رنگ های خاص در دکوراسیون منزل

رنگ های خاص در دکوراسیون منزلReviewed by آرین پاراکس on Jan 15Rating:

آیا جرات استفاده از خاص ترین رنگ های دنیا در دکوراسیون منزل خود را دارید؟

شاید شما هم داستان استفاده از زشت ترین رنگ دنیا در بسته بندی سیگار در استرالیا را شنیده باشد که با هدف کاهش تمایل افراد به سیگار کشیدن انجام شد. دولت استرالیا یک شرکت تحقیقاتی و آماری استخدام کرد تا متوجه بشوند عموم مردم از کدام رنگ فراری هستند. برنده این تحقیق و بررسی رنگی است که در تصویر زیر می بینید، قهوه ای سوخته با کمی سایه سبز زیتونی. رنگ هایی که در جدول پایانی در زیر این رنگ قرار گرفتند سبز فسفری، سفید، بژ، طوسی تیره و خردلی بود. من شخصا اعتقاد دارم هیچ رنگ زشتی وجود ندارد، قشنگی و زشتی یک رنگ بستگی به نوع استفاده و محیط آن و زاویه دید دارد. فاکتورهای دیگری مثل ترکیب آن با رنگ های دیگر، نورپردازی، جنس لوازم، طرح و درخشندگی، همگی در نظر و دید ما نسبت به یک رنگ تاثیر به سزایی دارند. به عنوان کسی که همه رنگ ها را دوست دارد برای خودم چالشی طراحی کردم تا ببینم می توانم از این رنگ های به اصطلاح زشت، ترکیب زیبایی دربیاورم.

رنگ های خاص
رنگ دیوارهای این اتاق قهوه ای تیره با کمی سایه سبز زیرپوستی است، حداقل از مانیتور که اینطور دیده می شود. این رنگ به هیچ عنوان زشت نیست، کاملا برعکس، به نظر من یک رنگ سنگین و لوکس است که این اتاق خواب بزرگ را دنج و گرم کرده. درست است که این رنگ در برخی شرایط ناپسند است، اما این درباره همه رنگ ها صدق می کند. دلیل موفقیت استفاده از این رنگ در این اتاق خواب، ترکیب خوشایند جنس های مختلف است که بسیاری از آن ها مجلل هستند. همچنین مخلوط کوچکی از رنگ های هماهنگ و مکمل مثل سفید و قرمز کمک کرده کل این مجموعه زیبا شود. توجه کنید رنگ هایی که در صفحه مانیتور می بینید مقادیر دقیقی ندارند. برای به دست آوردن رنگی که در تصاویر می بینید بهتر است همه رنگ ها و پالت خود را بیاورید و با مقایسه و ترکیب آن ها به نزدیک ترین حالت ممکن از رنگ برسید.

رنگ های خاص در دکوراسیون

رنگ قهوه ای تیره با سایه سبز که بسیار شبیه رنگ قبلی است، دیوارهای این اتاق غذاخوری مجلل را جلا داده. بهترین انتخاب برای چشمگیر کردن گچ کاری های سفید سراسر سالن است.

رنگ های خاص در دکوراسیون منزل

این اتاق خواب زیبا با رنگ برنز sherwin-williams تزئین شده که فرمولی شبیه به پنتون ۴۴۸C دارد. در محیط هایی که موج آرامش و گرمی نیاز است مثل سالن غذاخوری یا اتاق خواب، این رنگ بهترین گزینه است. در این اتاق بهترین پس زمینه خنثی برای دیگر اجزای رنگارنگ را فراهم کرده مثل نیمکت با رویه پارچه و سقف. رنگ دیوارها سنگینی محیط را بدون گم کردن این المان های زیبا حفظ می کند.
در تحقیق تیم رنگ شناس استرالیایی، سبز فسفری یکی از ناپسندترین رنگ های عموم افراد بود. این نتیجه باعث تعجب من شد چون یکی از رنگ های محبوب من است. درست است که رنگ تندی است اما اگر با دقت در مقادیر ناچیز یا متوسط استفاده شود، هویت خاصی به فضا می دهد. برای محیط های مینیمال هیجان می آورد.

رنگ های خاص در دکوراسیون خانه

درهای داخلی یا خارجی، بهترین بوم برای پاشیدن رنگ های تند و آتشین هستند. در این تصویر می بینید که رنگ فسفری انرژی به جایی به این محیط سرد و معاصر می دهد.

کابینت آشپزخانه

در این لیست به قول گفتنی “رنگ های زشت”، خردلی جای مهمی داشته. تصور من این است که افراد شرکت کننده در تحقیق و پرسش، به رنگ خردلی قهوه ای نظر دادند تا خردلی زرد با تناژهای مختلف. وجود رگه های قهوه ای سنگینی رنگ را به هم می زند و آن را خنثی می کند. رنگ زرد خردلی، مانند سبز فسفری، باید در نقاط محدود و کم وسعتی استفاده شود. اگر در سطح وسیع یا جایی استفاده شود که نور طبیعی زیادی نمی گیرد، کمی به چرکی می زند. در تصاویری که می بینید این رنگ به خوبی و هوشمندانه استفاده شده، حجم زیاد رنگ سفید در این محیط ها کمک کرده زرد خردلی زنده و تازه به نظر بیاید.
شاید دلیل قرار گرفتن رنگ سفید در لیست رنگ های زشت دنیا این است که از نظر عموم افراد رنگی خشک، سرد و بدون روح است. در مبحث طراحی دکوراسیون داخلی خانه و معماری داخلی ، رنگ سفید در چند سال اخیر بسیار محبوب بوده. رمز رسیدن به موفقیت در دیزاین خانه یا اتاقی که کاملا یا عموما سفید است، توجه به جنس لوازم، طرح و درخشندگی های متضاد است. از آنجایی که تنوع رنگی زیادی برای ایجاد عمق و ظاهر جذاب نخواهید داشت، باید به جنس لوازم و اسباب داخل اتاق تکیه کنید.

رنگ های خاص در منزل

اخیرا حملات زیادی به رنگ بژ شده و همانطور که می دانید در لیست سیاه هم قرار گرفته. فاکتورهای قابل توجه هنگام استفاده از رنگ بژ، همانند رنگ سفید است. برای به چالش کشیدن موج رنگ بژ، می توان تناژهای مختلف از این دسته رنگ را استفاده کرد، از روشن ترین رنگ سفید گرفته تا برنزه های تیره و قهوه ای. در نمونه هایی که می بینید، این رنگ بسیار جالب و خوشایند به نمایش درآمده.
طوسی تیره یکی دیگر از رنگ های محبوب من است که در لیست وجود داشته. البته دلیل بی علاقگی بسیاری از افراد به این رنگ را درک می کنم. به نظر من برای طراحی داخلی خانه رنگی سنگین و مجلل است، اما بسیاری عقیده دارند فضا را گرفته و سرد و غمگین نشان می دهد. اگر همانطور که در تصویر می بینید با رنگ متضادی مثل سفید گچی و لوازم چوبی تیره، و دامنه گسترده ای از طرح و نقش مختلف ترکیب شود، می تواند خانه را دنج و صمیمی و همزمان سنگین نشان دهد.

رنگ های خاص

به نظر من نتیجه این تحقیق و چالش من این است که سلیقه در رنگ، کاملا شخصی و وابسته به تفکرات شخصی است. من شخصا خوشحالم که همه افراد سلیقه و علایق مشترک ندارند، اگر اینطور بود دنیا خیلی تکراری و کسل کننده می شد. و به احتمال زیاد همه طراحان داخلی شغل خود را از دست می دادند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *