طراحی اتاق غذاخوری لوکس به سبک باروک

مهمانی شام یعنی یک مراسم سرگرم کننده در محیطی خاص، و هیچ چیزی بیشتر از دکوراسیون سبک باروک (بی تناسب و بی قاعده) طراحی اتاق غذاخوری لوکس را به وجود نمی آورد . با اینکه تعداد کمی از افراد طراحی کاملا باروک را انتخاب می کنند، اما ترکیب عناصر و ویژگی های باروک و روکوکو (یکی از سبک های معماری داخلی باروک و هنر تزئینی قرن ۱۸) در یک اتاق غذاخوری شکوه و جلال خاصی به آن میدهد.
جزئیات طلایی رنگ، دکوراسیون پر زرق و برق، مبلمانی با خطوط و پایه های منحنی، و رومبلی ابریشمی همگی جزء خصوصیات بارز این دو سبک طراحی هستند. اما این دو سبک معمولا باهم اشتباه گرفته می شوند. باروک شروع کننده این سبک بود، و روکوکو که ساده تر و ظریف تر از باروک است در اواخر دوره باروک به وجود آمد. در هر صورت هریک از این سبک ها می توانند طراحی یک اتاق را به یاد ماندنی کنند. با این ده نمونه از اتاق های غذاخوری سبک باروک، متوجه می شوید چطور از عناصر این سبک در طراحی اتاق غذاخوری لوکس خود استفاده کنید.
در این اتاق غذاخوری سنتی یک لوستر کریستال بی نظیر وجود دارد، اما در تزئینات مبلمان هم ویژگی های سبک باروک به چشم می خورد. پشت صندلی ها، لبه و پایه های میز، بوفه و میز کنار دیوار هم با طرح شاخ و برگ و پیچک تزئین شده اند. شکل صندلی های غذاخوری یادآور سبک باروک می باشد، پایه های جلویی آن ها کمی منحنی بوده و سر صندلی ها مطابق با جزئیات معماری گوتیک طراحی شده. پیراهن مبلی ابریشم نیز از جزئیاتی است که در دوره روکوکو به وجود آمده.

دکوراسیون اتاق غذاخوری کلاسیک

طراحی اتاق غذاخوری لوکس بعدی نیز پر از عناصر این دوره خاص است. دیوارهای این اتاق لوکس از پنل های تزئینی ساخته شده که در اغلب فضاهای باروک به چشم می خورند. طلاکاری های برجسته، شاخ و برگ و تزئینات خاص خود را دارد. همانطور که از این سبک طراحی انتظار میرود، صندلی های غذاخوری بیش از حد آرایش شده اند. زرق و برق بیش از حد آن ها نه تنها در رومبلی پرزدار، بلکه در چوب مطلای صندلی ها هم دیده میشود. همه این ها به اضافه لوازم تزئینی شلوغ و پیچیده محیط، از ارکان اصلی اتاق غذاخوری سبک باروک هستند.

طراحی اتاق غذاخوری کلاسیک

یکی دیگر از ویژگی های دوره باروک، نوعی از خاتم کاری چوب و صدف است که در این میز غذاخوری گرد و زیبا دیده میشود. در این دوره کابینت سازان و طراحان مبلمان سرشناسی شروع به فعالیت کردند که در زمینه منبت کاری چوب آبنوس با پوسته لاک پشت، برنج و فلزات پیشکسوت بودند. برای زیبا کردن یک محیط به تعداد زیادی از قطعات خاتم کاری نیاز ندارید، در اینجا می بینید که مرکز صفحه خاتم کاری شده زیر لوستر کریستال باشکوه و تقریبا مدرن قرار گرفته. جزئیات باقی اجزای اتاق اعم از پنل های دیواری ساده، بوفه تزئین شده و رومبلی گلدار صندلی ها هم از دیگر ویژگی های دوره باروک هستند.

یکی دیگر از انواع خاتم کاری که نماد سبک باروک است، خاتم کاری بدون آلایش است. یک میز چوبی زیبا با نواری عریض از منبت کاری که ویژگی چشمگیر آن همچنان مغز چوبش است هم در اتاق غذاخوری سبک باروک قابل استفاده است. در این سِت غذاخوری، این میز با صندلی های روکش زری بافت هماهنگ شده. پایه صندلی ها به پیروی از سبک روکوکو منحنی بوده و به همان سبک هم تزئین شده اند. لوستری که برای این محیط انتخاب شده می تواند شدت سبک باروک را در این فضا بیشتر کرده یا کمی کاهش دهد. حتی یک استفاده جزئی از عناصر باروک هم به جلال و جبروت محیط اضافه میکند.

سبک باروک یا روکوکو حتی برای افرادی با سلیقه ساده تر که دیوارهای بدون آلایش را ترجیح می دهند هم مناسب است. در اتاقی که در زیر می بینید یک پالت رنگ روشن حاکم است، که با دیوارهای طوسی خنثی و مبلمانی از چوب کمرنگ ترکیب شده. نقطه کانونی اتاق، میز غذاخوری خاتم کاری شده است که نمایانگر جزئیات سبک باروک می باشد. پایه های میز با یک موتیف کلاسیک از سبک باروک به نام لیمبرین تزئین شده، لیمبرین یک لایه پارچه است که پایین آن مزین به منگوله های آویزان است. صندلی های این میز، زاویه دار هستند که مطابق سبک باروک یا روکوکو نیست اما روی پایه آن ها با کنده کاری تزئین شده، سر آن ها یک با شکل استوانه ای ساده به پشت برگشته و منگوله های پارچه ای از پایه آن ها آویزان شده. بوفه چینی این اتاق باشکوه است اما بیش از حد شلوغ نیست، جزئیاتی که در بالای آن دیده میشود ساده است و دسته کشوها به شکل تابدار طراحی شده. پرده های حریر نازک باعث بزرگ تر دیده شدن اتاق می شوند اما بیننده را خسته نمی کنند. و سرانجام، طراحی شبیه به برگ لوستر و تزئینات شیشه ای بسیار زیاد آن فضا را به سمت سبک روکوکو میبرند. خصوصیت بارز این اتاق غذاخوری لوکس، فضایی است به سبک باروک اما به مراتب ساده تر.

پر کردن یک اتاق غذاخوری لوکس معاصر با ویژگی های باروک و روکوکو، یک ظاهر بسیار متفاوت با حس تجملاتی ایجاد میکند. این دو سبک به راستی در این فضا ترکیب شده اند. بخش پایینی میز منبت کاری شده مشکی است، پایه های شکل دار و لبه استوانه ای آن هم دارای هایلایت های رنگ شده هستند. سبک این اتاق مدرن است، همراه با تذهیب دوره باروک که در اینجا با رنگ نقره ای انجام شده. به جای پارچه زری بافت که مشخصه این سبک است، صندلی های پشت-بلند این اتاق با مخمل مریم گلی پوشیده شده اند.
در جای دیگری از اتاق، یک میز پادیواری روکوکو با دکور دیواری مدرن آن هماهنگ شده. کمد چینی مجاور آن هم همان طلاکاری را دارد اما با یک طراحی زاویه دار. معاصر بودن میز کنسولی منحنی، لوازم تزئینی و تابلوی روی دیوار عمدی بوده. سرانجام، گل و برگ های موجود در لوستر به همراه رنگ سبز زیبای آن حس روکوکو بودن خاصی به این غذاخوری لوکس میدهد. منحصر به فرد بودن طراحی این اتاق، نتیجه ترکیب سبک های مختلف است.

اگر نگاه دقیق تری به اتاق های غذاخوری لوکس مدرن بیاندازیم، می توانیم برخی از ویژگی های جزئی دوره باروک را در آن ها بیابیم که باعث چشمگیر شدن فضا میشوند. در تصویر زیر اتاقی را می بینید که دارای پالت رنگ خنثی و یک میز ساده است. دورتادور لبه میز یک نوار منبت کاری مدرن دیده میشود. پشت این صندلی های بلند و منحنی با یک لایه سیم با روکش پارچه تزئین شده، و جلوی آن ها با مخمل مدرنی پوشیده شده که یک طرح حیوانی مونوکروم دارد. کمد چینی اتاق کاملا مدرن است، اما پرده ها از ابریشم زیبایی دوخته شده اند که در تمام اتاق های سبک باروک استفاده می شود. لوستر کریستال هم معاصر و کوچک است.

اتاق بعدی یکی دیگر از نمونه های استفاده از خصوصیات باروک یا روکوکو برای مجلل کردن اتاق غذاخوری است که در آن روی منگوله تمرکز شده. نقطه کانونی اتاق لوستر بزرگ آن است، با اینکه در یک نگاه کلی خیلی آلایش شده به نظر نمی آید اما بارزترین خصوصیت آن منگوله های درشتی است که از هر یک لامپ آویزان شده. منگوله بخشی از موتیف لیمبرین معمول است و در دوره باروک یکی از عناصر اصلی محسوب می شده.
صندلی هایی که دورتادور این میز ساده قرار گرفته اند، پشتی منحنی دارند که از بیرون زیر لایه ضخیمی از پارچه پرزدار پنهان شده است. حاشیه نشیمنگاه صندلی ها متفاوت است اما حس زنانگی معروف سبک روکوکو را القا می کند. حس حاشیه دار بودنی که از لوستر تا صندلی ها ادامه دارد، به یکدست شدن فضا کمک میکند. با دخالت دادن بخش کوچکی از سبک باروک، محیطی به دست می آید که همزمان مدرن و مجلل است.

البته یک ظاهر ساده همیشه به معنای مدرن نیست. در این اتاق غذاخوری لوکس عناصر باروک به چشم می خورد اما بیشتر با فضای سنتی این سبک مطابقت دارد. پایه های این مبلمان که از چوب روشن ساخته شده، منحنی هستند و بیشترین میزان انحنا در میز دیده میشود. کنده کاری و مقداری طلاکاری باعث شده این میز مزین ترین وسیله این اتاق باشد. صندلی ها بی شباهت به طراحی این دوره نیستند و میزان کمی خمیدگی استوانه ای در بالا، تنها آلایش آن ها به حساب می آید. پارچه ها پرزدار نیستند، نرم و به سبک معاصر هستند. در قسمت پایین بوفه چینی هم کمترین میزان تزئین و آلایش به چشم می خورد. نورپردازی محیط باعث شده این اتاق شبیه سالن های غذاخوری مد روز شود.

دیزاین اتاق غذاخوری لوکس

اگر با دقت به این تصویر نگاه کنید، می توانید برخی از عناصر باروک را در این اتاق غذاخوری کاملا معاصر ببینید. همانطور که قبلا اشاره کردیم خاتم کاری با صدف و منبت کاری در دوره باروک روی کار آمدند، اما در اینجا می بینید که کاملا به شکل مد روز استفاده شده اند. روی میز گرد که دارای میز گردان مرکزی هم هست، یک طرح منبت کاری وجود دارد. میز پادیواری هم به دلیل خاتم کاری فلزی که بالا و پایین آن را پوشانده، تزئین دیگری نشده.
جالب است بدانید که لوستر اتاق طاق های منحنی باروکی دارد که از شیشه دودی ساده ساخته شده اند. موتیف سنتی برگ شکل، در قطرات برگ شکلی که پایین لوستر را مزین کرده و با مهره های زنانه سبک روکوکو ترکیب شده اند به سبک مدرن درآمده. در یک نگاه کلی و نه چندان دقیق، طراحی اتاق غذاخوری لوکس به نظر مدرن می آید.

طراحی اتاق غذاخوری لوکس
درست است که طراحی اتاق غذاخوری لوکس به سبک باروک به طراحی مجلل و تزئینات شلوغ خود معروف هستند، اما این نمونه های زیبا از غذاخوری های لوکس ثابت می کند که عناصر این دوره بسیار انعطاف پذیرند. باتوجه به حجم جزئیات مورد نظر، می توانید ویژگی های باروک و روکوکو را در هر سبکی از اتاق غذاخوری استفاده کرده و فضایی لوکس و باشکوه بسازید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *