طراحی داخلی اتاق نشیمن

طراحی داخلی اتاق نشیمنReviewed by آرین پاراکس on Jan 3Rating:

“با این ۱۲ نکته طراحی داخلی اتاق نشیمن زیباتری داشته باشید”

شاید برای شما تعجب آور باشد، اما طراحان از یک کتاب اسرار مخفی پیروی نمی کنند. هیچ قانون و ضابطه ای برای کاری که می کنیم وجود ندارد. ما افراد خلاقی هستیم که عاشق تصورسازی، رویاپردازی و کشفیات هستیم و به دنبال کنجکاوی خود می رویم. با همه این حرف ها، اصولی وجود دارد که ما را راهنمایی می کند تا هر بار به نتیجه دلخواه در طراحی داخلی اتاق نشیمن منزل خود برسیم، نکات امتحان و ثابت شده که همیشه نتیجه مثبت داشته اند. این ها حقه یا مهارت هایی نیستند که سال ها برای رسیدن به آن ها تلاش کنید. هرکسی می تواند از روز اول به آن ها دست یابد. زمینه ای است برای پایه ریزی کنجکاوی خلاقانه و قانون شکن شما.

۱-رنگ مورد نظر را در مرحله آخر انتخاب کنید.

صاحبان خانه همیشه زنگ می زنند و می خواهند قبل از اسباب کشی به خانه جدید، رنگ را انتخاب کنند. نگرانی آن ها را درک می کنم، دوست دارند وارد خانه ای شوند که دیوارهای آن از قبل رنگ شده و تر و تازه به نظر می رسد. این کار ممکن است، اما به نظر من خیلی ایده آل نیست. هزاران رنگ با سایه، تناژ و ترکیبات مختلف برای نقاشی دیوارها وجود دارد. هرکدام از این رنگ ها در خانه های مختلف، متفاوت به نظر می آید چون منبع نور عوض می شود. یعنی رنگی که در خانه فعلی شما زیباست، شاید در خانه جدید جالب نباشد. رنگ دیوارهای هر خانه باید با مبلمان، آثار هنری، قالی و وسایل دیگر همخوانی داشته باشد. بهتر است وقتی همه وسایل شما داخل خانه چیده شده رنگ را انتخاب کنید.

۲- مبلمان خود را با فواصل مناسب بچینید. اتاق را شلوغ نکنید.

خانه راحت یعنی فضایی که به راحتی در آن مانور بدهید. اگر بودجه هنگفتی ندارید، این خبر خوبی است برای شما. نیازی نیست کل فضای یک اتاق را با مبل و صندلی پر کنید. پول خود را برای وسایل کمتر اما مرغوب تر هزینه کنید، به جای اینکه اتاق را تا آخرین سانتیمتر از وسایل دست دوم پر کنید. صندلی های پشت بلندی که در تصویر می بینید به خودی خود چشمگیر هستند چون نیازی به جلب توجه ندارند.

traditional-living-room
۳- آثار هنری را در ارتفاع مناسب نصب کنید.

در گالری و موزه ها آثار هنری طوری نصب می شوند که ۵۷ الی ۶۰ اینچ از زمین فاصله داشته باشند. ارتفاع خط دید یک فرد استاندارد ۵۷ اینچ است. شما هم بهتر است همین کار را بکنید. در اتاق هایی نظیر نمونه ای که در زیر می بینید که ارتفاع سقف بلند و در اوج به نظر می رسد، شاید تمایل داشته باشید تابلو را در ارتفاع بالاتری نصب کنید. اما فراموش نکنید ارتفاع تابلو باید با انسان مقیاس شود، نه با ساختار خانه. اگر در این زمینه شک دارید یک عکس بگیرید. اطلاعاتی که یک عکس به شما می دهد شگفت انگیز است. به کمک عکس می فهمید فضای شما نیاز به تابلوی بزرگ تری دارد یا کوچک تر، یا اینکه یک فضای خالی را با گلدان یا گیاه مرتفعی پر کنید یا نه.

modern-living-room
۴- نحوه چیدمان مبل و صندلی روی قالی را یاد بگیرید.

به طور کلی ۳ راه برای چیدمان مبل و صندلی روی فرش یا قالی وجود دارد. اولین روش چیدن نیاز به یک قالی بزرگ دارد تا ۴ پایه هر مبل و صندلی روی آن قرار بگیرد. این روش محیط را مجلل می کند. در این روش قانون هرچه بزرگ تر بهتر اعمال می شود. فقط فراموش نکنید که از هر طرف قالی ۱۲ الی ۱۸ اینچ سطح زمین خالی بماند. روش دوم برای فضاهای کوچک مناسب است، چیدن همه مبل و صندلی ها کاملا بیرون از قالی، روشی مقرون به صرفه است. البته نیازی نیست یک قالی بیش از حد کوچک انتخاب کنید چون ممکن است به چشم نیاید. چیدمان منزل باید به نحوی باشد که لبه قالی تقریبا به ۲ پایه جلویی هر مبل یا صندلی برسد. بهترین نوع استفاده از این روش زمانی است که روی یک قالی بزرگ تر یا بافت دار، یک الگو پیاده می کنید. آخرین روش قرار دادن ۲ پایه جلویی همه مبل و صندلی ها روی قالی هست. این کار تصویر ظاهری چیدمان را مرتب کرده، استفاده از فضا را به جا جلوه داده و محیط را دلباز می کند.
۵- اصرار به ایجاد موضوع نداشته باشید. به طور مثال مدل cape cod بسیار محبوب است و متقاضی زیادی دارد، اجزای دائمی آن عبارت هستند از : تابلوی مهره دوزی شده، پالت رنگ سفید و آبی روشن، نقاشی از یک کشتی بادبانی. اما این تم دفعات بسیاری انجام و تکرار شده، دیگر منحصر به فرد نیست. در این اتاقی که می بینید فضای ساحلی و بادبانی با استفاده از پالت رنگ، آثار هنری و لوازم دیگری ایجاد شده که همان جو را القا می کنند اما اشاره مستقیمی به کلیشه ها ندارند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن
۶- یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

در هر فیلم یا نمایشی یک عده بازیگر نقش اول و یک عده بازیگر نقش مکمل وجود دارند. در دکوراسیون داخلی و دیزاین منزل هم چنین قانونی حکم فرماست. ستاره طراحی داخلی اتاق نشیمن را پیدا کنید و آن را تبدیل به نقطه کانونی اتاق خود کنید. بگذارید دیگر لوازم نقش مکمل داشته باشند. از همه جزئیات و اجزا نخواهید نقش اول را بازی کنند، این کار فقط باعث شلوغی و مزاحمت تصویری می شود. این نقطه کانونی می تواند هود آشپزخانه، طاق شومینه و یک اثر هنری در اتاق نشیمن یا تخته بالای تختخواب در اتاق خواب شما باشد. هر چیزی که هست، نقطه کانونی شما باید جلب توجه کند. در تصویر زیر، شومینه و نورپردازی با هم یک نقطه کانونی جمعی درست کرده اند، نگاه شما را به مرکز این ترکیب می کشاند و همانجا نگه می دارد.

شومینه

۷- از خطوط دید فرضی استفاده کنید.

نقطه کانونی شما باید محدود به فضای مخصوص خود باشد و به اتاق بعدی کشیده نشود، تا حس نکنید که بین این ۲ فضا گیر کردید. به همین دلیل بهترین مکان برای ایجاد نقطه کانونی در طراحی داخلی اتاق نشیمن، نقطه مقابل ورودی یک اتاق است.

۸- لوازم کلکسیونی خود را اصلاح کنید.

وسیله ای که مناسب چیدمان منزل نیست را به زور وارد دکوراسیون خانه نکنید. اگر مناسب طراحی داخلی اتاق نشیمن خانه شما نیست، جای جدیدی برای آن پیدا کنید، مثلا یک اتاق متفاوت. تمی که این اتاق را متحد کرده، استفاده از رنگ مشکی در لوازم و وسایل سودمندگرایانه است. تعادل تقریبا بی نقص است. یاد حرفی می افتم که coco chanel زد : قبل از ترک خانه خودتان را در آینه نگاه کنید و یک مورد را حذف کنید. در طراحی هم باید بدانید که چه زمانی توقف کنید.

eclectic-living-room
۹- مقیاس و نسبت ها را در طراحی داخلی اتاق نشیمن تغییر بدهید.

وسیله ای که در فروشگاه می بینید، ممکن است پس از آوردن به خانه مثل یک فیل باشد. یا به قدری ریز باشد که به چشم نیاید. پس نسبت ها و مقیاس ها را تغییر بدهید. قاب بزرگ و آفتاب سوخته این آینه که در عکس می بینید، به زیبایی دیوار را پر کرده و خارپشت های ساحلی تصویر گروهی زیبایی در زیر آن ساخته اند. هرکدام از این موارد به تنهایی نازیبا و غیر چشمگیر هستند. تعداد ۳ و ۵ بیشتر از اعداد زوج جذابیت ظاهری دارند.

transitional-home-bar
۱۰- نورپردازی را لایه به لایه اعمال کنید.

در این آشپزخانه که محل غذاخوری هم هست دیواره های زیر کابینت و پشت اجاق گاز روشنایی دارند، تابلوی هنری در معرض دید قرار گرفته، و داخل کابینت ها پر از نور شده. یک چراغ آویز مرکزی به هیچ عنوان نمی توانست چنین تاثیری داشته باشد. افراد حرفه ای نورپردازی را لایه بندی می کنند تا جذابیت، کنجکاوی و تنوع ایجاد کنند. در فضایی که همه اجزای آن به یکسان روشنایی دارد، هیچ چیزی جلب توجه نمی کند. یک نقطه کانونی اصلی و یک فرعی ایجاد کنید و آن ها رو در معرض دید بگذارید. یک نورپردازی محیطی و یک نورپردازی زیرمجموعه درست کنید، مثل یک چراغ رومیزی.

طراحی داخلی اتاق نشیمن
۱۱- شجاع باشید. زیبایی یک فضا به هویت آن است.

سلیقه خود را اعمال کنید و لذت ببرید. هرچه بیشتر صحیح و خطا کنید، بیشتر یاد می گیرید چه کارهایی نتیجه مثبت دارد چه کارهایی نتیجه منفی. المان های غیرمنتظره اضافه کنید. در این اتاق سنتی که می بینید یک قفسه کتاب به سبک کتابخانه ای، صندلی های عثمانی نامتعارف و لوستر بیش از حد بزرگ اضافه شده که همگی نامرسوم هستند اما نتیجه ترکیب آن ها زیباست. اگر به دنبال فضایی هستید که دهان همه را از تعجب باز نگه دارد، از لوازم معمولی و المان های مرسوم دوری کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن
۱۲- برای رسیدن به خلاقیت، همه قوانین و اصول را زیر پا بگذارید.

افراد برای شروع دکوراسیون داخلی منزل خود و مبله کردن خانه خود به یک سری راهنمایی های مفید نیاز دارند. حتی اگر بعضی از آن ها برای فضاهای خاصی کاربردی نباشد. یک انتخاب شخصی بکنید که لبخند به لبتان بیاورد و مکهم تر از همه، راحت باشد. طراحی های اصولی و بسیار منظم در زندگی مدرن جایی ندارند. به طور مثال کلکسیونی از بالش و کوسن و تابلوهای هنری که همگی به یک سبک نامنظم چیده شده باشند، ظاهر اتاق را متعارض و صاحب سبک نشان می دهد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *