معماری معاصر

تفاوت سبک معماری مدرن با معاصر

تفاوت سبک معماری مدرن با معاصر چیست؟ چه مرزی بین آن هاست؟ به عبارت ساده معاصر به نوعی از معماری گفته می شود که در لحظه خلق می شود، معماری لحظه ای. در معماری مدرن گذشته زیر پا گذاشته می شود، به خصوص سبک های سنتی قبل از انقلاب صنعتی. پس به این ترتیب معماری معاصر به یک مدل خاص محدود نمی شود. مدرن به معماری اوایل و اواسط قرن ۲۰ شباهت دارد که ایده آل های عصر ماشینی را در بر می گیر مثل نبود تزئین و زینت، اسکلت های بتنی یا فلزی، سطوح وسیعی از شیشه، نمای ساختمان از گچ کاری سفید یا هر ظاهر مینیمال دیگر و طراحی پلان های سرگشاده. این تعاریف تفاوت این دو را مشخص می کند اما عبارت معاصر استفاده ثابت شده دیگری در دسته خاصی از طراحی امروزی دارد که پست مدرن جدید، کلاسیک-جدید، یا سنتی-جدیدهای دیگر هم در آن جای نمی گیرند. استفاده آن در این زمینه به طور حتم از تعریف اصلی آن کمتر است اما همچنان در زمان حال نهفته است، معماری معاصر مربوط به زمان خودش است پس همیشه درحال نوآوری و پیشرفت است. با این تعاریف این معماری در مدرن نهفته است، اگرچه سبک آن را منعکس نمی کند. تصاویری که در ادامه می بینید به سوال “تفاوت سبک معماری مدرن با معاصر؟” پاسخ می دهند. امیدواریم این پاسخ ها گویای شباهت و تفاوت های این دو سبک بوده باشد.


مدرن : درخصوص این عکس با سوالی انحرافی مواجه می شویم چون این خانه متعلق به سال ۱۹۳۹ است. دارای شیشه ای نیمه گرد و وسیع، طبقه بالای معلق، پنجره های گوشه و نمایی از گچ و سیمان سفید است. این خانه که در شهر تگزاس واقع شده است.

تفاوت سبک معماری مدرن با معاصر
نمای ساختمان سفید گچ کاری شده مشابه، پنجره های گوشه یکسان، منحنی و طاق های نزدیک به هم.

یک بُعد دیگر از سبک مدرن که در هر ۲ ساختمان دیده می شود نامتقارن بودن است، ۱ جدایی از ساختمان های متقارن کلاسیک که قبل از قرن ۲۰ معمول بوده.
معماری مدرن
معاصر : خانه Mush به وضوح با پروژه قبلی تفاوت زیادی دارد. به جای نمای سفید، دیوارها از فلز روی پوشیده شده اند با شکاف های متعدد در جای جای آن. این ساختمان هم منحنی دارد اما ارتباط آن با بخش اصلی خانه پیچیده است (مثل تصویر خانه اول فقط ۱ بخش جدا شده از خانه نیست)، توسط ۱ فرورفتگی در سمت دیگر تمام شده. شاید طراحی خانه زیر مثل اغلب خانه های مدرن صاف و جعبه ای شکل باشد، اما خصیصه های ذاتی آن معاصر هستند.

معماری معاصر
خانه Mush که به خاطر نام و نحوه تایپش اسمش تبدیل به خانه ای معاصر شده، درواقع از ۲ ساختمان مکعبی تشکیل شده : ۱ خانه ۳ طبقه که در عکس قبلی دیده شد، و ۱ ساختمان ۲ طبقه با گاراژی در مجاورت خیابان که بین آن ها حیاطی ساخته شده. ساختمان کوتاه تر همان ظاهر را دارد و حس چرخشی را توسط شیشه منتقل می کند. شکل ساخت آن نسبت به خانه های مدرن آزادانه تر بوده.
معماری معاصر جهان
شرکت مهندسی و ساختمانی Amitzi در چندین پروژه اصول معماری مدرن را به کار برده، چیزی که این روزها سبک بین المللی نام گرفته. در سال ۱۹۳۲ نمایشگاهی از ایده آل های مدرنیزه برگزار شد و ساختمان سازها و معماران سراسر دنیا را با موضوعات ساختمان، دیوار و پنجره گردهم آورد.
معماری معاصر
خانه K که توسط همان شرکت ساختمانی ساخته شده از بخش های ساده تری برخوردار است اما نمای آن همان گچ کاری سفید را دارد. باید اشاره کرد که صفحات پنجره آن در نور مستقیم آفتاب پایین می آیند. با اینکه ساختمان های اداری پلمپ شده نشان می دهند که در معماری مدرن به تغییرات آب و هوایی توجهی ندارد، اما در بسیاری از ساختمان های مدرن اوایل و اواسط قرن ۲۰ از المان های معماری مناسب برای مقابله با خورشید، باد و غیره استفاده شده. طراحی خانه  زیر هم در همان مسیر مدرن پیش رفته.


معاصر : مثل ساختمان قبلی، در این خانه مسکونی لس آنجلسی هم از المان های معماری برای کاهش نور مستقیم خورشید استفاده شده. با این حال شرکت مهندسی Belzberg تخته های چوبی افقی را به نحوی نصب کرده که معاصر به نظر بیاید، زاویه دار هستند و با هم تداخل دارند و مثل پر به نظر می رسند. نمای ساختمان هم جالب به نظر می رسد.

… و جلوی خانه هم نمادی از اتفاقات داخل آن است. انحنای طبقه دوم برای پارکینگ بدون سقف طراحی شده اما همزمان صفحه ای برای تماشای فیلم هم دارد، ۱ ویژگی لس آنجلسی. این آمفی تئاتر پارکینگی وضعیتی مخلوط است، ۱ خانه و ۱ سینما. این ویژگی طراحی خانه را بیشتر به طرف معاصر سوق می دهد چون اختلافات بین ابعاد مختلف زندگی را رعایت کرده (زندگی، کار، بازی و غیره).

مدرن : طراحی خانه طویل و کم ارتفاعی که در شمال نیویورک واقع شده و در زیر می بینید، مثال ساده ای از ترکیب شیشه و سنگ روبروی چشم اندازی از هر گونه می باشد. طاق پشت بام که به ستون های باریک و گرد تکیه کرده، از دیوارهای تمام شیشه در مقابل نور خورشید تابستان محافظت می کند. تک تک المان ها اعم از دیوار و سقف باهم ترکیب شده اند تا مجموعه ای افقی که خانه های مدرن Mies و Rohe را به یاد انسان می آورد بسازند.

مدرن : یک خانه سبک Mies دیگر در جزیره لانگ توسط شرکت مهندسی Stelle ساخته شده. یک جسم محکم با تکیه بر سطح زمین که عمود بر جعبه شیشه ای قرار گرفته. سرگشاده بودن طراحی پلان این خانه با شفافیت جعبه نمایان می شود. این خانه به وضوح مدرن است، تقریبا براساس رسوم ساخته شده. به غیر از حالت آن که از تپه های شنی بالاتر رفته.

معاصر : نمای ساختمان سرتاسر شیشه به تنهایی نماد سبک مدرن نیست. چیزی که در ابتدا به نظر جعبه ای شیشه ای در قاب قرمز می آید، تفسیر معاصری از آن به صورت قیچی شده و متغیر در میانه است. در این نمونه تداوم روبان مانند قاب قرمز گچی، واضح ترین شکل آن است. ۱ جدایی از ساختار شفاف و قاب بندی خانه های مدرن.

معاصر : در آخرین تصویر یکی از ارکان معماری معاصر به تصویر کشیده شده،

معماری پایدار. این نمونه بزرگ که خانه آشغال نام گرفته و توسط شرکت ساختمانی Public طراحی شده، تماما از مصالح بازیافتی ساخته شده مثل اتصالات راه آهن، تابلوهای خیابانی، درب حمام و حتی دفترچه تلفن. به گفته یکی از معماران این پروژه بعضی از مواد و مصالح برای هدف استفاده خود اختراع دوباره شدند، نکته ای که این پروژه را بیشتر و بیشتر معاصر می کند. تا قبل از شناسایی خانه فرمی از آن وجود ندارد، از پالت طراحی خانه بی قاعده مصالح زباله ای سرچشمه می گیرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *