میلیمتر باشد. با اینکه کوچک است اما جزیره ای با این ابعاد هم می تواند کاملا کاربردی باشد. اما حداقل فضای آزادی که باید در اطراف آن باشد ۸۰۰ میلیمتر است. این عدد کمترین فاصله لازم برای تردد راحت و امنیت کامل در آشپزخانه است. با وجود چنین فضای آزادی در اطراف جزیره نهایتا یک نفر می تواند در آشپزخانه کار کند و تردد داشته باشد چون وجود دو نفر محیط را شلوغ و خفه می کند.

در طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای می توانید برای آن کاربری چند منظوره در نظر بگیرید

گر یک کابینت جزیره ای از ابتدای کار به عنوان یک میز کار چندمنظوره در فضایی کوچک نصب شود، می تواند کارایی زیادی داشته باشد. در تصویر زیر یک نمونه از این جزیره های کوچک طوسی را می بینید که جای نشستن، کشوی مخصوص ماهیتابه، کانتر، فریزر مخصوص نوشیدنی، جای کار کردن و اجاق گاز مسطح دارد. چراغ بالای آن نقش هود را هم ایفا میکند که باعث صرفه جویی در فضای آشپزخانه می شود. در طراحی این فضا هم نیازهای صاحبخانه برآورده شده و هم از نهایت فضای محدود استفاده شده.

از ابعاد استاندارد خارج نشوید. یک جزیره استاندارد معمولا ۱۰۰۰×۲۰۰۰ میلیمتر است. این به این معناست که فضای خالی اطراف آن معمولا ۱۰۰۰ میلیمتر است. اما اندازه جزیره معمولا توسط فواصل اطرافش تعیین می شود پس طبیعتا آشپزخانه های بزرگ جزیره های بزرگ تری دارند. طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای بزرگی که در تصویر زیر می بینید بسیار زیبا و چشمگیر است. اما اگر ابعاد چنین چیزی بیش از حد بزرگ باشد، ظرافت آشپزخانه شما را از بین میبرد. یک طراح آشپزخانه خوب در تعیین بزرگی جزیره به شما کمک می کند.
اگر جزیره نسبت به محیط اطرافش بی تناسب باشد ممکن است با اتاقی فشرده و شلوغ روبرو شوید که نتوانید به راحتی در آن کار کنید. اگر بیش از حد بزرگ باشد حتی تردد در اطراف آن هم کار سختی خواهد بود. اگر آشپزخانه بزرگی دارید بد نیست که فضای تردد بین جزیره و میز کار روبروی آن را هم پهن تر کنید. اگرچه این موضوع هم اشکالات خود را دارد چون اگر فضای خالی اطراف جزیره پهن تر از ۱۲۰۰ میلیمتر باشد، فاصله بیش از حد بین جزیره و کابینت دیگر کاربر پسند نخواهد بود.

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای به سبک رامکا (کافه) را انتخاب کنید. آشپزخانه سبک کافه ای را همان رامکا، آشپزخانه محبوب سرآشپزهاست چون کارایی بالایی دارد و کار در آن راحت است. این سبک در ساخت جزیره هم قابل استفاده است. با داشتن جزیره سبک کافه که در تصویر زیر نمونه آن را می بینید، تنها با چرخیدن روی پاشنه پا به کابینت پشت خود دسترسی پیدا می کنید. اگر این طراحی به خوبی انجام شود، در هنگام آشپزی به راحتی و با امنیت کامل به تمام وسایل مورد نیاز و قفسه ها دسترسی خواهید داشت. اگر فضای آزاد اطراف جزیره بیش از ۱۲۰۰ میلیمتر باشد، فرد مجبور می شود بچرخد و یک قدم به طرف کابینت بردارد تا دستش به آن برسد. این کار باعث می شود ارتباط بین این دو فضا قطع شده و کار کردن در آشپزخانه دشوار شود.

مطمئن شوید که رویه کابینت از راهروی آشپزخانه تان رد می شود. نه تنها خود جزیره باید با فضای آشپزخانه متناسب باشد، بلکه رویه کابینت آن هم باید با دقت انتخاب شود. خیلی از رویه کابینت ها اگر از یک حد خاصی بزرگ تر ساخته شوند،شاید ذکر این نکته به نظر ضروری نیاید اما قبل از سفارش رویه کابینت باید مطمئن شوید که در خانه شما جا می شود. به طور مثال اگر تنها راه رسیدن به آشپزخانه تان یک راه پله یا راهروی باریک است، چاره دیگری ندارید غیر از اینکه یک رویه کابینت یک تکه پیدا کنید و جزیره را براساس آن سفارش بدهید تا با آن خط جوش ناخواسته مواجه نشوید.

طراحی کابینت آشپزخانه جزیره ای

از موارد جایگزین جزیره استفاده کنید. اگر دلتان جزیره می خواهد اما فضای کافی برای این کار ندارید، می توانید از گزینه های جایگزین آن استفاده کنید. مهم ترین کاری که می توانید بکنید، به هم زدن نقشه و آزاد کردن بخشی از فضای اتاق است. یعنی بعضی از ساختارهای داخلی را برهم بزنید، مثلا یک دیوار را خراب کنید و پلان باز ایجاد کنید یا یک فضای اضافه بسازید. البته این گزینه در هر آشپزخانه ای کاربرد ندارد. دیگر راهکارهای موجود عبارت هستند از استفاده از میزهای چوب جنگلی، جزیره متحرک، میزهای چرخدار چند طبقه و غیره. همه این گزینه ها در صورت نبود فضای کافی برای جزیره کاربردی هستند. به اندازه خود چشمگیر هستند و فضای اضافی برای کار و نگهداری وسایل هم دارند. از جزیره های ثابت هم بسیار ارزان تر هستند.

قواعد را زیر پا بگذارید. جزیره ها طرح، شکل و ابعاد بسیار متنوعی دارند. شاید دوست داشته باشید یک جزیره با میز مرتفع مخصوص صبحانه و میز کار انتخاب کنید. اما چرا یک چیز کاملا متفاوت و غیرعادی انتخاب نکنید؟ مثل این جزیره عجیب و منحنی.

به داشتن یک شبه جزیره هم فکر کنید. و سرانجام می رسیم به گزینه ای به نام شبه جزیره. لغت پنینسولا، یک کلمه لاتین است به معنای: تقریبا یک جزیره. شبه جزیره آشپزخانه هم تمام ویژگی های جذاب جزیره را دارد اما از یک طرف کاملا بسته است. این گزینه در آشپزخانه های کوچک کاربرد بسیاری دارد چون اگر یک طرف آن به دیوار متصل باشد، فضای کمتری را در زمین اشغال می کند.
فضای آزادی که در اطراف شبه جزیره نیاز است، کمتر از جزیره است. به طور مثال یک جزیره معمولی با ابعاد ۱۲۰۰×۲۴۰۰ میلیمتر به فضایی حدود ۱۰۰۰ میلیمتر در اطراف خود نیاز دارد. البته که یک شبه جزیره هم به همین میزان فضای آزاد نیاز دارد اما فقط از سه طرف.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *